Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dziecięca śniadaniówka –  co do niej zapakować?

Dopiero co się zaczęły, a już dobiegają końca. Mowa oczywiście o wakacjach. A rozpoczynający się rok szkolny przynosi wiele wyzwań związanych z prawidłowym odżywianiem. Nieodpowiednio zbilansowane posiłki dla dziecka w wieku szkolnym mogą bardzo negatywnie wpłynąć na jego dalsze życie. Jeśli nie chcesz dopuścić do jego otyłości bądź innych negatywnych dla zdrowia konsekwencji, dowiedz się co zapakować do dziecięcej śniadaniówki!

Wyobraź sobie, że Twoje dziecko siedzi w szkolnej ławce i zamiast o lekcjach myśli o swoim pustym żołądku. Albo też jest tak przejedzone i zasłodzone niezdrowymi przekąskami, że najchętniej poszłoby spać zamiast uczestniczyć w lekcji. Niestety to częste obrazki w polskich szkołach. Tylko prawidłowo odżywione dziecko nie będzie miało problemu ze skupieniem uwagi i aktywnym udziale w lekcjach. A zatem do dzieła!

Smaczna śniadaniówka

Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha miała siłę i energię na cały dzień, w jej śniadaniówce powinieneś umieścić: 

 • produkty mleczne,
 • owoce i warzywa,
 • soki warzywno-owocowe,
 • produkty pełnoziarniste np. chleby czy bułki. 

By produkty, które serwujesz dziecku były pełnowartościowym posiłkiem powinny składać się z kilku elementów: 

 • węglowodany – będące głównym źródłem energii. Może je dostarczyć np. pieczywo pełnoziarniste, w tym graham czy chleb z nasionami.
 • tłuszcze – pomogą w koncentracji oraz poprawią odporność Twojego dziecka. Wystarczy że posmarujesz chleb masłem lub skropisz warzywa oliwą z oliwek.
 • białko – buduje tkankę mięśniową i dodaje energii. Znaleźć je można w jajkach, jogurcie, wędlinach czy wędzonej rybie.
 • witaminy i minerały – pełnią szereg funkcji, wzmacniając cały organizm. Są niezbędne w diecie dziecka. Znajdują się w warzywach, np. marchewce, rzodkiewce, ogórku, pomidorach czy sałacie oraz w owocach sezonowych, np. jabłkach, gruszkach, winogronach czy pomarańczy.

Wskazówka:

Nie można zapominać także o prawidłowym nawodnieniu. Tutaj idealnie sprawdzi się woda mineralna (co najmniej 0,5 l w trakcie pobytu w szkole) lub soki warzywno-owocowe, bez dodatku cukru.

Według potrzeb

Komponując dania musisz wziąć pod uwagę możliwości Twojego dziecka. Nie może ono się przejadać jedząc np. drugie śniadanie i zagryzać je niezdrową przekąską. Nie powinno też jeść zbyt wiele podczas pobytu w szkole, np. na każdej przerwie. Między posiłkami należy zachować ok. 3-4 godzinne przerwy. Oczywiście im dziecko dłużej poza domem, tym zje więcej. Żadna skrajność nie jest dobra, dlatego też nie można pozwolić aby dziecko nic nie jadło przez cały pobyt w szkole. Może to zaburzyć jego metabolizm i doprowadzić do kumulowania przez organizm tłuszczu.

Tygodniowy jadłospis

Jak zatem może wyglądać śniadaniówka Twojego dziecka danego dnia? Oto kilka propozycji posiłków.

Poniedziałek – serek wiejski, dwie kromki chleba graham posmarowanego masłem, pokrojona w słupki papryka oraz woda lub sok.

Wtorek – pasztecik z ciasta drożdżowego z farszem mięsnym lub wegetariańskim (np. z ciecierzycy), owoc np. brzoskwinia, sok lub woda

Środa –  dwie kanapki z chleba pełnoziarnistego z serem mozzarella, pomidorem i bazylią do tego woda lub sok

Czwartek –  jogurt naturalny, truskawki, bułka z ziarnami i masłem oraz woda lub sok

Piątek – bułka kajzerka z masłem, wędzona ryba i sok pomidorowy

O tym zapomnij

Ze śniadaniówki dziecka należy wykreślić: 

 • wysoko przetworzoną żywność, np. gotowe posiłki, dania typu fast-food, słodkie bułki, pączki.
 • przekąski o dużej zawartości tłuszczu, cukru i soli, np. chipsy, ciastka, batoniki.
 • napoje takie jak słodzone soki, energetyki oraz wody smakowe.  

Przestrzeganie tych kilku zasad może mieć zbawienny wpływ na samopoczucie i wagę Twojego dziecka. A także będzie jednym z elementów wyrabiania w nim dobrych przyzwyczajeń na przyszłość. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia