Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Co jeść w czasie ciąży? Przewodnik po zabronionych i dozwolonych produktach

Oczekiwanie na przyjście dziecka to dla przyszłej mamy prawdziwa szkoła żywienia. Jak i co jeść żeby wesprzeć rozwój swojego maleństwa, a jednocześnie nie popaść w nadmierne przewrażliwienie? Oto kilka podpowiedzi.

Na początek mam dla Ciebie bardzo dobrą informację. Nie ma czegoś takiego jak dieta kobiety w ciąży i mamy karmiącej. Dobra dieta w czasie ciąży i po porodzie to po prostu zbilansowana dieta. Jednak to co jest dużym plusem, jest jednocześnie poważnym minusem. Ponieważ wymaga od Ciebie żywieniowej samoświadomości, umiejętnego dobierania składników i wiedzy. Na szczęście z pomocą przychodzi aplikacja FiFiFo i profil żywnościowy Ciąża. Po jego wyborze będziesz doskonale wiedziała po jakie produkty warto sięgać, a które omijać szerokim łukiem. 

Jeśli chcesz jednak spojrzeć kompleksowo na zbilansowaną dietę w ciąży, już Ci w tym pomagam. 

Zabronione produkty 

Założenia zdrowej, zbilansowanej diety wykluczają:

 • żywność wysoko przetworzoną,
 • produkty bogate w tłuszcze nasycone,
 • produkty zawierające syrop glukozowo – fruktozowy
 • niektóre e-dodatki lub dodatki teratogenne

W ciąży te zasady również obowiązują. Szczególną uwagę powinnaś zwrócić na e-dodatki. Niektóre z nich, w krytycznych przypadkach, mogą nawet uszkodzić płód. Aplikacja FiFiFo identyfikuje te dodatki i zapewnia bezpieczny rozwój Twojego maleństwa.

Nie powinnaś także zapominać, że w ciąży surowo zabronione jest spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach.

Jeśli dodatkowo będąc w ciąży jesteś wegetarianką skala zabronionych produktów jest znacznie większa, a przez to także i żywienie w czasie ciąży stawia przed Tobą więcej wyzwań. Koniecznie zapoznaj się z poradami dla wegetarianek w ciąży.

Warto ograniczyć

Oprócz produktów i składników, które powinnaś wykluczyć całkiem, są także takie, które szczególnie w czasie ciąży należy ograniczyć. Z całą pewnością należą do nich:

 • sól,
 • cukier,
 • kofeina. 

Kofeina nie jest całkowicie zabroniona w czasie ciąży, ale warto zadbać o przestrzeganie dziennych norm jej spożycia. A według nich, kobiety ciężarne, mogą spożywać do 200 mg kofeiny dziennie, co odpowiada 2-4 kubkom herbaty lub 2 filiżankom kawy. 

Jedz koniecznie

Skoro już wiesz czego unikać teraz sprawdźmy co powinno znaleźć się w Twoim jadłospisie. 

 • Możesz pozwolić sobie na umiarkowane spożywanie chudego mięsa, jaj i innych źródeł białka. Jednak unikaj spożywania tych produktów na surowo!
 • Zadbaj o spożywanie produktów bogatych w kwasy omega 3 i 6 oraz zawierających kwas foliowy.
 • Regularnie dostarczaj organizmowi zdrowe tłuszcze. A te zawarte są w takich produktach jak orzechy, oleje roślinne czy tłuste ryby np. łosoś, makrela czy świeży tuńczyk.
 • Koniecznie sięgaj po produkty z pełnego ziarna.
 • Przestrzegaj zasady spożywania 5 porcji warzyw lub owoców dziennie.
 • Dostarczaj sobie także kilka porcji produktów mlecznych (najlepiej o zmniejszonej ilości tłuszczu.)

Przestrzeganie tych zasad wpłynie także dobrze na Twoją sylwetkę. Kontroluj swoją wagę na bieżąco i sprawdzaj czy jest na właściwym poziomie. To będzie korzystne zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

Właściwe nawodnienie

Oprócz przestrzegania istotnych, dla przyszłej mamy i dziecka, zasad żywienia, powinnaś koniecznie pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Kobiety ciężarne powinny znacząco zwiększyć spożycie płynów w porównaniu z przeciętnym zapotrzebowaniem osoby dorosłej – nawet o około 300 ml dziennie.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia