Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Czemu Japończycy żyją dłużej? Sekretem jest dieta bogata w ryby

Dziś w ramach cyklu: „Dookoła świata”, zabieram Was do Japonii. Kraju, w którym śpiewanie piosenki „Sto lat” można uznać, za niezbyt pochlebne życzenia. Bowiem w Japonii, żyje ponad 59 tys. osób, które dożyły tego sędziwego wieku! Najwięcej stulatków zamieszkuję wyspę Okinawa. W czym tkwi sekret ich długowieczności? W odpowiedniej diecie oczywiście! 

Prawidłowa dieta i styl życia Japończyków, wpływają  nie tylko na długość ich życia, ale również na jego jakość. W Japonii, w przeciwieństwie do krajów europejskich czy też Stanów Zjednoczonych, bardzo rzadko występują takie choroby jak nadciśnienie, udar, choroby serca czy cukrzyca typu 2. Chcąc więc zadbać o swoje samopoczucie, warto przyjrzeć się zasadom tej życiodajnej diety. 

Mało, ale mądrze

Przede wszystkim rządzą nią bardzo zdrowe proporcje. Japończycy zwykle spożywają jedynie ok. 1800 kcal dziennie. Porcje dań są niewielkie, nikt się nie przejada, ani nie je na zapas. Mimo tego dieta nie jest bardzo restrykcyjna i ograniczająca. Wręcz przeciwnie. Jest bardzo zróżnicowana, a na talerzach rządzą warzywa, owoce i ryby. 

Codzienna porcja warzyw

Japończycy spożywają ok. 7 porcji warzyw i owoców dziennie, dzięki czemu ich dieta jest bogata w antyoksydanty m.in. witaminy z grupy A,C,E oraz flawonoidy, które bezpośrednio wpływają na dobrą kondycję organizmu. Antyoksydanty neutralizują wolne rodniki, które niszczą komórki organizmu. Ich nadmiar sprzyja rozwojowi takich chorób jak miażdżyca, cukrzyca, zaćma, choroby Parkinsona i Alzheimera, a nawet rak. 

Ryby przede wszystkim

Trzy razy w tygodniu Japończycy jedzą ryby. Zaś znacznie rzadziej, niż w naszej kulturze, spożywane jest mięso. Zaledwie 1-2 razy w tygodniu. Ryby są bogate w białko, witaminy i składniki mineralne takie jak jod, fosfor, selen, zawierają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak Omega – 3 (EPA i DHA). Kwasy Omega – 3, wpływają na poprawę wzroku, a lepsze widzenie to wyższa jakość osób starszych. 

Dodatkowo dieta bogata w ryby to niższe ryzyko wystąpienia depresji oraz prawidłowa praca układu nerwowego. Kwasy jedno- i wielonienasycone obniżają poziom „złego cholesterolu”, którego spadek obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób m.in. miażdżycy. Zawarte w rybach kwasy wzmacniają układ odpornościowy, pomagając zwalczać stany zapalne, a także regulują pracę serca, obniżają ciśnienie, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych oraz przeciwdziałają otyłości. 

Zdrowe dodatki

Do tego Japończycy często sięgają po ryż, produkty pełnoziarniste oraz nasiona roślin strączkowych – głównie soję i jej przetwory. Zaś spożywane przez nich produkty są niskoprzetworzone, zawierają małą ilość cukru, soli oraz nasyconych kwasów tłuszczowych, które wpływają na występowanie wielu chorób cywilizacyjnych. W diecie Japończyków nie brakuje także zielonej herbaty, która zawiera dużo flawonoidów.

Wszystkie te produkty, zasady diety oraz aktywny styl życia, mają wpływ na długowieczność Japończyków. Zastosowanie podobnych zasad żywienia w naszym kraju, może również przedłużyć Twoje życie. Bądź przynajmniej uchronić Cię przed ciężkimi chorobami cywilizacyjnymi. 

***

źródło zdjęcia: Fotolia