Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Głodówki a konsekwencje dla zdrowia. Nie warto chudnąć za szybko!

W końcu zrobiło się ciepło, zrzuciliśmy ciepłe płaszcze, ale nie udało się zrzucić zbędnych kilogramów? Nie przejmuj się! Po długich miesiącach zimy, ciepła wiosna sprzyja chudnięciu. Grunt to robić to rozsądnie, aby latem cieszyć się piękną figurą.

Odpowiednia szybkość chudnięcia, czyli taka która nie będzie nadmiernym obciążeniem dla naszego organizmu to od 0,5 do 2 kg na miesiąc. Jeśli osoba jest bardzo otyła liczba utraconych, w zdrowy sposób, kilogramów może być nawet większa. To dużo jeśli wziąć pod uwagę czas. Wówczas pierwszego dnia lata cieszyć można się nawet z 6 kg na wadze mniej niż dziś. Dlatego nie warto sięgać po głodówki. Lepiej zmienić nawyki żywieniowe i zacząć uprawiać sport. Przyniesie to znacznie lepsze efekty, i to na dłużej. Żeby Cię przekonać postanowiłam przybliżyć Ci konsekwencje stosowania głodówek. Gotowy? To zaczynamy.

Brak ważnych substancji odżywczych = Wyniszczenie organizmu 

Każda dieta monoskładnikowa, czyli taka która ogranicza się do niewielkiej ilości rodzajów składników, jest deficytowa i wyniszczająca dla organizmu. Najzdrowsza jest bowiem zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza wszystkich niezbędnych składników organizmowi, w odpowiednich ilościach. 

Szybkie efekty = odwodnienie organizmu

Szybkie efekty głodówki nie wynikają z wyjątkowych możliwości naszych organizmów do tracenia tłuszczu. Wręcz przeciwnie. W pierwszej kolejności tracimy wodę, przez co nasz organizm się odwadnia. Co ma bardzo negatywne skutki dla człowieka. Następnie spalane jest białko. Długotrwała głodówka powoduje w efekcie ogólne zmęczenie organizmu, człowiek nie potrafi się skupić, jest osłabiony i wycieńczony. To następstwo niedoboru witamin i minerałów, oraz podstawowych składników jak białko, węglowodany i tłuszcz.

Wskazówka:

Tłuszcz, w odpowiedniej ilości, jest potrzebny naszemu organizmowi! Jest niezwykle ważny, ponieważ stanowi źródło energii, pozwala na lepsze przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak A, D, E, K, a wielonienasycone kwasy tłuszczowe są ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Dlatego nie można go niwelować całkowicie z diety.

Szybkie zmiany w żywieniu = ten sam, spowolniony metabolizm

Metabolizm człowieka nie zmienia się z dnia na dzień – do tego potrzeba czasu.

Przykład:

Żołądek jest workiem mięśniowym, który może się rozciągać (przy zjadaniu wielkich porcji jedzenia) lub kurczyć, gdy zmniejszy się spożywane porcje. Jednak to nie dzieje się szybko. Proces ten może trwać nawet kilka miesięcy.

Takie tricki naszego organizmu sprawiają, że powinniśmy z nim właściwie współpracować. Zmniejszać porcje jedzenia, a co za tym idzie – jeść częściej a mniej. W ten sposób zapewnimy organizmowi stały dopływ energii, więc nie będzie on magazynował jej zapasu w postaci tłuszczu (odkładającego się w całym organizmie, nie tylko pod skórą ale też na narządach wewnętrznych).

Szybka utrata kilogramów = szybkie przybranie na wadze

Głodówka oprócz wszystkich tych negatywnych konsekwencji, ma jeszcze jeden poważny minus. Efekty głodówki nie są trwałe. Z pewnością każdy kto się odchudzał zna popularny „efekt jojo”. Występuje on często, ponieważ po restrykcyjnej diecie, szybko wracamy do starych nawyków żywieniowych. Organizm w czasie głodówki, przestawia swój metabolizm na magazynowanie niezbędnych do funkcjonowania składników. Gdy wracamy do starego trybu żywienia, organizm będzie nadal magazynował. Tymczasem otrzymywać będzie większą niż w trakcie głodówki ilość pożywienia. Zatem kilogramy szybko powrócą, a może nawet będzie ich więcej niż przed rozpoczęciem głodówki. Widzisz? Nie warto!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia