Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Co zjadasz wraz z mięsem, o czym nie masz pojęcia?

Rocznie, przeciętny Polak zjada około 60 kg mięsa. I choć z punktu widzenia dostarczenia organizmowi witaminy B12 czy żelaza to bardzo dobry wynik, to jednak patrząc na jakość spożywanego mięsa, ta kwestia nie wygląda już tak różowo. 

Niegdyś, aby zjeść mięso należało upolować dzikiego zwierza. W późniejszych czasach wystarczyła hodowla. Obecnie, przy ogromnym zapotrzebowaniu konsumentów na mięso, przy jednoczesnej chęci zachowania niskich cen, należy mówić już o produkcji mięsa. Tak też cykl – wyhodowania zwierząt, ich wyżywienia, uboju, a następnie transportu na sklepowe półki, nazywa Philip Lymbery, autor książki „Faramagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa”. 

Można w niej znaleźć szereg metod, po jakie sięgają producenci żywności, które mają sprawić, że produkcja mięsa będzie dla nich opłacalna, bez podnoszenia cen. Wśród nich są chociażby antybiotyki, które pozwalają zwierzętom szybciej rosnąć, jednak nie pozostają one bez wpływu na zdrowie człowieka. Podobnie jak fakt zwiększonej zawartości tłuszczu w dostępnym mięsie i zmniejszonej wartości odżywczej. Produkcja mięsa na masową skalę ma równie negatywne skutki na nasze środwisko. Jeśli jednak nie chcesz przejść na wegetarianizm czy weganizm warto wiedzieć co kryje się w mięsie i jakie mięso wybierać, aby choć częściowo ograniczyć zdrowotne konsekwencje spożywania go.

Jakość?

Istnieje szereg systemów jakości, które mają zapewnić odpowiednie cechy mięsa trafiającego na nasze stoły. Dzięki nim mięso ma wyższą trwałość, lepszą przydatność kulinarną i przetwórczą, lepszy smak czy bardziej atrakcyjne barwy. Określają one zasady całości systemu hodowlanego – dobór pasz, sposobu chowu, transportu, uboju, pakowania czy dystrybucji mięsa. Do takich systemów zaliczyć można m.in.:

  • QMP (Quality Meat Program) – dotyczący mięsa wołowego,
  • PQS ( Pork Quality System) – dotyczący mięsa wieprzowego,
  • GMP ( Good Manufacturing Practice) – ogólny system dotyczący dobrych praktyk produkcyjnych.

Pozwalają one zachowąć ogólnie przyjęte standardy dotyczące mięsa. Certyfikaty są jednak dobrowolne. Co więc zrobić gdy mięso nie posiada certyfikatu? Zaufać własnym zmysłom.

Zapach:

Przy wyborze warto kierować się barwą mięsa, jego teksturą oraz zapachem, który powinien być neutralny. 

Jeśli np. mięso wieprzowe ma rybi zapach oznacza to, że w produkcji wykorzystano zbyt dużą ilość mączki rybnej lub olejów rybnych. Przez co zapach tłuszczu rybiego skumulował się w tłuszczu świni. To psuje jakość sensoryczną mięsa.

Smak:

Jakość mięsa zależy w dużej mierze od składu paszy i intensywności opasu zwierząt. Zależnie od ilości tłuszczu, rodzajów surowców roślinnych czy innych dodatków smak, tekstura i jakość mięsa mogą być różne. 

  • Na jakość mięsa pozytywnie wpływa karmienie zwierząt: jęczmieniem, żytem, grochem, łubinami, ziemniakami, pszenicą lub pszenżytem 
  • Na obniżenie jakości mięsa wpływa zbyt duża ilość owsu i soji w paszy. 

Czy ilość?

Niestety sama znajomość powyższych zasad konsumentowi nie wystarczy. Należy pamiętać, że w produkcji, ze względów ekonomicznych, stawia się głównie na ciągły wzrost mięsności co w efekcie wpływa na obniżenie jakości samego mięsa. Dlatego także sposób hodowli ma znaczenie. 

Zastanawiałeś się np. dlaczego kurczaki zagrodowe są kilkukrotnie droższe od tych podawanych na tackach w marketach? Ponieważ w zależności od sposobu hodowli drobiu, zauważono zwiększenie mięśni i zmniejszenie tkanki tłuszczowej u kur wolno rosnących, w porównaniu z szybko rosnącymi. A to jest bardzo korzystne pod względem żywieniowym dla konsumentów i wpływa na lepszą jakość mięsa.

Dlatego kolejnym razem będąc na zakupach, zastanów się czy stawiasz na jakość czy na ilość spożywanego mięsa. W końcu zdrowie jest bezcenne.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia