Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak zabezpieczyć żywność przed zepsuciem?

Jeśli nie chcesz marnować żywności zacząć należy od planowania posiłków, robienia list zakupów, a nawet pamiętania o tym jak ułożyć produkty w lodówce. Jednak nawet wtedy może zdarzyć się, że jedzenia jest zbyt wiele co wtedy zrobić?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy rodzaj żywności posiada pewne wskazania dotyczące warunków jej przechowywania. Dzięki stosowaniu się do tych porad możesz mieć pewność, że żywność długo zachowa świeżość i będzie miała optymalne warunki chroniące przed jej zepsuciem. Taki opis warunków przechowywania znajduje się zawsze na etykiecie pakowanych produktów. 

Wskazówka: 

Dbaj również o miejsce przechowywania żywności. Powinno być ono czyste i regularnie sprzątane by nie dopuścić do rozwoju niepożądanej mikroflory. 

Jak przechowywać świeżą żywność?

Pierwszą myślą związaną z przechowywaniem żywności jest lodówka. I rzeczywiście większość świeżej żywności należy właśnie tam trzymać. Zwłaszcza warzywa i owoce. 

Wskazówka:

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność sałaty, zawiń ją w wilgotny ręcznik papierowy i schowaj do lodówki. 

Niektóre warzywa i owoce należy jednak trzymać z dala od zimna.

Tych świeżych produktów nie należy przechowywać w lodówce:

  • cebula,
  • czosnek,
  • ziemniaki,
  • cała dynia,
  • owoce cytrusowe,
  • chleb.

Wskazówka: 

Świeżą żywność przechowywaną w lodówce najlepiej pakować do szczelnych, szklanych pojemników. Dzięki czemu unikniesz rozprzestrzeniania się niepożądanych zapachów i drobnoustrojów. Jeśli chcesz przechowywać żywność w pojemnikach plastikowych, powinny mieć one specjalne oznaczenie informujące, że są dopuszczone do kontaktu z żywnością. 

Co z żywnością w puszkach? 

Pamiętaj, żeby koniecznie zwracać uwagę na datę przydatności do spożycia, która znajduje się na etykiecie. Po otwarciu produktów należy zjeść je jak najszybciej, ponieważ zwykle szybko tracą swoje właściwości i psują się.

Produkty konserwowe w puszkach, mają znacznie dłuższy termin przydatności do spożycia i można przechowywać je w kuchennej szafce, bez narażenia na zepsucie. Dlatego jeśli robisz zakupy na kilka dni w przód, oprócz świeżych produktów, warto kupić także kilka puszek, które będziesz mógł spożyć później.

Wskazówka:

Po otwarciu produktu w puszce, należy jego zawartość przełożyć do innego pojemnika. Metalowy ( aluminiowy) pojemnik nie nadaje się do przechowywania otwartej już żywności.  

Gdy żywności jest za dużo 

Czasem ( zwłaszcza po świętach czy innych uroczystościach), zdarza się jednak, że żywności jest zbyt wiele i masz pewność, że jej nie spożyjesz. Co wówczas zrobić, aby nie dopuścić do zepsucia? 

  • Zamrozić – jeśli to świeża potrawa, która jeszcze nie była mrożona, ani nie była przygotowywana z mrożonych produktów, może trafić do zamrażalnika. 
  • Suszenie – domowe, suszone pomidory możliwe są nie tylko we Włoszech. Można je przyrządzić także w domowym zaciszu. Wystarczy mieć specjalną suszarkę do warzyw i owoców, aby suszyć grzyby, pomidory, marchew, jabłka i wiele więcej.
  • Marynowanie, peklowanie i kiszenie – słoiki z domowymi konfiturami, kompotami, smaczne ogórki czy patisony to doskonały sposób nie tylko na to aby żywność się nie zmarnowała. To także sposób na domowe zapasy, które przetrwają nawet do kolejnej zimy! 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia