Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak układać produkty w lodówce, by nie marnować żywności?

Nie tylko sposób robienia zakupów ma wpływ na to czy przyczynimy się, bądź nie do niechlubnego trendu marnowania żywności. Zapobiec temu może także odpowiednie przechowywanie oraz układanie produktów w lodówce.

Z pewnością każdy wie, że lodówki zostały skonstruowane tak, aby na różnych ich poziomach panowała inna temperatura. Nie są to błędy inżynierów ale celowe działanie, które pozwala przechowywać żywność w odpowiednich warunkach. Jak zatem układać produkty, aby jak najdłużej mogły Ci służyć?

Górna półka 

Na najwyższej półce panują idealne warunki dla nabiału czy też gotowych ciast oraz tych produktów, które należy przechowywać w temperaturze ok. 8 stopni Celsjusza.

Środkowe półki

Na środkowych półkach temperatura waha się od 4 do 7 stopni C. To doskonałe miejsce do przechowywania gotowych potraw, wędlin, ryb czy surowego mięsa. Również na tych półkach powinny znajdować się produkty z krótkim terminem ważności i dania, które spożyć należy maksymalnie do trzech dni od momentu ich przyrządzenia czy otwarcia. 

Wskazówka:

Pamiętaj, że w przypadku gotowych dań, po wyjęciu ich z lodówki należy podgrzewać potrawy tylko raz. Wielokrotne odgrzewanie powoduje namnażanie niechcianych bakterii. 

Szuflady

Dolna szuflada to królestwo warzyw i owoców. Panująca tam temperatura 7-10 st. C. pozwala im zachować swoje walory smakowe. Jednak pamiętaj, że świeże warzywa i owoce należy spożyć w ciągu kilku dni inaczej się zepsują. Dlatego nie kupuj ich na zapas.

Wskazówka:

W lodówce nie można przechowywać ziemniaków. Skrobia pod wpływem niskiej temperatury zmienia formę. Na skutek retrogradacja przestaje być strawna dla naszego organizmu. Lodówka to także złe miejsce dla cebuli.

Drzwi 

Drzwi lodówki to idealne miejsce na jajka, olej, otwarte soki i sosy. 

Wskazówka:

Soki po otwarciu należy koniecznie przechowywać w lodówce i spożyć je w ciągu 2 dni po otwarciu. Natomiast sosy, majonez, musztardę chrzan itp. maksymalnie w ciągu 2 tygodni od otwarcia. 

Zamrażalnik

Tutaj najlepiej przechowywać surowe mięsa, które chcesz spożyć w późniejszym czasie. Pamiętaj, aby do zamrażalnika wkładać je nieumyte. 

Wskazówka:

Na produktach mrożonych samodzielnie warto zapisywać datę mrożenia, tak by w pierwszej kolejności zjadać te zamrożone najwcześniej. 

Nie rozmrażaj produktów więcej niż raz, nawet po przetworzeniu. Podczas rozmnażania, w konkretnych temperaturach tworzą się niepożądane drobnoustroje.

Wskazówka:

Najlepiej produkty rozmrażać w lodówce, na półkach na których panuje temperatura ok. 10 stopni C. 

Przód i tył lodówki

Oprócz wybrania dla produktów odpowiednich półek, znaczenie ma również to jak je ułożysz. Podstawowa zasada w tym aspekcie brzmi – produkty z dłuższą datą ważności lądują z tyłu lodówki. Zaś na wyciągnięcie ręki są te, które należy spożyć najwcześniej.

Przechowywanie

Produkty w lodówce przechowuj zapakowane w szczelne, oddzielne pojemniki, tak aby zapachy oraz ewentualne bakterie i pleśń nie mogły się przemieszczać. 

Wskazówka:

Bardzo dobre do przechowywania są pojemniki szklane. Warto tam trzymać np. wędlinę, sery (pakowane w supermarketach do folii) oraz przygotowane dania.

Choć zasad jest wiele, jeśli zaczniesz je stosować, z pewnością szybko przyzwyczaisz się do konkretnych rozwiązań. A wówczas nie przyczynisz się do marnowania żywności. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia