Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Czy warto przejść na dietę wegetariańską? Brak mięsa – w czym pomaga, a w czym szkodzi?

Zastanawiasz się nad przejściem na dietę bez mięsa? Specjalnie dla Ciebie przygotowałam listę wskazówek. Znajdziesz tu zarówno plusy, jak i minusy diety wegetariańskiej dla Twojego organizmu. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie. 

Wegetarianizm jest bardzo złożonym zjawiskiem. Istnieje wiele odmian wegetarianizmu, a każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem restrykcji w diecie. Jednak każda dieta wykluczeniowa, w tym także, a może i przede wszystkim wegetarianizm, stanowi poważne wyzwanie dla organizmu. Przyjrzyjmy się więc na początku liście minusów i drobnych spustoszeń, które w Twoim ciele wywoła zmiana diety na wegetariańską. 

Wady 

Podstawowym zarzutem jaki można wysnuć pod adresem diety wegetariańskiej są niedobory, do których może taki sposób odżywiania doprowadzić. Najczęściej u wegetarian występują niedobory:

  • żelaza, ponieważ żelazo z roślin jest gorzej przyswajalne, a dodatkowo wysokie spożycie błonnika powoduje zmniejszenie jego wchłaniania,
  • cynku, ponieważ w tradycyjnej diecie cynk pochodzi głównie z mięsa, 
  • witaminy B12, która występuje głównie w mięsie. 

W tej sytuacji niezbędna jest suplementacja wymienionych witamin i minerałów, jak i dodatkowo witaminy C, która wspomaga biodostępność żelaza. 

Te niedobory, są szczególnie istotnym problemem, w przypadku kobiet, które będąc na diecie wegetariańskiej zajdą w ciążę. Nie oznacza to jednak, że kobiety w ciąży powinny zacząć jeść mięso. Zrównoważona dieta wegetarianki w ciąży, może z powodzeniem zastąpić tę uznawaną za tradycyjną, w której występuje mięso. Grunt to odpowiednia edukacja i wiedza na temat tego czym zastąpić mięso w diecie, aby było to bezpieczne dla organizmu.

Zalety

Gdy wiesz już jak zadbać o swój organizm, tak aby nie groziły mu niedobory i aby nie popaść w problemy zdrowotne związane z dietą bezmięsną, warto spojrzeć na listę plusów. A ta lista niewątpliwie jest pokaźna. 

Należy odnotować, że wegetarianie mogą pochwalić się znacznie rzadszymi problemami zdrowotnymi, od osób jedzących mięso. U osób na diecie bezmięsnej rzadziej występują takie choroby cywilizacyjne jak nadwaga, otyłość czy nadciśnienie. Rzadziej odnotowuje się także przypadki takich chorób jak rak płuc, choroba wieńcowa, cukrzyca typu drugiego czy choroba niedokrwienna serca. Osoby na diecie wegetariańskiej zwykle nie skarżą się także na problemy ze strony układu trawiennego, jak chociażby kwestię zaparć. 

Wpływ na to może mieć spożywanie dużej ilości błonnika, który wspomaga trawienie. Ze względu na spożywanie głównie owoców i warzyw oraz olei roślinnych, wegetarianie dostarczają do swojego organizmu mniej nasyconych kwasów tłuszczowych, które uznawane są za „złe tłuszcze”, nie skarżą się także na problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. 

Dieta wegetariańska sprawia również, że spożywane są większe ilości węglowodanów złożonych, które uznawane są za te dobre, w przeciwieństwie do cukrów prostych. Dzięki nim proces trawienia trwa dłużej, dzięki czemu na dłuzej pozostajemy nasyceni. 

Jak wspomniałam na początku odpowiedź na pytanie: czy należy wykluczyć mięso z diety, należy do Ciebie. Pamiętaj, jednak że niezależnie od podjętej decyzji powinieneś w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednią wiedzę, tak aby sobie nie zaszkodzić. Powodzenia!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia