Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta pudełkowa – czy warto?

„Nie mam czasu”, „nie mam pomysłów na dania”, „nie chce mi się przygotowywać co chwila jedzenia” – to wymówki, które bardzo często skutecznie odsuwają nas od osiągnięcia upragnionego celu – zgrabnej sylwetki. Czy można temu jakoś zaradzić? 

Rozwiązaniem, które pojawiło się jakiś czas temu na rynku są diety pudełkowe, czyli inaczej catering dietetyczny. Posiłki dostarczane są w pudełkach, pod wskazany adres, według zamówionego planu żywienia. 

Rozwiązanie idealne?

Catering dietetyczny zyskuje na popularności. Z jednej strony ze względu na dużą promocję tego rozwiązania przez celebrytów, z drugiej strony dzięki temu, że dania przygotowane są w sposób dopasowany do naszych potrzeb. A warto podkreślić, że prawidłowo prowadzony catering dietetyczny to bardzo złożony proces logistyczny oraz technologiczny (w celu zapewnienia odpowiedniej jakości potraw), ponieważ należy indywidualnie skomponować dietę, z zachowaniem zasad dotyczących prawidłowego żywienia (dostarczenia odpowiednich składników odżywczych, mineralnych i witamin z dietą).

Pięć posiłków dziennie, przygotowanych z dobrej jakości składników (pod warunkiem wyboru odpowiedniego dostawcy), z wykluczeniem produktów, na które mamy alergię bądź nietolerancje – brzmi jak marzenie. Czy rzeczywiście tak jest? 

Dieta pełna korzyści

Plusów tego rozwiązania jest z pewnością wiele. Przede wszystkim nie tracimy czasu na przygotowanie posiłków, wymyślanie codziennie nowych propozycji żywieniowych czy też nie musimy dbać o to, żeby codziennie zjeść pięć, zrównoważonych posiłków. Te wszystkie wyzwania dnia codziennego przeniesione są na firmę cateringową.

Dodatkowo w takich firmach jadłospisy przygotowują dietetycy, więc można mieć pewność, że są to posiłki przygotowane w najlepszy możliwy dla nas sposób. Szczególnie, że diety pudełkowe są w pełni spersonalizowane. 

Jeśli dbasz o to aby nie marnować żywności to rozwiązanie również powinno przypaść Ci do gustu, ponieważ w pudełkach otrzymujesz dokładnie tyle żywności ile powinieneś zjeść danego dnia. 

Dodatkowo dania w cateringu dietetycznym z założenia powinny być świeże i niskoprzetworzne. Co sprawia, że są zdecydowanie zdrowsze niż np. gotowe dania paczkowane, które są dostępne w sklepach spożywczych. Oczywiście pod warunkiem, że wybrany dostawca diety pudełkowej zachowuje wysoką jakość swoich dań. 

Czy na pewno?

I właśnie to jakość stanowi największy minus tego rozwiązania. Czasami trafiają się firmy o niskiej jakości produktów oferujące dania, które samemu można przygotować z produktów dostępnych w osiedlowym sklepie jak np. kabanosy czy jogurt z gotową granolą. Przed wyborem dostawcy dobrze jest więc poczytać opinie o jakości przygotowywanych przez niego dań. 

Inne minusy? To na pewno wysoka cena cateringu dietetycznego, ograniczenie jego dostępności do dużych miast, czy też u większości dostawców niewiedza co dostanie się następnego dnia w zestawie. U niektórych dostawców istnieje podgląd menu na kolejny dzień oraz możliwość zamiany niektórych dań czy składników  – co wiąże się z dodatkową opłatą. 

Zastanawiając się zatem czy warto, odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli wybierze się odpowiedniego dostawcę oraz jeśli nie możesz samodzielnie zadbać o odpowiednią dietę, jest to dobre rozwiązanie. Zwłaszcza dla osób, które niewiele czasu mogą poświęcić na przygotowanie sobie jedzenia, a także tych którzy chcą zadbać o swoje żywienie, a nie wiedzą jak to zrobić.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia