Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak powinna zmienić się Twoja dieta latem?

Lato rządzi się swoimi prawami, również na talerzu. Wysokie temperatury, długie dni, czas wakacji, więc także i wzmożonej aktywności ruchowej, wpływają bezpośrednio na naszą dietę. Jak odżywiać się w tym czasie? Sprawdźmy!

Z pewnością zauważyłeś, że latem jesteś mniej głodny niż zimą. Nie masz ochoty na tłuste i kaloryczne jedzenie. Tak działa nasz organizm. Podświadomie wybieramy żywność, która jest wskazana na daną porę roku. Zimą, kiedy powinniśmy odłożyć nieco „tłuszczyku” na chłodnie dni, jesteśmy spragnieni bardziej kalorycznych potraw. Latem „ciężkie” dania by nas tylko spowolniły, dlatego sięgamy po „lżejsze” posiłki. 

Dieta lekkostrawna

Latem warto więc zrezygnować z tłustych posiłków, na rzecz bardziej lekkostrawnej diety. Ułatwi to naszemu organizmowi trawienie. Latem bowiem jest on obciążony wzmożonym procesem utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Nie powinno się więc dodatkowo zmuszać go do długotrwałego trawienia „ciężkich” posiłków. Z tego samego powodu warto jeść 4-5 mniejszych posiłków, niż 2-3 obfite. 

Mikroskładniki

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy wykluczyć z naszej diety konkretne składniki czy produkty. Powinniśmy dostarczać organizmowi przez cały rok takie same proporcje mikroskładników (tłuszczy, węglowodanów, białka). Po prostu należy je spożywać pod inną postacią. 

Przykład: 

Zamiast panierowanego kotleta schabowego z ziemniakami i mizerią, lepiej zjeść kurczaka gotowanego na parze w sałatce z warzywami.

Warzywa i owoce

Oczywiście latem zalecane jest większe spożycie warzyw i owoców, ze względu na fakt, że wtedy są świeże i smaczne. Jednak warto pamiętać, że te produkty należy jeść cały rok, nie tylko przez dwa miesiące. 

Pamiętaj!

Najlepiej sięgać po sezonowe produkty np. czereśnie, truskawki, borówki, porzeczki, wiśnie, rabarbar i warzywne nowalijki. Można z nich robić koktajle, smoothie, musy czy sorbety. 

Błonnik

Latem nie powinno się także zapominać o błonniku. Jego spożycie dla osoby dorosłej powinno wynosić ok. 20-40 g na dobę przez cały rok.

Gdzie szukać błonnika?

  • w otrębach,
  • wiórkach kokosowych,
  • nasionach roślin strączkowych,
  • suszonych owocach
  • pełnoziarnistym pieczywie,
  • pełnoziarnistych makaronach.

Woda i elektrolity

Niezbędnym elementem letniej diety jest także odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Woda bierze udział w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała, w procesie trawienia i wchłaniania składników odżywczych. W ciągu roku, dorosła osoba, powinna spożywać ponad 2 litry płynów dziennie. Jednak w upalne dni, ze względu na większe parowanie wody z organizmu i wzmożone pocenie się, trzeba uzupełniać płyny w większej ilości.

Nie można zapominać także o elektrolitach. Te dostarczysz swojemu organizmowi wraz ze spożywaniem owoców, świeżo wyciskanych soków czy wody kokosowej.

Wskazówka:

Idealnym rozwiązaniem na upalne dni, są także napoje izotoniczne własnej roboty. Wystarczy, że do wody dodasz sok z cytryny, miód i odrobinę soli. Taki napój doskonale nawodni i poprawi Twoje samopoczucie w upalne dni. Podobnie jak wszystkie elementy powyższej diety, które wprowadzisz do swojego codziennego jadłospisu!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia