Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak dieta wegańska wpływa na zdrowie?

Dieta wegańska nie jest łatwą dietą. Nie tylko jest bardzo wymagającym rodzajem diety wegetariańskiej, ale również wymaga ciągłego monitoringu tego co jesz i w jakich ilościach. Czy warto podejmować więc takie wyzwanie? Spójrzmy na nie dziś pod kątem zdrowotnym. 

Wegetarianizm w polskim społeczeństwie nie jest jeszcze obłaskawiony. Wiele osób podchodzi z dystansem do tej restrykcyjnej diety. Jednak mity wokół weganizmu z każdym rokiem są obalane, a świadomość na temat tego sposobu odżywiania rośnie. Dieta wegańska nie wymaga zaklinania rzeczywistości, ponieważ przynosi wiele dobrego. 

Witaminy i minerały

Co warto podkreślić dieta wegańska może być stosowana nie tylko wówczas, gdy z przyczyn światopoglądowych chcesz wykluczyć mięso z diety, ale także przy licznych schorzeniach zdrowotnych. Wysokie spożycie błonnika, kwasu foliowego, witamin C i E oraz magnezu, a zarazem niskie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych może mieć korzystne działanie w profilaktyce i leczeniu chorób układu sercowo – naczyniowego, cukrzycy i niektórych nowotworów. Analizy różnorodnych badań wykazały, że wegetarianie rzadziej chorują na nowotwory jelita grubego i prostaty, w porównaniu z osobami, które odżywiają się w sposób „tradycyjny” (odpowiednio o 88% i 54%).

Zapobieganie chorobom

Również w przypadku mniej drastycznych schorzeń wegetarianie wysuwają się na prowadzenie. Wegetarianie i weganie mają mniejsze stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL w osoczu krwi. Frakcja LDL, zwana potocznie „złym cholesterolem” to lipoproteiny, które krążą pomiędzy wątrobą, a innymi organami oraz tkankami w organizmie, dostarczając cholesterol tam gdzie jest potrzebny. Jak wykazały badania, wysoki poziom złego cholesterolu, jest niebezpieczny dla zdrowia i odpowiedzialny przede wszystkim za różnego rodzaju choroby serca. 

Atrakcyjna sylwetka

Dodatkowo dieta wegetariańska, a w szczególności diata wegańska doskonale wpływa na sylwetkę. Dzięki niej można zachować atrakcyjną figurę. Jak wskazują wyniki badań wegetarianie oraz weganie mają niższe, choć mieszczące się w normie wskaźniki BMI, w porównaniu do osób, które stosują dietę opartą na mięsie. 

Dłuższe życie

To jednak nie koniec. Liczne obserwacje wykazują, iż wegetarianie nie tylko żyją dłużej niż osoby pozostające na diecie tradycyjnej. Lecz także śmiertelność z powodu chorób układu krążenia występuje u nich o 25% rzadziej w porównaniu z osobami spożywającymi mięso. Dodatkowo o 34% niższe jest ryzyko śmierci z powodu niedokrwiennej choroby serca niż u osób, u których mięso i jego przetwory występują w diecie regularnie.

Zbilansowana dieta 

To tylko część zdrowotnych korzyści, które możesz zyskać przechodząc na dietę wegetariańską. Jednak co ważne powinieneś zadbać o to aby była to dieta zbilansowana. Powinieneś więc w rozsądny sposób zastępować mięso w diecie oraz suplementować brakujące składniki mineralne. Zwłaszcza witaminę B12, która dostępna jest tylko w mięsie, a pełni szereg funkcji w naszym organizmie. Między innymi podnosi odporność na stres, zapobiega anemii oraz poprawia apetyt. Dodatkowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, nowotworów i chorób psychicznych. Równowaga w diecie wegańskiej jak widać może przynieść same korzyści. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia