Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dodatki w żywności mają dobre strony?

Ostatnio opisałam negatywny wpływ na zdrowie, jaki mają  substancje dodatkowe w żywności. Dziś skupię się na tych, które są niezbędne w procesie produkcji. Jak na nas wpływają?

Substancje dodatkowe często są naturalnymi substancjami, inne są tworzone chemicznie w laboratorium, w różnych celach. Jest ponad 27 funkcji, różnorodnych substancji, które za zadanie mają np. konserwację żywności, wzmacnianie smaku czy nadawanie barw produktom. Wszystkie chemiczne substancje stosowane w Polsce i Unii Europejskiej są przebadane i dozwolone do stosowania w żywności. Dodatkowo to często właśnie one sprawiają, że spożywane przez nas posiłki są smaczniejsze.

Korzyści dla konsumentów

Wpływ na stosowanie dodatkowych substancji w produktach spożywczych wywierają na producentów niejako sami konsumenci. Wybierając produkty kierujemy się bowiem przede wszystkim ich wyglądem, trwałością i jakością. A te uzyskuje się kosztem bardziej zmodyfikowanych składów produktów. 

Skoro o kosztach już mowa, warto wspomnieć, że również stosowanie niektórych dodatków, sprawia, że koszty produkcji, są niższe. W konsekwencji zamiana droższych składników na tańsze, często sprawia, że płacimy za dany produkt niższą cenę. 

Kierując się nie tylko ceną, ale również jakością produktów, warto podkreślić, że substancje dodatkowe mają tutaj także nie lada rolę do odegrania. Pozwalają zachować walory smakowe i lepszy wygląd produktów na dłużej. Dzięki dodatkom możliwe jest utrzymanie powtarzalnej jakości produktów. 

Konieczność

Dodatkowo istnieją takie produkty, w których zastosowanie substancji dodatkowych jest niezbędne. Dzięki nimi wzrasta bezpieczeństwo spożycia danych produktów. Typowym przykładem jest konserwowanie mięsa czy wędlin, w celu zabezpieczenia ich przed zepsuciem ( w tym m.in. przed wytworzeniem jadu kiełbasianego, który jest trucizną). 

Zdrowie

Statystyki wskazują, że przeciętny Polak zjada w ciągu roku około 2 kg substancji dodatkowych! Jak łatwo można sobie wyobrazić nie jest to korzystne dla zdrowia. Jednak istnieją takie substancje dodatkowe, które nie tylko nie szkodzą, ale wręcz wspomagają nasze organizmy. 

Przykłady:

  • Guma guar – obniża poziom „złego” cholesterolu we krwi, 
  • Ryboflawina (E101i) – stosowana jest jako naturalny barwnik, ale dla naszego organizmu to po prostu witamina B2,
  • Likopen (E160d) – zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, a jest to nic innego jak ekstrakt z pomidorów,
  • Kurkumina (E100) – dla produktów to naturalny żółty barwnik, dla organizmu człowieka nieszkodliwy, działający pozytywnie na cały organizm dodatek,

Takich E -dodatków, które pozyskiwane są w naturalny sposób z pomidorów, marchwi czy szpinaku jest znacznie więcej. Zatem warto pamiętać, że nie każdy produkt, w którym zawarte są tego typu dodatki ma szkodliwy wpływ na zdrowie.  

Nadmiar szkodzi

Jednak oczywiście wciąż pozostaje cała gama substancji, które działają negatywnie na organizm człowieka. Zwłaszcza jeśli są spożywane w nadmiarze. To np. żółcień pomarańczowa czy tartazyna, które mogą mieć wpływ na brak umiejętności skupienia uwagi u dzieci, a także powodować alergie. 

Dlatego z jednej strony powinniśmy sprawdzać etykiety produktów w poszukiwaniu złych dla zdrowia substancji, i tych zdecydowanie unikać. Pomaga w tym aplikacja FiFiFo, która dzieli substancje na te dobre, złe i częściowo szkodliwe. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że jeśli chcemy jeść zdrowiej to powinniśmy mniejszą uwagę przywiązywać do wyglądu produktu, czy też wzmocnionego sztucznie smaku.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia