Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Certyfikat – czy zawsze oznacza, że produkt jest zdrowy?

Dlaczego niektóre produkty mają certyfikaty? Czy każdy certyfikat jest tak samo ważny? Na które certyfikaty warto zwracać uwagę? Na te pytania odpowiadam w kolejnej części cyklu „Po co komu etykieta”. 

Na rynku istnieje wiele oznaczeń i logo, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę konsumenta i przekonać go do zakupu danego produktu. Niestety wiele z tych oznaczeń nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia dla kupujących. Firmy prześcigają się w tworzeniu graficznych oznakowań, które bywają mylące, bo nie są oficjalnym potwierdzeniem jakości produktu. Na które certyfikaty warto więc zwracać uwagę? 

Oficjalne certyfikaty

W Polsce istnieje szereg oznaczeń, które umieszczone na etykiecie są jasnym komunikatem dla konsumenta, że dany produkt posiada konkretne, sprawdzone i potwierdzone oficjalnie cechy. 

Takimi certyfikatami są: 

  • Znak jakości Q,
  • Znak Jakość Tradycja,
  • Chroniona Nazwa Pochodzenia,
  • Chronione Oznaczenie Geograficzne,
  • Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Wskazówka:

Trzy ostatnie certyfikaty są znakami ogólnoeuropejskimi. Zatem mogą być nimi oznakowane także produkty pochodzące z innych krajów. 

Wygląd i opis poszczególnych certyfikatów znajdziesz na stronie Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji.

O czym świadczą certyfikaty?

Pojawienie się certyfikatu na etykiecie konkretnego produktu informuje kupującego o tym, że produkt został zbadany pod kątem jakościowym, w jednym z akredytowanych laboratoriów. Dodatkowo po otrzymaniu certyfikatu takie produkty są stale kontrolowane, po to aby upewnić się, że wciąż spełniają wymagania certyfikatu.

Wymienione wcześniej znaki certyfikujące świadczą o:

  • wysokiej jakości produktów,
  • zdrowotności,
  • w niektórych przypadkach także o tradycyjnym procesie produkcji,
  • dają gwarancję, że wybrany produkt jest lepszy niż inny ( bez oznaczeń) w danej kategorii. 

Normy ISO

Oprócz wymienionych oznaczeń istnieje także system certyfikacji ISO. W zakresie żywności istnieją dwa podstawowe oznaczenia – ISO 22000, będący system bezpieczeństwa żywności oraz ISO 9001 będący Systemem Zarządzania Jakością. Dotyczą one, jak sama nazwa wskazuje jakości i bezpieczeństwa wytwarzanych produktów. 

Systemy podlegają normalizacji przez Polski Komitet Normalizacyjny. Aby spełnić zasady, które narzuca ta organizacja, w pierwszej kolejności należy wprowadzić konkretne rozwiązania do zakładu produkcji. Jest to z punktu widzenia firmy długotrwały proces, jednak z punktu widzenia konsumenta bardzo korzystny. Produkty, które mogą poszczycić się oznaczeniami systemu certyfikacji ISO dają bowiem prawdziwą gwarancję, że produkt jest bezpieczny dla zdrowia i wysokiej jakości. 

Certyfikaty eko

Wśród wielu certyfikatów na etykietach znaleźć można także te z oznaczeniami ekologicznymi czy też bio. Takimi certyfikatami mogą pochwalić się produkty, w których co najmniej 95 proc. składników jest ekologicznych tzn. niemodyfikowanych genetycznie, uprawianych bez sztucznych nawozów oraz z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych. Więcej o certyfikatach eko możesz przeczytać na blogu FiFiFo

Mam nadzieję, że dzięki poznaniu powyższych zasad łatwiej będzie Ci rozpoznać certyfikaty, które mają znaczenie i wybierać produkty o wysokiej jakości.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia