Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

7 praktycznych wskazówek jak schudnąć bez efektu jo-jo

Efekt jo-jo jest jak złośliwy stwór, który spędza sen z powiek każdemu, kto kiedykolwiek był na diecie odchudzającej. Jak go odstraszyć? Wbrew pozorom recepta jest całkiem prosta: wystarczy umiar i zdrowy rozsądek. Poniżej siedem praktycznych porad, pomocnych w walce o wymarzoną sylwetkę. 

Pamiętaj, że dieta idealna nie istnieje! Co więcej, żadna  dieta nie oznacza chwilowej rezygnacji z tuczących produktów, lecz trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Uważaj również na te diety, które obiecują Ci natychmiastowe efekty, bowiem zazwyczaj nie mają one nic wspólnego z racjonalnym odchudzaniem. Jak odchudzać się by trwale schudnąć? Oto najważniejsze wskazówki.

1.Wybieraj diety zbilansowane, unikaj głodówek czy diet jednoskładnikowych 

Głodówka czy uwzględnienie w swoim jadłospisie tylko jednego makroskładnika, to najlepszy sposób na to, by zafundować sobie efekt jo-jo. 

2. Daj sobie czas 

Pamiętaj, że tak jak Twoje dodatkowe kilogramy nie pojawiły się w jednej chwili, tak rozprawienie się z nimi również trochę potrwa. Do odchudzania potrzebna jest cierpliwość! Im lepiej rozplanowana w czasie jest Twoja dieta, tym trwalszy efekt odchudzania. Pamiętaj im dieta bardziej restrykcyjna i im bardziej drastyczny spadek wagi, tym większa pewność, że efekt jo-jo nastąpi i to szybciej niż myślisz.

3. Jedz regularnie 

Regularność to klucz do sukcesu i szczupłej sylwetki. Twój organizm o wiele lepiej poradzi sobie z mniejszymi porcjami dobrych kalorii, których będziesz mu dostarczać częściej, niż z sytuacją, gdy po całym dniu reżimu rzucisz się na jedzenie, gotowa pochłonąć wszystko, co wpadnie Ci w ręce. Jeśli chcesz uniknąć napadów „wilczego głodu” jedz około 4-5 posiłków dziennie o stałych porach. Taka praktyka „podkręci” Twój metabolizm, organizm nauczy się, że otrzymuje systematyczne dawki energii i nie będzie odkładał jej na czarną godzinę, tylko spalał na bieżąco. A przecież właśnie o to chodzi!

4. Dużo pij 

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest równie istotne, co jedzenie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj także to, co pijesz. Piwo, wino, słodzone soki w walce ze zbędnymi kilogramami na pewno Ci nie pomogą. Jeśli wcześniej byłaś miłośniczką takich napojów, zastąp je wodą mineralną, zieloną herbatą, naparami ziołowymi i rozcieńczonymi sokami bez cukru. Po co? Woda skutecznie wypełnia żołądek, co sprawi, że nawet po niewielkim posiłku dość szybko poczujesz się syta.

5. Nie podjadaj 

Sięganie po słodkie i tuczące przekąski między posiłkami potrafi zrujnować nawet najlepszą dietę. Pamiętaj, że słone czy słodkie przekąski to taki sam nałóg jak palenie papierosów czy uzależnienie od alkoholu. Wyrzuć ze swojego jadłospisu chipsy, paluszki i z pozoru niewinne słodkości. To puste kalorie, które Twój organizm odłoży w postaci tłuszczu.

6. Ruszaj się

Żadna dieta nie przyniesie trwałych efektów, jeśli nie połączysz jej z regularnie uprawianą aktywnością fizyczną. Bez tego nie da się schudnąć, same zdrowe odżywianie to niestety za mało, by rozprawić się z wałeczkami tłuszczu. Wybierz taką formę ruchu, która najbardziej Ci odpowiada. Tańcz, maszeruj, biegaj, zapisz się na fitness, aerobic czy zumbę, ale zrób to już dziś!

7.  Zaprzyjaźnij się z błonnikiem 

To Twój naturalny sprzymierzeniec w walce ze zbędnymi kilogramami, dlatego uwzględnij go w swojej diecie. Błonnik ma właściwości sycące, hamuje również uczucie głodu i reguluje przemianę materii. Im większa różnorodność spożywanego błonnika, tym lepsze trawienie, a tym samym mniejsze ryzyko pojawienia się efektu jo-jo. 

Każdemu zdarza się czasem ulec pokusie i sięgnąć po jakiś „zakazany produkt”. Nie przejmuj się, jeśli Tobie również się to przytrafiło! Jeden kawałek czekolady czy batonik, to nie zbrodnia. Spokojnie po takim wyskoku możesz wrócić do swoich celów żywieniowych i zdrowej diety. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia