Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak poprawnie czytać etykiety?

Czytanie etykiet staje się coraz ważniejszym elementem zakupów wśród świadomych Polaków. Chcąc odżywiać się zdrowo, musimy wiedzieć jakich produktów unikać, jakie składniki są dla nas niekorzystne, ile substancji odżywczych możemy sobie przyswoić by nie przytyć, ani też aby nie brakowało nam żadnych mikro i makro elementów. Na te wszystkie pytania odpowiedzi przynosi właśnie etykieta.

W prawidłowym i prostym odczytywaniu etykiet pomaga aplikacja FiFiFo, która informuje użytkownika czy dany produkt jest dla niego wskazany czy też nie, dzięki danym uzupełnionym przez konsumenta w profilu osobowym. Jednak wiedza dotycząca etykiet pomoże Ci zaoszczędzić czas przy codziennych poszukiwaniach odpowiednich dla siebie produktów, ponieważ omijać będziesz szerokim łukiem te produkty, które mogą być dla Ciebie szkodliwe. Przeanalizujmy więc etykietę. 

Nazwa

Z przodu opakowania znajduje się nazwa handlowa, jednak ona nie do końca informuje o tym czym jest dany produkt. Na szczęście zawsze na opakowaniu powinna zaleźć się druga nazwa – technologiczna określająca czym dokładnie jest dany produkt.

Przykład:

Nazwa handlowa: Jogurt Protein bananowy

Nazwa technologiczna (standaryzowana): Jogurt bananowy o wysokiej zawartości białka. Bez dodatku cukru. Zawiera substancję słodzącą. Zawiera naturalnie występujące cukry. 

Smak

Z przodu etykiety, często już w samej nazwie występuje informacja dotycząca smaku produktu. Warto zauważyć, że jest różnica w tym czy napój bądź jogurt jest brzoskwiniowy czy o smaku brzoskwiniowym. W pierwszym przypadku do produktu dodano brzoskwinie lub sok z owoców, w drugim przypadku, dodano jedynie aromat brzoskwiniowy i zwykle jakiś barwnik, zatem są to mniej zdrowe składniki.

Skład

Skoro o składnikach mowa, te również są wymienione na etykiecie w kolejności od największej ilości do najmniejszej w danym produkcie. Jakie elementy mogą znaleźć się w składzie?

  • Składniki główne (te, które są wypisane w nazwie standaryzowanej – czyli pełnej nazwie technologicznej produktu); podana jest ich ilość w % lub ilość gramów zużytego surowca do przyrządzenia 100g gotowego wyrobu w danym produkcie.

Przykłady:

– Kiełbasa drobiowo-wieprzowa wędzona parzona suszona drobno rozdrobniona. 100g produktu wyprodukowano ze 186g mięsa (w tym 76g mięsa wieprzowego, 65g mięsa z indyka i 45g mięsa z kurczaka); 

– Pasztet drobiowo-wieprzowy –  mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt 16,1%, wątroba wieprzowa 9,4%, mięso z kurcząt 1,5%

  • substancje dodatkowe, oprócz ich wymienienia w postaci skrótowej z symbolem E i nr np. E100, podana jest ich funkcja technologiczna w produkcie np. barwnik, regulator kwasowości,

Wskazówka:

Poza tym producent może (ale nie musi) podać możliwie występujące w produkcie alergeny, które mogą się do niego dostać w sposób niekontrolowany np. w tym samym zakładzie przetwórczym na innej linii produkcyjnej produkuje się wyrób z danym alergenem, lub transportuje się w tej samej ciężarówce różne produkty;

  • kilka razy wymieniony ten sam składnik w produkcie, producent jest zobowiązany do wymienienia skład każdego elementu produktu, 

Przykład:

Wafelki z kremem waniliowym w czekoladzie w składzie będą miały trzy główne składniki: wafelek, krem, czekolada, ale w każdym z tych elementów może wystąpić w składzie cukier, aromat, tłuszcz roślinny itp.

  • aromaty, w składzie mogą wystąpić ich różne rodzaje: naturalne, identyczne z naturalnym, sztuczne – wynika to ze sposobu ich produkcji, dwa ostatnie są wytwarzane w laboratoriach, i nie są pozyskiwane z surowców naturalnych.

Wartość odżywcza produktu 

Wartość odżywcza podana jest na etykiecie zazwyczaj w formie tabeli (chyba że wielkość opakowania nie pozwala na umieszczenie tej formy). Ilości składników podana jest w przeliczeniu na 100g lub ml produktu, czasami także w przeliczeniu na porcję. Może być również podana informacja o procencie jaki dany składnik spełnia w RWS – referencyjnej wartości spożycia, czyli średnie spełnienie zapotrzebowania na dany składnik w ciągu doby.

Wskazówka:

Ilość cukru w produkcie to łączna ilość cukru zarówno tego naturalnie występującego, jak również tego dodanego do produktu.

Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne 

Oświadczenia żywieniowe dotyczą składników obecnych w produkcie. Oświadczenia zdrowotne określają jaki prozdrowotny składnik w konkretnej ilości został dodany do produktu i jak on wpływa na zdrowie.

Przykład:

Wysoka zawartość białka w specjalnych jogurtach, gdy przynajmniej 20% wartości energetycznej środka spożywczego pochodzi z białka (tj. ilość białka w gramach przemnożyć przez 4 – np. 8g białka * 4 kcal= 32 kcal, a łączna zawartość kalorii w tym produkcie to 76 kcal, więc białko stanowi ponad 42%). 

Data przydatności do spożycia

To informacja do kiedy należy dany produkt spożyć, aby zachował swoje wartości odżywcze. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule dotyczącym tego jak odczytywać terminy przydatności do spożycia.

Pochodzenie

Nazwa pochodzenia nie jest obowiązkowa, poza kilkoma wyjątkami. Zobligowani do podawania informacji o pochodzeniu produktu są producenci miodów, ryb i produktów pochodnych, jajek, owoców, oliwie z oliwek itp.

Jak widzisz etykieta zawiera najważniejsze informacje o produkcie, a teraz mam nadzieję, że nie kryje już przed Tobą żadnych tajemnic.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia