Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dieta w ciąży a wpływ na rozwój dziecka

Tytuł tego artykułu nie jest związany z restrykcyjnymi dietami, które zmuszają matki do zachowania pięknej sylwetki, w trakcie i po ciąży. Jest to proste rozwinięcie pojęcia „programowanie płodowe”. To określenie dotyczy wpływu czynników zewnętrznych, w tym również diety, na rozwój płodu. Jest to więc temat, który zgłębić powinna każda przyszła mama.

Ciężarne kobiety powinny pamiętać, że zarówno nadmiar, jak i niedobór poszczególnych składników w ciąży, a nawet i przed ciążą, może negatywnie odbić się na samopoczuciu matki oraz jej dziecka.  

O czym szczególnie należy pamiętać?

Nawodnienie – choć przeciętny dorosły człowiek powinien spożywać ok. 2 litrów wody dziennie, w czasie ciąży ta ilość znacząco się zwiększa. Dlatego dla swojego dobrego samopoczucia warto dbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia, niezależnie od pory roku. Szczególnie, że woda mineralna oprócz swej funkcji nawadniającej, uzupełnia także niedobory mikroelementów takich jak magnez, wapń, jod czy sód. A to składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży.

Magnez – niedobory magnezu są bardzo niebezpieczne! Powodują skurcze mięśni, w tym także macicy co może prowadzić do poronień. Dodatkowo magnez wpływa także na pozytywny rozwój mózgu dziecka. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o dietę bogatą w magnez, a także dużo pić, ponieważ magnez najlepiej wchłania się z wody.

Wapń  – ma duży wpływ na prawidłowy rozwój płodu, dlatego i jego nie może zabraknąć w codziennej diecie. 

Sód – bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek  

Jod – bierze udział w produkcji hormonów tarczycy u matki, co przekłada się na wiele regulacji procesów w organizmie, w tym na prawidłowy rozwój płodu. 

Witaminy B6, B12, B9 – ich niedobór może trwale i negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie genów u dziecka.

Cholina – czyli inaczej witamina B4, jest niezwykle ważna dla poprawnego funkcjonowania każdego człowieka. U kobiet w ciąży wpływa na odpowiednie funkcjonowanie łożyska oraz poprawny rozwój funkcji poznawczych dziecka.  

Czego należy unikać?

Otyłość – przede wszystkim warto pamiętać, że kondycja matki również ma wpływ na organizm dziecka. Istnieje duża zależność między otyłością matki a rozwojem zespołu metabolicznego, czyli otyłością brzuszną u dzieci bądź też między cukrzycą kobiet ciężarnych, a wzrostem ryzyka rozwoju cukrzycy typu II u dziecka. Dlatego warto zadbać najpierw o siebie, zanim zajdzie się w ciążę.

Niedożywienie –  również odwrotna, do opisanej wyżej sytuacja, w której występuje nieodpowiednia podaż energii zwiększa ryzyko wystąpienia zgonu okołoporodowego, a także w okresie niemowlęcym, jak również infekcji górnych dróg oddechowych w dzieciństwie, deficytów rozwojowych, zachorowań w dorosłym wieku na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, a także otyłość, ponieważ płód przystosowuje się do niedoboru składników i po porodzie gdy otrzymuje już prawidłową ilość składników zgodną z jego zapotrzebowaniem, w nadmiarze je magazynuje.

Alkohol – używki, co oczywiste, negatywnie wpływają na rozwój dziecka, i należy o nich kategorycznie zapomnieć. Alkohol może powodować zaburzenia rozwojowe, intelektualne i osobowościowe u dziecka.

Dym tytoniowy – dziecko również się od niego uzależnia, co sprawia, że często po porodzie występuje głód nikotynowy. Dziecko potrzebuje nikotyny, którą dostawało przez łożysko w ciąży. Jeśli po porodzie już jej nie otrzymuje, może być rozdrażnione. Dym tytoniowy może powodować także zaburzenia w rozwoju dziecka i spowodować niższą masę urodzeniową. 

Pamiętaj! 

Dieta matki jest ważna zarówno w trakcie, jak i przed ciążą, kiedy to bardzo ważne są odpowiednie zapasy białka witamin oraz kwasów tłuszczowych. W czasie ciąży dietę warto dopasować do odpowiedniego trymestru i sprawić by była w pełni zbilansowana. Przeczytaj o różnicach w odżywianiu na różnych etapach ciąży. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia