Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Alkohol, na zdrowie? Jak może Ci zaszkodzić?

Karnawałowe szaleństwo to dla wielu, w porównaniu z pozostałą częścią roku, czas zwiększonej ilości wypijanych kieliszków alkoholu. Okazja, aby się napić jednocześnie może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Jakie mogą pojawić się negatywne w skutkach reakcje organizmu i jak się przed nimi chronić? Sprawdźmy!

Oczywiście pierwsze negatywne dla naszego samopoczucia skutki będziemy odczuwać po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Jednak również sposób jego spożywania może wpłynąć na nasze zdrowie. 

Nie zmieszane?

To aby nie mieszać różnych rodzajów alkoholu, jest prawdą starą jak świat. Jednak mieszanie alkoholi z innymi napojami może przynieść jeszcze gorsze konsekwencje. Na przykład lepiej całkowicie zrezygnować z mieszania alkoholu z energetykami. Taki miks sprawia, że nasz organizm nie odczuwa wypitego alkoholu, ponieważ jest pobudzony przez kofeinę i taurynę. Niekorzystne dla zdrowia jest także mieszanie alkoholu z napojami gazowanymi. Zwiększają one przepuszczalność śluzówki przez co alkohol szybciej się wchłania, a człowiek upija się szybciej. 

Z zagryzką?

Zwykle chcąc zminimalizować negatywne działanie alkoholu przygotowujemy mu „podłoże” w postaci tłustych potraw. Z jednej strony to bardzo istotne działanie, ponieważ tłuste dania opóźniają wchłanianie alkoholu. Jednak z drugiej zarówno alkohol, jak i tłuszcz to poważne obciążenie dla wątroby. Lepiej jej nazbyt nie nadwyrężać, a po karnawałowym szaleństwie koniecznie zregenerować wątrobę

Z popitką?

Warto także pamiętać, że alkohol mocno odwania organizm. Dlatego też aby utrzymać organizm w lepszej kondycji oraz szybciej go zregenerować warto pić dużo wody. Najlepiej w stosunku 1:1. Co oznacza szklankę wody, na każdą szklankę alkoholu. 

Z dodatkami?

Z pewnością rzadko kiedy spotykasz się ze zjawiskiem uczulenia na alkohol. I o ile sam alkohol alergenem nie jest, to już nadwrażliwość na różne trunki występuje często. Dzieje się tak ze względu na nadwrażliwość organizmu na niektóre dodatki zawarte w poszczególnych alkoholach. 

Nadwrażliwość może występować np. na: 

  • siarczany zawarte w winie,
  • aromaty i barwniki dodawane do różnych alkoholi,
  • gluten, który jest obecny w piwie i niektórych winach. 

Jasno trzeba sobie powiedzieć, że alkohol to trucizna. Dlatego też może się zdarzyć, że organizm podczas spożywania trunków, będzie wydzielał dużo histaminy. A to właśnie ten hormon jest odpowiedzialny za występowanie w organizmie alergii. Dlatego też oprócz nadwrażliwości, na któreś z wymienionych wyżej substancji, podczas spożywania alkoholu, mogą pojawić się typowe objawy dla alergii. Takie jak swędzenie czy czerwone plamy na skórze.

Na zdrowie? 

Kieliszeczek czerwonego wina przed snem, może zadziałać pozytywnie na nasz organizm. Sprawiając że nasz układ sercowo – naczyniowy, w długiej perspektywie, będzie działał lepiej. Jednak generalnie skutki spożywania alkoholu, nawet tylko w okresie karnawału, sieją spustoszenie w naszym organizmie. Wpływają negatywnie na mózg, pracę nerek czy też wątroby. Zatem chcąc dbać o swój organizm oraz kondycję lepiej omijać wszelkie trunki szerokim łukiem. I to z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia