Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak zdrowo schudnąć po ciąży?

Ciąża to niezwykły okres w życiu każdej kobiety. Jest to także moment kiedy przyszła mama musi nie tylko zadbać o swojego maluszka, ale również o siebie. Zdrowa, zbilansowana dieta to postawa, a dobre odżywienie jest kluczowe w prawidłowym rozwoju dziecka. Jednak szczególna dbałość o odpowiednią ilość pożywienia w ciąży oraz nietypowe zachcianki żywieniowe często prowadzą do  niechcianego, szybkiego wzrostu masy ciała. Jak zatem bez szkody dla organizmu schudnąć po porodzie?

Jeśli chcesz szybko wrócić do formy po ciąży, przygotowania należy zacząć już w trakcie jej trwania, i jeść tak, aby nie przytyć za dużo. Przeczytaj artykuł „Co jeść w czasie ciąży – przewodnik po zabronionych i dozwolonych produktach”, który pomoże Ci w prowadzeniu zdrowej i zbilansowanej diety w czasie tych wspaniałych dziewięciu miesięcy. 

Karmisz piersią? Schudniesz!

Kiedy jesteś już po porodzie następuje okres laktacji – czyli moment karmienia dziecka piersią. Jest to czas wzmożonego zapotrzebowania energetycznego, które to wzrasta nawet o 500 kalorii dziennie.  Jest to równoznaczne z jednym dodatkowym posiłkiem w ciągu dnia. Jednak organizm kobiety karmiącej niezbędną energię uzupełnia ze zgromadzonej w czasie ciąży tkanki tłuszczowej. To dobra wiadomość, ponieważ dzięki temu karmiąc i zachowując prawidłowe zasady żywieniowe, dostosowane do własnego zapotrzebowania, kobieta chudnie samoistnie.

Zapomnij o dietach odchudzających w trakcie karmienia piersią!

Bardzo ważne jest to, aby nie odchudzać się w trakcie połogu, czyli do 6 tygodni od porodu oraz nie stosować drastycznych diet monoskładnikowych, ponieważ wyniszczają one organizm kobiety. Dzieje się tak, ponieważ mleko matki, dostarczane dziecku, ma stałą wartość kaloryczną i uzupełniane jest w odpowiednie składniki na tym samym poziomie. Dlatego wszystkie niedobory żywieniowe matki odbiją się właśnie na niej.

Wskazówka:

Diety typowo odchudzające można stosować dopiero po okresie laktacji!

Chcesz schudnąć po ciąży? Odżywiaj się zdrowo!

Podstawą dla każdej świeżo upieczonej mamy jest zdrowa i zbilansowana dieta. W tym szczególnym okresie warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • spożywaj 4-5 posiłków dziennie, w miarę możliwości o regularnych porach,
  • staraj się przygotowywać jedzenie samodzielnie, ponieważ żywność przetworzona ma więcej kalorii i zbędnych dodatków, które mogą przekładać się na zwiększanie masy ciała,
  • unikaj słodyczy i tłustych przekąsek oraz żywności typu fast food, które zawierają dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych oraz tłuszczów trans,
  • pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Wybieraj wodę niegazowaną. Soki i napoje zawierają dużą ilość zbędnego cukru dlatego nie są wskazane.

Szybciej schudniesz dzięki aktywności fizycznej

Oprócz odpowiedniej diety, aby mieć zgrabną sylwetkę i czuć się dobrze we własnej skórze nie można zapominać o odpowiednio dobranej aktywności fizycznej! Ta dopasowana dla kobiet po porodzie musi uwzględniać wszystkie zmiany, które zaszły w jej organizmie podczas i po ciąży, np. rozejście się mięśnia prostego brzucha. 

Pierwsze ćwiczenia zalecane dla mam po okresie połogu to przede wszystkim:

  • spacery,
  • ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion, rąk oraz nóg,
  • pilates,
  • joga.

Wskazówka:

Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą nie tylko pomóc w redukcji masy ciała, ale także zapobiegają m.in. wysiłkowemu nietrzymaniu moczu, częstej dolegliwości kobiet, które urodziły dziecko.

Warto również pamiętać, że jeżeli kobieta w trakcie ciąży nie jadła „za dwoje”, ale „dla dwojga” to przybierze na wadze w zakresie normy (tj. ok. 11 – 16 kg). Dzięki czemu powrót do wagi sprzed ciąży nastąpi już zaledwie po kilku miesiącach prawidłowo skomponowanej diety oraz umiarkowanej aktywności fizycznej.

***

Źródło zdjęcia: Stock