Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Dzień dziecka bez słodkich przekąsek – jak nauczyć dziecko prawidłowego odżywiania?

Już za chwilę, upragniony przez nasze pociechy Dzień Dziecka. To moment, kiedy wielu rodziców postanawia zabrać swoje dzieci do fast-foodu, na pizzę czy też w prezencie podarować słodycze. W ten sposób niezdrowe przekąski zyskują miano pozytywnych i atrakcyjnych prezentów. To poważny błąd w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych u dzieci. 

Cukier sieje ogromne spustoszenia w zdrowiu i wyglądzie dzieci. Jest jedną z ważniejszych przyczyn plagi otyłości wśród najmłodszych. Słodycze są uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych, głównie dlatego, że podświadomie słodki smak jest traktowany przez nasz organizm jako coś bezpiecznego i dobrego. Przez co szybko można się uzależnić od słodkich przekąsek. I nie jest to tylko potoczne określenie! 

Uzależnienie od cukru

Od nadmiaru cukru w diecie trzeba się odzwyczajać stopniowo, prawie tak jak podczas odwyku. Dlatego jeśli do tej pory Twoje dziecko często sięgało po słodycze, staraj się ograniczać je krok po kroku, zastępując słodkie przekąski innymi, zdrowszymi. Dzień Dziecka może być dobrym początkiem na rozpoczęcie cukrowego detoksu. Początki mogą być trudne, jednak po jakimś czasie ograniczonej ilości spożywanego cukru, potrzeba sięgnięcia po „coś słodkiego” zdecydowanie spada. 

Odwyk krok po kroku

Co należy zrobić aby Twoje dziecko mogło wejść na drogę wolną od uzależniającego cukru? 

 • Przede wszystkim nie przyzwyczajaj dziecka, że słodycz jest nagrodą za coś. Nie dawaj dziecku słodyczy, gdy wykona dobrze jakieś zadanie, będzie grzeczne czy dzielnie zniesie wizytę u lekarza.
 • Nie kupuj słodyczy do domu. W ten sposób przyzwyczaisz dziecko, że jedzenie słodyczy to rzadkość, nie zaś codzienna rutyna.
 • Jeśli odzwyczajasz dziecko od słodyczy to rób to stopniowo. Powoli ograniczaj ilość słodyczy w ciągu dnia. Możesz to robić zarówno zmniejszając wielkość porcji słodyczy, jak i ich dzienną ilość. 
 • Możesz co jakiś czas przygotowywać dla dziecka zdrowe słodycze np. samodzielnie zrobione ciastka owsiane, biszkopty z pomarańczą, domowe lody, orkiszowe herbatniki itp. 
 • Warto zacząć podawać dziecku zdrowe przekąski np. jabłka czy marchewki, które również dostarczają cukru organizmowi, ale tego bezpiecznego i potrzebnego mu do prawidłowego funkcjonowania. 
 • Staraj się nie traktować słodyczy jako przekąsek, ale wkomponować je w codzienne menu, np. jako deser po obiedzie czy podwieczorek. Dzięki czemu dziecko będzie jadło słodycze rzadziej, a po drugie po sycącym posiłku zje ich mniej. 

Dobre nawyki

Chcąc by Twoje dziecko świadomie wybierało zdrowe produkty powinieneś pomagać mu w tym od małego. Dlatego warto traktować go jak osobę, która ma bezpośredni wpływ na swoje życie i na decyzje żywieniowe. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi: 

 • Daj dziecku wybór, dzięki czemu poczuje, że ma wpływ na to co zje. Zaproponuj mu kilka wersji zdrowego menu np. jabłko, sok wyciskany z marchwi czy gotowana fasolka. Niech Twoje dziecko samo podejmie decyzję.
 • Nie zmuszaj go do zmian. Gdy wyrzuca brokuły z talerza, to daj mu zjeść resztę potrawy i spróbuj z brokułami ponownie później, bądź zastąp je innym warzywem, które przypadnie dziecku do gustu.
 • Daj dobry przykład. Dziecko uczy się przez obserwowanie. Jeśli rodzice pokażą, że dana przekąska czy potrawa im smakuje to dzieci chętniej spróbują danego dania.
 • Przyrządzaj posiłki razem z dzieckiem, zobaczy w jaki sposób jego dania są przygotowane i z dumą zje taki własnoręcznie zrobiony posiłek. Dodatkowo to atrakcyjny sposób spędzania wspólnego czasu z rodzicami.
 • Rozmawiaj z dzieckiem i wytłumacz mu dokładnie dlaczego wprowadzasz zmiany i dlaczego słodycze są niezdrowe.

Pamiętaj, że nie jest to proces łatwy, wymaga czasu i cierpliwości. Ale nie warto się poddawać. Zacznij od metody małych kroków, a z pewnością osiągniesz wielkie efekty. Powodzenia!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia