Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Bez glutenu? Z przyjemnością! Jakie zamienniki wybrać?

Coraz więcej osób wyklucza ze swojej diety gluten. Rezygnacja z tego składnika może mieć różne podłoże – nietolerancja pokarmowa, celiakia czy po prostu moda na tego typu produkty. Niezależnie od powodów każdy powinien wiedzieć czym zastąpić dania zawierające gluten, by jeść smacznie i zdrowo. 

Gluten to mieszanina białek obecnych w zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień, owies. Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu białek glutenu z jadłospisu. Niestety nie jest to tak łatwe jak nam się wydaje. Nie wystarczy bowiem unikać typowych dań zawierających gluten jak np. chleb czy inne wyroby mączne. Często gluten występuje w produktach, które wydawać by się mogło są wolne od tego alergenu np. w wędlinach, serach, jogurtach czy czekoladzie. Może on występować jako dodatek w składzie lub ewentualne zanieczyszczenie podczas produkcji, opisane na etykiecie produktu jako „śladowe ilości”. 

Zwracaj uwagę na etykiety!

Dlatego aby być pewnym, że kupuje się i spożywa produkty wolne od glutenu należy dokładne czytać każdą etykietę. Niezastąpionym pomocnikiem podczas zakupów może okazać się aplikacja FiFiFo, która szybko sprawdzi wszystkie składniki za Ciebie i pozwoli na bezpieczny oraz zdrowy wybór produktów w sklepie. 

Bez glutenu i smacznie! 

Mimo wielu ograniczeń „bezglutenowcy” mogą mieć niezwykle urozmaiconą dietę. Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na produkty bezglutenowe są one coraz częściej dostępne w wielu sklepach, producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe propozycje. Dlatego osoby na diecie bezglutenowej bez problemu mogą zrobić satysfakcjonujące zakupy. 

Jak tworzyć swój bezglutenowy jadłospis?

Rezygnacja z glutenu nie oznacza jednak rezygnacji z wielu tradycyjnych potraw. Wystarczy wiedzieć jedynie, czym zastąpić niekóre składniki. Oto kilka podpowiedzi.

  • Tradycyjne bułki pszenne i żytnie można zamienić na bułki kukurydziane lub te z  dodatkiem mąki ryżowej.
  • Alternatywą dla białego chleba jest pieczywo z mieszanek chlebowych z mąką kukurydzianą, ryżową, słonecznikową, ziemniaczaną lub mieszanki bez mąk składające się z różnych nasion.
  • Zamiennikiem dla makaronu pszennego są makarony kukurydziane, z soczewicy, grochu albo ciecierzycy. 
  • Przekąski takie jak tortille warto wybrać w wersji kukurydzianej lub wegańskie z lnu i warzyw.
  • Jeśli chodzi o przekąski to warto wybierać np. paluszki ze skrobi pszennej, które nie zawierają glutenu, zaś chipsy ziemniaczane, w skład których również wchodzi pszenica można zamienić na chipsy owocowe lub z topinamburu czy ciecierzycy.
  • Wybierając płatki śniadaniowe postawmy na te gryczane, quniona bądź kukurydziane.
  • Jeśli chodzi o słodkości zamiast tradycyjnych ciasteczek pszennych lepiej sięgać po ciasteczka z mąk bezglutenowych, batony owocowe albo zdrowe i smaczne orzechy. 
  • Podczas przygotowywania ciast mąkę pszenną należy zamienić na kukurydzianą, ryżową, gryczaną, z quiona, z siemienia lnianego, z pestek dyni, kasztanową czy kokosową. Obecnie w internecie można znaleźć wiele przepisów wykorzystujących mąki bezglutenowe. 
  • Dodatki takie jak sosy, musztardy czy ketchupy można spotkać również w wersji bezglutenowej. Najbezpieczniej wybierać opakowania, na których znajduję się znak przekreślonego kłosa.  

Często o diecie glutenowej krążą różne mity, jak np. ten, że jest to dieta niesmaczna. Tymczasem przeprowadzone badania wskazują, że zarówno diety tradycyjna, jak i bezglutenowa zostały ocenione na podobnym poziomie smakowym. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji, ale do smaku bezglutenowych produktów szybko można się przyzwyczaić.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia