Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak wyrobić u dziecka pozytywne nawyki żywieniowe?

Otyłość, to współczesna choroba cywilizacyjna. Żeby powstrzymać jej rozwój w przyszłości, trzeba zacząć kształtować mądre postawy żywieniowe już od najmłodszych lat. Pomóż swojemu dziecku zachować zdrowie i dobrą sylwetkę! Jak to zrobić?

Jeśli przyzwyczaisz dziecko do tego, że wyjście na burgera i frytki to nagroda, zaś warzywa będziesz wmuszał w nie dla jego dobra, nie zdziw się gdy w przyszłości Twoje dziecko będzie miało problemy z nadwagą. Żeby uniknąć takiej postawy warto zacząć już od niemowlęcych lat kształtować w dziecku właściwe nawyki żywieniowe i przyzwyczajać do zdrowej diety, tak jakby była to jedyna dieta na świecie. 

Jak zadbać o prawidłowe żywienie? 

Unikaj!

1. Nie dosładzaj i nie dosalaj potraw dla małego dziecka. Im później przyzwyczai się do wzmocnionego smaku potraw tym lepiej!

2. Nie podawaj przekąsek między posiłkami (np. chrupek, biszkoptów), dzięki czemu w przyszłości dziecko mniej chętnie będzie podjadać.

3. Nie podawaj napojów – zwłaszcza gazowanych, ale także wód smakowych oraz nieodpowiedniej jakości soków, które zawierają dużo cukrów, co niekorzystnie wpływa na organizm, nie tylko dziecka!

4. Nie karm maleństwa zbyt często, wówczas może dojść do sytuacji, że będziesz dostarczać mu zbyt dużo pokarmu. W efekcie dziecko może zmagać się z nadwagą.

5. Ograniczaj smażone i przetworzone potrawy. Również gdy dziecko jest starsze. Gotowa pizza, zapiekanki, dania z pudełka – to nie są zdrowe rozwiązania żywieniowe dla Twojej latorośli.

Pamiętaj! 

1. Karm niemowlę piersią, tak długo jak to możliwe. 

2. Podawaj posiłki w równych odstępach czasowych. To pomoże przyzwyczaić organizm dziecka, do stałych pór karmienia. 

3. Zawsze podawaj dziecku śniadania, maksymalnie do godziny od pobudki. To najważniejszy posiłek, który zapewnia energię na cały dzień. Dbaj także o to aby pozostałe posiłki były lekkostrawne.

4. Przygotowując posiłki pamiętaj o dostarczeniu odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6, witamin, minerałów, węglowodanów złożonych i błonnika. Podawaj więc dziecku pieczywo pełnoziarniste, makarony, mąki, kasze, ryby oraz warzywa. W każdym posiłku powinna się znaleźć jedna porcja warzyw. Owoce też powinny znaleźć się w diecie dziecka, ale pamiętaj, że mają one dużą zawartość cukrów, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością.

5. Podawaj dziecku do picia wodę źródlaną – niskozmineralizowaną, niskosodową, niesiarczanową. Odpowiednie nawodnienie pozwoli zachować mu dobre samopoczucie i koncentrację. 

Daj dobry przykład

Dziecko uczy się przez naśladowanie, dlatego najlepiej jeśli rodzice będą świecić przykładem. Co oznacza, że będą spożywać razem z dzieckiem te same lub podobne posiłki (np. dla dziecka gotowane na parze warzywa, a dla dorosłego doprawione ziołami i smażone). 

Taka postawa przyczyni się nie tylko do wykształcenia pozytywnych nawyków żywieniowych u rodziców i dzieci, ale także pozwoli zapobiegać licznym schorzeniom. Nieprawidłowa dieta wpływa na możliwość wystąpienia otyłości, a także chorób układu sercowo – naczyniowego, cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów złośliwych czy osteoporozy.

Dlatego też, gdy zaczniesz rozszerzać dietę swojego maleństwa, już od niemowlęcych lat, zadbaj o odpowiednie wprowadzenie warzyw oraz zbóż do jego diety. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia