Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak dotrzymać noworocznych postanowień?

W tym roku schudnę! Będę częściej trenować! Przejdę na zdrowszą dietę! Kto choć raz nie pomyślał o takiej zmianie trybu życia, a potem nie dotrzymał postanowień niech pierwszy rzuci kamień. Co zrobić by zrealizować swoje cele? 

Myśląc o postanowieniach noworocznych trzeba podejść do nich strategicznie. Ustanowienie we właściwy sposób celu na nowy rok to już połowa sukcesu. Często to właśnie przez niewłaściwie sformułowany cel pozbawiamy się szansy na jego realizację. 

Ustal cel!

Żeby nie wpaść w zastawioną przez siebie pułapkę warto ustalać cele zgodnie z tzw. metodą SMART. Na czym ona polega? Według tej zasady cel musi być: 

S (ang. Specific) – oznacza to, że cel powinien być skonkretyzowany. Jego zrozumienie powinno być proste i jednoznaczne. 

M (ang. Measurable)  – to znaczy mierzalny. Należy go tak sformułować aby można było określić stopień realizacji celu liczbowo. 

A (ang. Achievable) cel musi być też osiągalny. Zbyt ambitny cel sprawi, że nie będziemy dostatecznie zmotywowani do jego realizacji, bo już na początku drogi wyda nam się zbyt trudny. 

R (ang. Relevant) cel powinien jednocześnie istotny. To oznacza, że powinien mieć dla nas wartość, że faktycznie coś zmieni, będzie motywujący.

T (ang. time- bound)na koniec warto zadbać o to aby był określony w czasie. Dokładnie powinniśmy wiedzieć kiedy zamierzamy go osiągnąć. 

Teraz już powinieneś rozumieć, że cel „w tym roku schudnę” nie jest określony właściwie. Zamiast tego powinien on brzmieć na przykład tak: do 30 czerwca 2018 schudnę 6 kg. Co oznacza, że na miesiąc powinno się chudnąć 1 kg. Jest to cel sprecyzowany, mierzalny, osiągalny – także pod kątem zdrowotnym, jednocześnie istotny bo 6 kg to jednak sporo, i dokładnie wiesz do kiedy należy  zrealizować swój plan. 

Utrzymuj motywację!

Oprócz ustalenia celu dobrze jest go sobie zapisać, a jeszcze lepiej zwizualizować. Znajdź swoje stare zdjęcia, na których byłaś szczuplejsza lub kup sukienkę o rozmiar mniejszą, w którą wkrótce z pewnością się zmieścisz! 

Nagradzaj się!

Zadbaj także o to aby się odpowiednio nagradzać. Jeśli po miesiącu ubył Ci kilogram to znak, że idziesz w dobrym kierunku! Z tej okazji warto sprawić sobie odrobinę przyjemności. Oczywiście nie mam na myśli słodyczy czy niezdrowych przekąsek. Niech to będzie np. relaksująca kąpiel albo  seans kinowy. Nie zniechęcaj się też jeśli Twój plan po miesiącu nie układa się korzystnie. To nie powód do tego aby go porzucać. Schudnięcie 3 kg zamiast 6 kg jest zawsze lepsze niż nie schudnięcie ani kilograma. Nie poddawaj się zbyt łatwo!

Znajdź grupę wsparcia!

Dodatkowym motywatorem, i to bardzo skutecznym, jest wsparcie najbliższych. Może to czas aby wszyscy odżywiali się zdrowiej albo aby wraz z partnerem wybrać się na siłownie? Znajdź swoją grupę wsparcia wśród rodziny, przyjaciół czy nawet nieznajomych – wspólnie ćwiczących na zajęciach fitness. Wtedy znacznie łatwiej osiągniesz cel! 

15 stycznia w tym roku wypada tzw. Blue Monday. To według badaczy najbardziej depresyjny dzień roku. Dlaczego? M.in. dlatego, że wiele osób zdaje sobie sprawę, że postanowienia noworoczne raczej nie zostaną przez nich dotrzymane. Podejdź strategicznie do zarządzania swoimi celami i niech żaden poniedziałek tego roku nie będzie Ci straszny!

Powodzenia! 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia