Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta dla mężczyzn – co i jak powinni spożywać?

O różnicach w odżywianiu ze względu na płeć pisałam już w kontekście diety dla kobiet. Dziś czas przyjrzeć się mężczyznom, którzy również powinni zadbać o siebie!

Choć to na kobiety moda nakłada wymóg posiadania szczupłej sylwetki, to zdecydowanie w tej kwestii mężczyźni są w lepszej sytuacji. Natura stworzyła ich bowiem tak, że mają więcej mięśni niż tłuszczu. Nie muszą, w przeciwieństwie do kobiet, gromadzić tłuszczu by wykarmić dzieci, a raczej mieć szansę w pogoni za mamutem. Choć dziś już nikt nie musi polować by jeść, ta różnica między kobietami a mężczyznami pozostała niezmienna. Ale oczywiście figura mężczyzny jest kwestią indywidualną. Zależy bowiem od bardzo wielu czynników, np.:

 • trybu pracy, 
 • aktywności fizycznej,
 • dodatkowych schorzeń.

Niezależnie jednak od wszystkiego, każdy mężczyzna powinien stosować zrównoważoną dietę, bogatą w warzywa i owoce. Nie powinno zapominać się o śniadaniach, które są najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia oraz o 4-5 posiłkach dziennie, w regularnych odstępach czasu.

Zapotrzebowanie na składniki odżywcze

Wspomniany już tryb życia wpływa także na poziom zapotrzebowania mężczyzny na składniki odżywcze. Jednak jeśli chodzi o podstawowe różnice między płciami, to u mężczyzn przeciętnie zwiększa się zapotrzebowanie na węglowodany, białko i tłuszcz, czyli podstawowe składniki odżywcze. Również mężczyźni mają większe zapotrzebowanie na wartość energetyczną, która jest większa o ok. 500 kcal na dzień, na osobę.

Tryb życia a dieta

Kiedy pracujesz za biurkiem potrzebujesz mniej kalorii, za to musisz zadbać o dietę, która ułatwi Ci pracę umysłową i umiejętność skupienia uwagi. Sięgać warto po węglowodany złożone, znajdujące się w pieczywie razowym, warzywach i płatkach zbożowych.

Jeśli pracujesz fizycznie masz zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Dlatego Twoje posiłki powinny być bogate w pełnowartościowe produkty, białko i tłuszcz. 

Jeśli jesteś aktywny fizycznie, Twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze również się zmienia. Osoby intensywnie ćwiczące (niezależnie od płci) powinny zwiększać ilość białka w diecie, które znaleźć można w: 

 • mleku,
 • nabiale,
 • mięsie,
 • nasionach roślin strączkowych.

Nie można także zapominać o węglowodanach, najlepiej pochodzących z pełnoziarnistego pieczywa i makaronów oraz tłuszczach pochodzenia roślinnego. Szerokim łukiem należy omijać te tłuszcze, które znaleźć można w daniach typu Fast Food. 

Dieta a poziom testosteronu

Kolejną zmienną istotną w diecie mężczyzn jest chęć podniesienia poziomu testosteronu. Jest to niezwykle istotny hormon, ponieważ ma wpływ na siłę i sprawność mięśni, a także podnosi poziom libido. 

Chcąc żywić się tak by poziom testosteronu wzrósł należy stawiać na produkty bogate w:

 • kwasy tłuszczowe omega – 3, które znaleźć można w oleju lnianym i tłustych rybach,
 • witaminę B6, zawartą w bananach, drobiu i jajkach,
 • cynk, który znajduje się w produktach mlecznych i pełnoziarnistych,
 • selen, pochodzący z produktów zbożowych, ryb i orzechów włoskich. 

A jeśli nie?

Warto pamiętać, że niewłaściwa dieta może prowadzić do bardzo zgubnych skutków. I nie chodzi jedynie o nadwagę czy otyłość. Niewłaściwy sposób odżywiania prowadzi do poważnych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca czy nadciśnienie, a to właśnie najczęstsze powody zgonów wśród mężczyzn. Lepiej więc postawić na zdrową dietę już dziś!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia