Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Alergie pokarmowe a jakość żywności. Czy teraz alergie występują częściej niż kiedyś?

„Za moich czasów, tyle nie chorowano” – to zdanie z pewnością wypowiedziała już niejedna babcia czy dziadek. Odnosi się wrażenie, że współcześnie młodzi ludzie mają niższą odporność, chorują częściej, a występowanie alergii jest wręcz normą, zwłaszcza tych pokarmowych. Czy rzeczywiście, i pod tym kątem, czasy się zmieniły?  

Trudno znaleźć badania, które wykazywałyby na jasne powiązanie między jakością żywności a występującymi alergiami. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie ta korelacja wystawia na próbę zdrowie współczesnych konsumentów. A jednak istnieje wiele przesłanek, które przynajmniej pośrednio łączą spożywane posiłki z nasilającymi się alergiami. Jakie?

Przetworzona żywność

Jedna z głównych przyczyn nadwagi, może być także jednym z powodów, dla których coraz częściej cierpimy na alergie pokarmowe. Chodzi oczywiście o przetworzoną żywność. Coraz częściej sięgamy po gotowe produkty czy też półprodukty, które naszpikowane są dużą ilością substancji dodatkowych. Mają one na celu utrzymanie odpowiedniej jakości i trwałości potraw.

Co prawda substancje te są dozwolone, przebadane, a także ich zawartość jest zgodna z tzw. ADI, czyli dopuszczalnym dziennym spożyciem. Jednak producent nie informuje szczegółowo na etykiecie ile danego dodatku znajduje się w produkcie, przez co konsument nie wie ile substancji dodatkowych zjada każdego dnia. 

Wskazówka: 

Warto pamiętać, że substancje dodatkowe są badane w oparciu o aktualną wiedzę i możliwości technologiczne. Dlatego też wkrótce może się okazać, że dopuszczalne dzisiaj substancje za jakiś czas będą zakazane, bo zostanie udowodniony ich negatywny wpływ na zdrowie. Tak zdarzało się już w przeszłości, gdy znaleziono nowe dowody.

Syntetyczne barwniki

Producenci dbają nie tylko o to aby żywność była bardziej trwała. Zależy im także na tym aby była bardziej atrakcyjna pod kątem wyglądu, smaku i zapachu. Dzięki takim dodatkowym walorom produkty znacznie lepiej się sprzedają. Niestety atrakcyjność produktów, nie idzie w parze z ich zdrowotnością. W ciągu ostatnich 50 lat ilość syntetycznych barwników używanych w żywności wzrosła o 500%!!! Jednocześnie zauważono w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach wzrost występowania reakcji alergicznych. Być może występuje znacząca korelacja między tymi elementami?

Szczególnie, że jak wskazują badania, przeciętny Polak, w ciągu roku, zjada nawet do dwóch kilogramów dodatków w żywności! Co z pewnością ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Podobnie jak zawarty w większości przetworzonych produktów cukier. Tego spożywamy jeszcze więcej, bo aż ok. 42 kg rocznie! Choć cukier ma większe przełożenie na nadwagę niż na alergię, warto pamiętać o tym jak wiele dodatków znajduje się współcześnie w naszej żywności. 

Chemia

Przetworzona żywność i zawarte w niej substancje to nie jedyna przyczyna jaka może mieć wpływ na coraz częstsze występowanie alergii. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do żywności przedostaje się szereg substancji, podczas uprawy, hodowli czy produkcji. To np. środki ochrony roślin, dioksyny, antybiotyki podawane zwierzętom, które potem zjadamy wraz z mięsem itp. 

Wskazówka:

Szukając przyczyn wzrostu występowania alergii nie można zapomnieć także o coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, które wpływa i na nas samych, i na produkty, które spożywamy. 

Choć to długa lista z pewnością jeszcze niepełna. Być może wkrótce powstaną nowe badania, które nieco rozjaśnią nam to zagadnienie. A kto wie, może pojawią się także i rozwiązania mające zastopować wzrost częstotliwości występowania alergii?

***

Źródło zdjęcia: Fotolia