Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta a płeć. Czy kobiety powinny odżywiać się inaczej niż mężczyźni?

W dietetyce istnieją podstawowe zasady odżywiania, które powinni przestrzegać wszyscy jeśli chcą  zachować zgrabną sylwetkę i zdrowie. Są jednak także i takie, które szczególnie powinny leżeć na sercu kobietom. Jak wyglądają różnice w diecie w zależności od płci? 

Pięć posiłków dziennie, niepodjadanie, lekka kolacja najpóźniej na dwie godziny przed snem, obowiązkowe śniadanie – to tylko niektóre z najważniejszych zasad zdrowego żywienia, o których z pewnością każdy już słyszał wielokrotnie. Jednak oprócz tych ogólnych wskazań, do których stosować powinni się wszyscy, istnieje również cały szereg bardzo indywidualnych zaleceń.

Te najbardziej spersonalizowane powstają na podstawie specjalnych badań, gdzie analizowane są geny badanego. Każdy organizm pracuje w nieco odmienny sposób i w związku z tym ma też inne zapotrzebowanie na niektóre składniki. Spożywanie części z nich powinno być zwiększone, zaś inne należy całkowicie wykluczyć. Dzięki temu można zadbać kompleksowo o swój organizm. Jeśli jednak jeszcze nie sięgnęliście po tego rodzaju metody komponowania diety, warto zacząć od wskazówek żywieniowych, które skupiają się wokół podstawowej różnicy dzielącej ludzi na świecie – płci. 

Zapotrzebowanie kaloryczne

W zależności od tego czy jesteś kobietą czy mężczyzną masz inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Chcąc liczyć kalorie, żeby wiedzieć ile każdego dnia powinno się dostarczać energii organizmowi trzeba wziąć pod uwagę nie tylko takie elementy jak np. tryb życia, rodzaj wykonywanej pracy czy wiek, ale również płeć. I tak warto wiedzieć, że mężczyzna posiada o ok. 200 kcal wyższe zapotrzebowanie na energię od kobiety. 

Makro i mikro składniki

Różnice w ilości dotyczą nie tylko dostarczanych kalorii, ale także składników takich jak białko, węglowodany, tłuszcze czy witaminy. Kobiety ze względu na hormony mają więcej tkanki tłuszczowej, mężczyźni z kolei, ze względu na inne proporcje składu ciała, więcej tkanki mięśniowej. Już chociażby ten aspekt sprawia, że mężczyźni powinni spożywać znacznie więcej białka i węglowodanów niż kobiety, tak by dostarczyć sobie odpowiednią ilość energii do pracy mięśni. 

Dieta na kobiece problemy

Kobiety z kolei powinny zwracać szczególną uwagę na spożywane produkty w różnych etapach cyklu. Na przykład w czasie miesiączki drastycznie spada ilość żelaza w organizmie, który warto dostarczać sobie poprzez odpowiednie produkty spożywcze lub dodatkowo suplementować. Również przy silnych symptomach PMS (zespołu napięcia przedmiesiączkowego) odpowiednia dieta może pomóc w poprawie samopoczucia. 

W tym czasie warto unikać:

  • ostrych przypraw, 
  • soli, 
  • alkoholu,
  • kofeiny,
  • smażonych potraw,
  • białego pieczywa,
  • czerwonego mięsa

Zamiast tego na talerzu powinny królować warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Jakość

Jak widać różnice dotyczące ilości spożywanych produktów mocno wpływają na różnice w diecie kobiet i mężczyzn. Jednak to co powinno być wspólne dla diet obu płci to jakość spożywanych produktów. Trzeba wiedzieć co się je. Unikać wysoko przetworzonych produktów, tłustych i smażonych dań, które obciążają wątrobę, a także nie zapominać o dużej ilości warzyw i owoców, które poprawią samopoczucie i dostarczą potrzebnych witamin oraz składników mineralnych każdemu organizmowi. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia