Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta skandynawska – chudnij zdrowo!

Dziś w cyklu dookoła świata, kierujemy się na północ. Jak Skandynawowie, którzy muszą zmagać się z zimnem i małą ilością słońca zapewniają sobie niezbędne do zdrowia witaminy i minerały? Odpowiednią dietą oczywiście! Która przy okazji ma bardzo dobry wpłwy na utrzymanie zgrabnej sylwetki.

Skandynawski dizajn, moda, styl życia, dbanie o zdrowie i urodę zafascynowały całą Europę.  Także coraz większą popularnością cieszy się niezwykle zdrowa dieta skandynawska zwana również nordycką. 

Tradycyjny jadłospis w krajach skandynawskich składa się z produktów sezonowych, regionalnych, z lokalnych produkcji. Jest to w głównej mierze dieta roślinna, w której mięso występuje jako dodatek, a nie podstawa dania. Przyjrzyjmy się jej bardzej szczegółowo.

Wartościowe składniki

W diecie tej spożywa się odpowiednio wysoką ilość witamin A, D, E, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C oraz wapnia, fosforu, magnezu, żelaza, cynku, potasu i selenu oraz błonnika. Jest to niezwykle ważny aspekt dla każdego kto chce sięgnąć po dietę nordycką, ponieważ w dzisiejszych czasach dużo osób zapomina o prawidłowym dostarczaniu organizmowi tych cennych składników odżywczych.

Dieta skandynawska – podstawy

Ryby

Produktami podstawowymi, które spotkać można na talerzach Skandynawów są przede wszystkim bardzo zdrowe, tłuste ryby – takie jak łosoś czy śledź. Są one bogate w kwasy omega3, witaminę D, jod oraz selen. 

Warzywa i owoce

Ważnym elementem jadłospisu są także warzywa i owoce – korzeniowe i kapustne wśród nich:

  • ziemniaki, 
  • marchew, 
  • buraki, 
  • warzywa kiszone (zawierające witaminę C). 

Nie brakuje także nasion roślin strączkowych, bogatych w błonnik, mikro- i makroelement oraz białko. Z owoców Skandynawowie wybierają:

  • jagody, 
  • borówki, 
  • jeżyny,
  • jabłka.

Zboża

Skandynawowie sięgają także po pełnoziarniste zboża bogate w błonnik, mikro- i makro elementów. Wśród nich króluje żyto, owies, jęczmień. 

Białko

W skład diety wchodzi również dziczyzna oraz nabiał niskotłuszczowy. 

Dania kuchni nordyckiej głównie się piecze oraz gotuje. Jest to sposób na to, aby potrawy były lekkostrawne i jak najmniej tłuste. Dodatkowo u Skandynawów można zaobserwować niskie spożycie produktów mięsnych i tłustych przetworów mlecznych, słodyczy i deserów oraz napojów alkoholowych. 

Dieta na zdrowie

Zbawiennymi efektami stosowania diety skandynawskiej jest poprawa profilu lipidów we krwi w tym także miejszenie stężenie cholesterolu. Zmniejszenie wrażliwości na insulinę. Obniżenie ciśnienia krwi oraz spadek masy ciała. 

Powyższe efekty przekładają się na zmniejszenie czynników ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym zawału mięśnia sercowego czy udaru mózgu. Obniżają ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Dieta nordycka w zaleceniach podobna jest do diety śródziemnomorskiej oraz do diety DASH o potwierdzonym korzystnym wpływie na zdrowie. Skandynawia to kolejny region, który może zainspirować nas do pozytywnych zmian na naszych talerzach, zwłaszcza zimą. Kiedy to potrzebujemy zdrowych tłuszczy i mocy witamin, a jednocześnie pragniemy zachować atrakcyjną sylwetkę.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia