Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak odżywiać się w czasie ciąży?

Choć nie ma specjalnej diety dla kobiet w ciąży warto pamiętać o odpowiednich zasadach odżywiania. Ponieważ to co je przyszła mama wpływa bezpośrednio na stan zdrowia dziecka zarówno w brzuchu mamy, jak i w jego późniejszym życiu.

Właściwe odżywianie się przyszłej mamy to sposób na uchronienie dziecka przed miażdżycą, nadciśnieniem, otyłością czy cukrzycą w jego późniejszym życiu. To w jaki sposób zadbasz o siebie i swoje maleństwo pozwoli uniknąć wielu chorób cywilizacyjnych. To argument, dla którego warto zainteresować się właściwym odżywianiem w czasie ciąży. 

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na różne witaminy, składniki mineralne i produkty zmienia się w różnych etapach rozwoju Twojego maleństwa. Dlatego też w każdym trymestrze ciąży powinnaś zwracać uwagę na inne składniki odżywcze. Dodatkowo warto zapoznać się z listą produktów zakazanych, których bezwzględnie powinnaś unikać lub zdecydowanie ograniczać w czasie ciąży. W sięganiu po właściwe i wskazane w ciąży produkty pomoże Ci aplikacja FiFiFo. Wybierając profil „Ciąża” możesz mieć pewność, że dostarczysz sobie i swojemu maleństwu wszystko co najlepsze.  Sama jednak warto abyś pamiętała o kilku najważniejszych zasadach odżywiania. 

Produkty zbożowe

Będąc w ciąży wybieraj pieczywo i makarony z mąki pełnoziarnistej. Mąka pełnoziarnista w porównaniu z białą mąką jest zdrowsza. Podczas procesu mielenia ziarna nie są oczyszczane dlatego też zawiera dużo otrąb, a dodatkowo jest źródłem błonnika oraz minerałów m.in. fosforu, magnezu, żelaza czy cynku. Mąka pełnoziarnista zawiera także mniej kalorii co pozwoli Ci na kontrolę wagi w czasie ciąży. Dla urozmaicenia zbożowej diety wybieraj także zdrowe gruboziarniste kasze.

Przetwory mleczne

Mleko i przetwory mleczne należy wykluczyć tylko wówczas gdy ciężarna nie toleruje laktozy lub ma alergię na mleko. W innym przypadku jest to bardzo ważny element diety. Dzięki przetworom mlecznym dostarczasz swojemu organizmowi pełnowartościowego białka, wapnia oraz witaminy D.

Warzywa i owoce

To oczywiście bomby witaminowe i mineralne, niezbędne w czasie ciąży. Im więcej warzyw w codziennej diecie tym lepiej. Urozmaicaj swoje menu, próbuj nowych smaków i twórz niepowtarzalne owocowo – warzywne dania. Pamiętaj jednak, żeby dobrze umyć produkty przed spożyciem!

Mięso i ryby

Chude mięso i jego przetwory powinny towarzyszyć Ci w czasie ciąży, ponieważ pokryją zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. Po ryby warto sięgać cały rok, ale w ciąży szczególnie. Dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega, potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu. Myśląc jednak o mięsie i rybach na talerzu koniecznie powinnaś odstawić te w surowej postaci. Sushi, tatar czy owoce morza niosą za sobą ryzyko zakażenia występującymi w mięsie i rybach pasożytami. 

Oleje i tłuszcze

Zapotrzebowanie na tłuszcze w czasie ciąży, zwiększa się z każdym trymestrem. Jednak co ważne dostarczać należy tłuszcze roślinne, zwłaszcza te bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. NNKT). Przykładem takiego tłuszczu jest chociażby olej lniany.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia