Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak tworzyć listę zakupów, by kupować to czego Ci potrzeba i nie marnować żywności?

Niezależnie od tego czy robisz zakupy w dużym hipermarkecie czy małym sklepie osiedlowym, za każdym razem jesteś narażony na liczne pokusy. Sklepy mają swoje marketingowe sztuczki żeby przyciągnąć naszą uwagę na produkty, które chcą sprzedać. Często dajemy się na nie złapać, nawet gdy produktów tych nie chcemy kupić. Jak temu zaradzić? 

Często Ci się zdarza, że chodzisz po sklepie i zastanawiasz się „co by tu kupić”? To najgorszy z możliwych sposobów na robienie zakupów. Z kilku powodów. 

 • jak już zostało wspomniane łatwiej ulegasz wówczas marketingowym chwytom; 
 • dodatkowo robienie zakupów na bieżąco, bez wcześniejszego ich przemyślenia, sprawia że możesz kupić pojedyncze produkty, które Ci się do niczego nie przydadzą, bo nie będziesz mógł z nich stworzyć żadnego dania,
 • kupowanie produktów na bieżąco może też sprawić, że zapomnisz o tych, które są Ci najbardziej potrzebne,
 • jeśli robisz zakupy np. po pracy to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś głodny. Wówczas kupujesz więcej, bo na wszystko masz ochotę. Tymczasem może się zdarzyć, że wiele z tych produktów po prostu się zmarnuje, bo nie uda Ci się ich wykorzystać. I tylko niepotrzebnie wydasz na nie pieniądze.

Zapisz to!

Najlepszym rozwiązaniem na te wszystkie problemy i impulsywne decyzje zakupowe, jest robienie listy przed przyjściem do sklepu. Z jednej strony lista taka pomoże Ci uniknąć niechcianych zakupów, a z drugiej sprawi, że z pewnością kupisz to co jest Ci potrzebne. 

Jak tworzyć listy? 

Oto kilka najważniejszych zasad:

 • listy zakupów najlepiej robić wówczas gdy dany produkt się kończy. Od razu wpisz go na listę, nawet jeśli zakupy planujesz dopiero za kilka dni.
 • mimo że powinno się spożywać dużo warzyw i owoców, nie warto tych produktów kupować na zapas lub też na liście dodawać zbyt dużo produktów z tej kategorii. Warzywa i owoce szybko się psują. Dlatego lepiej kupować mniej a częściej,
 • planuj swoje dania i potrzebne do nich produkty dodawaj do listy. Dania układaj w takiej kolejności, aby produkty, których nie zużyjesz w pełni wykorzystać do kolejnego posiłku. 

Przykłady: 

 • passata pomidorowa może być użyta jednego dnia do sosu bolognese, a na drugi dzień jako sos do pizzy, 
 • część kalafiora może być zjedzony w zupie, a po 2-3 dniach reszta może stanowić dodatek do drugiego dania w postaci różyczek lub puree.

Ile kupować?

Ilość poszczególnych produktów to także ważny aspekt jaki warto określić na liście zakupów. Tak aby produkty się nie zmarnowały. Jak to zrobić? 

Wskazówki: 

 • mięso to średnio 100g na osobę na jeden obiad,
 • porcja warzyw to tyle ile zmieści się w garści,
 • pamiętaj, że dla dzieci porcje powinny być proporcjonalnie mniejsze.

Mobilne wsparcie

W tworzeniu list zakupowych pomocna jest także aplikacja FiFiFo. Możesz w niej łatwo tworzyć listy na podstawie powyższych zaleceń. Dużym plusem aplikacji jest to, że telefon zawsze mamy w zasięgu ręki, więc możemy dodać produkt do listy od razu, gdy tylko sobie o nich przypomnimy. 

Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze, a dodatkowo pozwala na odhaczenie kupionych produktów. Ich nazwy spadają na dół listy, dzięki czemu na początku znajdują się wciąż te, które nadal trzeba kupić. Dzięki temu masz pewność, że o niczym nie zapomnisz. 

Wskazówka:

Jak dodawać produkty do list zakupowych w aplikacji FiFiFo? 

 • skanując kod kreskowy opakowania, które właśnie wyrzucamy (po zjedzeniu zawartości),
 • przeglądając produkty w bazie aplikacji – używając ikony z plusem i karteczką,
 • wpisując produkty ręcznie.

Jak widzisz tworzenie list zakupowych jest banalnie proste, a pomoże Ci to z pewnością zaoszczędzić pieniądze i lepiej zaplanować posiłki. A dodatkowo sprawi, że zdecydowanie mniej jedzenia zostanie zmarnowane.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia