Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak kupować, by nie wyrzucać jedzenia?

34% Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucić żywność. Najczęściej pieczywo, wędliny, warzywa i owoce. Rocznie, w samej Polsce, marnuje się 9 ton żywności! A przecież łatwo temu zaradzić. Wystarczy znać i stosować się do kilku prostych zasad. 

Wśród najczęstszych powodów marnowania żywności, wymienianych przez badanych konsumentów, pojawia się przegapienie terminu przydatności do spożycia czy też zbyt duże zakupy. A przecież te przyczyny skutecznie i szybko można wyeliminować. 

Zarządzaj wnętrzem lodówki

Podstawowa zasada związana ze spożywaniem posiłków brzmi: FIFO – first in, first out. Oznacza to, że to co pierwsze zostało włożone do lodówki, również pierwsze powinno zostać z niej zjedzone. Dodatkowo warto układać produkty w lodówce tak, aby z brzegu stały te, które mają najkrótszą datę przydatności do spożycia. Dzięki temu będziesz mieć codziennie podgląd na to co warto zjeść najszybciej. Warto robić „przegląd lodówki” i sprawdzać od czasu do czasu co się w niej znajduje, tak aby nie zapomnieć o produktach, które kupiliśmy. 

Planuj głową, nie żołądkiem

Dobrze jest zaplanować posiłki na dany tydzień, tak aby dokładnie wiedzieć co i ile zje się każdego dnia. W ten sposób można określić ile porcji mięsa czy warzyw potrzeba Ci w danym dniu. Staraj się planować tyle porcji ile rzeczywiście są w stanie zjeść wszyscy domownicy. Bez nadmiaru. Nie martw się, że dania będzie na tzw. styk. Jeśli ktoś będzie jeszcze głodny może zjeść deser czy też kolejny mniejszy posiłek po jakimś czasie. Co także jest zdrowsze, niż jedzenie na siłę kolejnej dokładki, żeby danie się nie zmarnowało. 

Kupuj według listy

Robienie listy przed zakupami również może ograniczyć nasze zapędy do marnowania jedzenia. Wszystko dlatego, że bez listy często działamy impulsywnie. Jeśli jesteś głodny w trakcie robienia zakupów istnieje duże prawdopodobieństwo, że kupisz więcej niepotrzebnego jedzenia, niż wówczas gdy jesteś najedzony. Również za dużo jedzenia można kupić wtedy gdy nie zrealizujesz punktu z poprzedniego akapitu tj. nie zaplanujesz dań. Dodatkowo bez listy możesz ulegnąć licznym pokusom zastawionym na Ciebie przez sklep i dostępne w nim marki produktów, które kuszą promocjami i akcjami typu 2 w cenie 1 itp. Pamiętaj kupuj to co naprawdę jest Ci potrzebne.

Częściej a mniej

Sposób robienia zakupów również wpływa na to czy zmniejszasz czy też zwiększasz ryzyko marnowania żywności. Przede wszystkim lepiej jest robić mniejsze zakupy, ale częściej i w ten sposób planować działania spożywcze tylko na kilka dni w przód. 

Niezawodne etykiety

Kupując produkty czytaj etykiety. Sprawdzaj daty przydatności do spożycia, by nie okazało się, że kupisz coś co zaraz straci ważność. Zwracaj uwagę także na to ile dany produkt może być przechowywany po otwarciu. Ta informacja pomoże Ci zadecydować jakiej wielkości opakowanie warto kupić. Większe opakowanie nie zawsze oznacza tańsze, jeśli połowę i tak wyrzucisz do kosza. Uważna analiza etykiety bądź korzystanie z aplikacji FiFiFo, pomoże Ci także unikać produktów, zawierających np. składniki, na które masz uczulenie, czy też takie których chcesz unikać. Takich produktów lepiej nie kupować, bo zmarnują się z pewnością.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia