Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

7 pułapek dietetycznych podczas odchudzania

Początek nowego roku to idealny moment na wdrożenie postanowień noworocznych związanych z odchudzaniem i zmianą stylu życia na zdrowszy. Zrzucenie kilogramów czy chęć poprawy kondycji fizycznej to bardzo ważne zmiany w życiu. Często jednak chcąc jak najszybciej schudnąć nie myślimy o zdrowotnej stronie tego procesu. 

Niestety podczas odchudzania bardzo łatwo wpaść w pułapki, które czyhają na nas na każdym kroku. Aby nie popełnić błędu przedstawiam 7 mitów na temat diety i podpowiadam jak uniknąć błędów, aby schudnąć efektywnie oraz bezpieczenie.

MIT 1: Na diecie trzeba jeść mało

Podczas stosowania diet odchudzających nie możemy zapominać o odpowiednim zapotrzebowaniu organizmu na wszystkie składniki odżywcze. Dlatego warto stopniowo zmniejszać ilość jedzenia, zamiast restrykcyjnie ograniczyć kalorie spożywane w ciągu dnia. Takie radykalne zmiany powodują ciągłe uczucie głodu, co w efekcie szybko zniechęca nas do realizacji postanowień. 

Kiedy zastosujemy zbyt duże przeskoki w ilości spożywanego jedzenia grozi to spowolnieniem procesu odchudzania, gdyż organizm „zacznie magazynować” energię na później. Dlatego warto rozłożyć jedzenie na 4-5 odpowiedniej wielkości dań w ciągu dnia.

MIT 2:  Diety restrykcyjne dają najlepsze efekty

Efekt diety restrykcyjnej nie jest długotrwały, a dodatkowo kompletnie wyniszcza nasz organizm. Podstawową zasadą wszystkich diet jest urozmaicenie ich tak, by dostarczały różne związki odżywcze. Natomiast diety monoskładnikowe tych związków nie zapewniają. Takie diety dają szybkie rezultaty jednak zwykle kończą się „efektem jojo” czy zupełnym odwodnieniem organizmu. 

Wyjątek stanowią posty lecznicze. Jednak są to krótkotrwałe okresy ograniczenia spożywanych kalorii, przy jednoczesnym zachowaniu różnorodności potraw.

MIT 3:  Szybkie odchudzanie jest najważniejsze

Prawidłowy spadek masy ciała wynosi od 1 do 4 kg miesięcznie. Oczywiście wszystko zależy od stosowanej diety, aktywności fizycznej, indywidualnych uwarunkowań (np. choroby) oraz masy ciała przed rozpoczęciem procesu odchudzania. Dlatego zamiast liczyć na szybkie efekty lepiej uzbroić się w cierpliwość.

MIT 4:  Wystarczy ograniczyć ilość jedzenia, aby schudnąć

Niestety to nieprawda. Równie ważna co ilość jest jakość spożywanego jedzenia. Przykładowo zjedzenia owsianki z bakaliami na śniadanie, powoduje dłuższe odczuwanie sytości niż zjedzenie tostów z masłem i dżemem. To drugie danie jest bogate w cukry proste, które szybko powodują wzrost glukozy we krwi, czyli szybciej zaspokajają głód, jednak poziom glukozy we krwi po takim posiłku równie szybko spada.

W przeciwieństwie do wspomnianej owsianki, która zawiera głownie węglowodany złożone oraz tłuszcz z orzechów, białko z jogurtu bądź mleka.Taki posiłek zapewnia uczucie sytości na dłużej — oczywiście przy założeniu, że zarówno jedno jak i drugie danie będzie zawierać taką samą ilość kalorii.

Ponadto samo ograniczenie jedzenia, przy jednoczesnym utrzymaniu złych nawyków żywieniowych, takich jak jedzenie przed snem, pojadanie między posiłkami, spożywanie dań typu fast food w weekend, nie pomoże w utrzymaniu postanowień, ani w odchudzaniu.

MIT 5:  Dieta sprawdziła się u znajomego, więc u mnie też się sprawdzi 

Nic bardziej mylnego. Każdy z nas ma odmienne zapotrzebowania, uwarunkowania czy kondycję organizmu. Ponadto różnie reagujemy na konkretne zalecenia. Wyjątek od tej reguły stanowią naukowo potwierdzone diety poprawiające kondycję organizmu takie jak np. dieta śródziemnomorska. Jednak musimy pamiętać, że z założenia nie są to diety odchudzające. Spadek masy ciała jest jedynie efektem dodatkowym stosowania tego typu jadłospisu.

MIT 6:  Dieta odchudzająca jest niesmaczna i nieróżnorodna

Smak spożywanych posiłków i wykorzystywane w nich produkty zależą tylko od naszej wyobraźni. Z czasem możemy nauczyć się przyrządzania nowych, kolorowych i ciekawych potraw. Zacząć jednak najlepiej od zmiany pojedynczych nawyków żywieniowych. Warto przy tym skorzystać z Piramidy Zdrowego Żywienia stworzonej przez IŻŻ, gdzie znajduje się informacja o tym na jakich produktach powinniśmy bazować, i co oraz w jakim natężeniu jeść. Dieta powinna przede wszystkim opierać się na warzywach i owocach. Różnorodność i mnogość tych produktów świadczy o tym, że dieta odchudzająca po prostu nie może być nudna. Natomiast smak potraw zależy od obróbki kulinarnej, użytych przypraw, jakości składników i pomysłowości osoby przygotowującej posiłek.

MIT 7:  Aktywność fizyczna jest zbędna 

Oczywiście ruch bardzo wspomaga spadek masy ciała. Warto pamiętać jednak, że aktywność fizyczną należy dostosować do naszych indywidualnych preferencji. Zbyt restrykcyjne, wykańczające treningi często dają odwrotne do zamierzonych efekty.

Dodatkowo osoby z większą nadwagą czy otyłością powinny zaczynać od lekkiej aktywności, takich jak szybki marsz czy jazda na rowerze stacjonarnym. Aby schudnąć powinniśmy podejmować regularnie aktywność fizyczną, przez ok. 30-60 minut dziennie.

Dzięki tym prostym zaleceniom walka ze zbędnymi kilogramami stanie się zdrowa, efektywna i przyjemna. Nie zniechęcaj się. Przed Tobą cały rok na zrzucenie zbędnych kilogramów!

***

Źródło zdjęcia: Stock