Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak napoje energetyczne wpływają na zdrowie?

Napoje energetyczne rosną w siłę. W 2016 wartość tego rynku w Polsce przekroczyła 1,2 mld złotych. Nie tylko w naszym kraju, ale w skali globalnej spożycie napojów energetycznych jest coraz większe także wśród młodych osób. Sprawdźmy czy to nie pozostaje bez wpływu na ich zdrowie. 

Wrażliwość dzieci i młodzieży na działanie napojów energetycznych jest znacznie większe niż u dorosłych. Przez co zarówno i wpływ, jak i reakcja organizmu na nie, jest bardziej intensywna. Napoje energetyczne zawierają skoncentrowane ilości środków pobudzających m.in. kofeiny, tauryny, guarany oraz cukrów i witamin. A taka mieszanka ma bezpośredni wpływ na samopoczucie. 

Co w puszce się kryje?

Wypicie od czasu do czasu energetyka nie jest szkodliwe. W końcu są one dopuszczone do obrotu, przebadane i akceptowalne przez społeczeństwo jako sposób na szybką regenerację i pobudzenie. Napój energetyczny zawiera tyle kofeiny co filiżanka mocnej kawy. Zatem nie jest to w żaden sposób niedopuszczalna norma. Różnica polega jednak na tym, że napój energetyczny daje natychmiastowy zastrzyk energii. Wszystko ze względu na dodatek dwutlenku węgla, który ułatwia wchłanianie się kofeiny. Dodatkowo duża ilość cukru w energetykach, podnosi poziom glukozy we krwi, dodając jeszcze więcej energii. Niestety ten szok energetyczny, jest dość krótkotrwały, a przy intensywnym trybie pracy czy nauki, po pobudzającą dawkę napoju chce się sięgać częściej. A to właśnie nadmiar, częste i systematyczne spożywanie napojów energetycznych może wywołać niepożądane skutki. 

Wpływ na zdrowie

Przez spożywanie energetyków początkowo mogą pojawić się trudności ze snem u młodych osób, przy długotrwałym ich przyjmowaniu może dojść nawet do udaru oraz problemów układu sercowo – naczyniowego. Napoje energetyczne powodują dodatkowo zmniejszenie prędkości przepływu krwi w mózgu, a także liczne, szkodliwe dla zdrowia konsekwencje. 

Najwięcej szkód może przynieść nadmiar spożywania kofeiny. To m.in.: 

  • stany lękowe,
  • drażliwość,
  • kołatanie serca, 
  • irytacja, 
  • niepokój, 
  • nudności,
  • bóle w klatce piersiowej, 
  • bóle głowy,
  • bezsenność, 

Pojawić się mogą także wymioty, bóle brzucha, hipokaliemia, czyli niedobór potasu, halucynacje, drgawki, arytmia, a nawet, w skrajnych przypadkach, śmierć.

Dodatkowe wspomagacze

Działanie kofeiny nasila dodatkowo ekstrakt z tauryny. Jest to substancja występująca naturalnie w naszym organizmie, pełniąca wiele ważnych funkcji. Wpływa na narząd wzroku czy też wątrobę, jednocześnie pomagając w koncentracji i wydłużając czas czuwania. Jednak zbyt duża ilość tauryny w organizmie, może powodować arytmię serca i nadmiernie pobudzać organizm. W takich sytuacjach o skupieniu i jasności myśli nie może być mowy. Dodatkowo guarana, podobna w składzie do kofeiny, podwaja efekt pobudzenia. Energetyki w efekcie pogarszają pracę wątroby, są obciążeniem dla nerek i wpływają na układ hormonalny. Ponadto duża ilość cukru zawarta w każdej puszce napoju, powoduje odwodnienie, próchnicę zębów, a także nadwagę.

Napoje energetyczne choć często są niemal magicznym sposobem na uzyskanie szybko dobrego samopoczucia, to długofalowo mogą jednak okazać się prostą drogą do problemów zdrowotnych. Dlatego niezależnie od wieku, warto je spożywać z umiarem. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia