Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dolegliwości ciążowe – złagodź je odpowiednią dietą!

Dolegliwości ciążowe to zmora wielu kobiet. Pojawiają się głównie ze względu na wzrost hormonów podtrzymujących ciążę. Nudności i wymioty to codzienność około 30% ciężarnych kobiet. Rezygnacja z jedzenia nie jest jednak rozwiązaniem w tej sytuacji. Co zatem jeść? Sprawdź!

Przy dolegliwościach ciążowych, jeśli nie będzie się przyjmowało odpowiedniej ilości jedzenia i płynów, można doprowadzić do poważnych braków składników odżywczych. Niestety brak jedzenia wcale nie poprawi Twojego samopoczucia. Nudności nadal będą występowały, a stan zdrowia może znacznie się pogorszyć. Dlatego lepiej jeść to co faktycznie może pomóc, a unikać tego co może zaszkodzić.

Z czego zrezygnować przy mdłościach i wymiotach?

Przede wszystkim warto przyglądać się swojemu organizmowi. On wie co dla nas dobre. Jeśli zauważyłaś, że jakieś pokarmy powodują wymioty, wyklucz je z diety. Mogą to być np. surowe owoce czy mocno przyprawione dania. Dodatkowo w ciągu dnia dobrze jest unikać słodkich dań i produktów. W czasie kolacji zrezygnuj z potraw wysoko przetworzonych i ciężkostrawnych, o intensywnym smaku np. smażone mięso, mocna herbata, cytrusy czy napoje gazowane. 

Co warto jeść?

Jeśli największe dolegliwości występują rano dobrze jest spożyć śniadanie zanim wstanie się z łóżka. Polecane są wówczas ciepła woda lub mleko, sucharki, dojrzały banan, chrupkie pieczywo czy wafle ryżowe. W ciągu dnia najlepiej spożywać dania cierpkie lub kwaśne. Na kolację zaś, którą powinno się spożywać ok. 2 godzin przed snem, najlepiej sięgać po jogurty, twarożki czy chudą wędlinę. 

Jak jeść?

Powinno się spożywać niewielkie porcje jedzenia, często w ciągu dnia.  I nie popijać ich wodą! Pić należy między posiłkami, nie zaś w trakcie posiłku. Pij małymi łykami wodę niegazowaną, napary z rumianku bądź melisy, a także wodę z dodatkiem kłącza imbiru, która przeciwdziała wymiotom. 

Dieta na konkretne problemy

Odpowiednia dieta łagodzi także inne objawy związane z ciążą. 

  •  zgaga –  w celu zminimalizowania zgagi zaleca się częste spożywanie małych porcji pokarmów. Należy unikać produktów wysoko przetworzonych, ciężkostrawnych, tłustych i bardzo gorących. Ponadto nie wskazane są także słodycze (głównie czekolada), napoje gazowane, owoce ( szczególnie na śniadanie). Zalecane z kolei są ciepłe mleko, kleiki, migdały.
  • wzdęcia –  w tym przypadku pomaga bardzo powolne spożywanie posiłków (nawet przez kilkanaście minut) co zapobiega łykaniu powietrza. Wyeliminować należy produkty wzdymające: nasiona roślin strączkowych (np. fasola, groch, soja), warzywa kapustne (np. kapusta, brukselka, kalafior, brokuły), cebulę, czosnek oraz tłuste ciężkostrawne produkty i słodycze.
  • zaparcia, w przeciwdziałaniu im pomaga zwiększenie spożycia błonnika, (musli, pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze, warzywa). Bardzo ważne jest wówczas także spożywanie odpowiednio dużej ilości płynów. Nie zalecane są słodycze, potrawy smażone, pieczone, jak i grillowane, groch, fasola, kapusta, kalafior i cebula.
  • skurcze nóg, by im zapobiec warto spożywać produkty bogate w magnez (kakao, orzechy, kasze, pełnoziarniste pieczywo), w wapń (mleko i jego przetwory), witaminę C (warzywa i owoce) oraz potas (ziemniaki i produkty zbożowe). 
  • infekcje dróg moczowych, często pojawiają się w wyniku namnożenia drobnoustrojów chorobotwórczych w układzie moczowym. By temu przeciwdziałać warto spożywać produkty bogate w witaminę C (co zakwasi mocz) – np. paprykę czerwoną, owoce jagodowe i cytrusowe (przy braku przeciwwskazań). Bardzo dobre właściwości w profilaktyce odnosi sok z żurawiny (uniemożliwia bakteriom namnażanie). Jednocześnie ważne jest przyjmowanie dużej ilość płynów by często oddawać mocz.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia