Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Jak zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze?

Średnio 30 dni – tyle czasu potrzeba aby wprowadzić nowy nawyk w życiu. Jeśli jesteś gotowy na zmiany, chcesz zadbać o swoje zdrowie, zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie zacznij dziś, a za miesiąc ciesz się pierwszymi efektami. Jak to zrobić?

Większość osób zaczynając swoją przygodę z odchudzeniem czy zmianą sposobu żywienia na zdrowszy, pragnie by efekty były natychmiastowe. Niestety prawidłowa dieta, która pozwoli na stałe zmienić Twoje przyzwyczajenia i pozwoli Ci osiągnąć wymarzony poziom wagi to proces. Tak jak przez lata karmiłeś swój organizm niewłaściwymi i źle dobranymi składnikami doprowadzając często do bardzo negatywnych następstw, tak aby oczyścić organizm musisz uzbroić się w cierpliwość.

Niezbędne nastawienie 

Każdy kto raz próbował wyrwać z nałogu np. palacza wie, że dopóki osoba uzależniona sama nie zechce rzucić palenia to żadne działania nie pomogą. Tak samo jest z porzuceniem negatywnych dla zdrowia przyzwyczajeń żywieniowych. Nie bez powodu mówi się, że odchudzanie zaczyna się w głowie. Twoje pragnienie zmiany to pierwszy krok do sukcesu. Drugim jest zdobycie odpowiedniej wiedzy, która pomoże Ci zaplanować właściwie kolejne etapy zmiany. Trzecim krokiem jest wprowadzenie nowych zwyczajów, zachowań, sposobu wyboru składników i przygotowania swoich posiłków. 

Potrzeba motywacji

Ponieważ, jak już zostało wspominane, zmiana nawyków to długotrwały proces, aby w nim wytrwać potrzeba odpowiedniej motywacji. Codzienne ważenie czy mierzenie nie należy do najbardziej motywujących działań. Zadowalające efekty pojawią się dopiero po czasie. 

  • Zacznij więc od nagradzania siebie za wykonany plan. Za każdym razem, gdy nie sięgniesz po przekąskę czy powstrzymasz się od kupienia nieodpowiedniego produktu spraw sobie jakąś przyjemność – oczywiście nie związaną z jedzeniem. Pomoże Ci to wytrwać w dobrych postanowieniem zanim nie wejdą Ci w nawyk. 
  • Dobrym rozwiązaniem, które wzmocni motywację jest także zaangażowanie w proces zmian swoich bliskich. Oni mogą wesprzeć nie tylko dobrym słowem, ale także przyłączeniem się do Twojego nowego stylu życia. 
  • Jeśli to wciąż za mało wizualizuj sobie swój cel. Jeśli np. chcesz schudnąć oglądaj swoje zdjęcia sprzed lat i pomyśl, że wkrótce też tak możesz wyglądać. 

Jakie nawyki warto zmienić?

  1. Częstotliwość posiłków – najważniejszą zmianą jaką możesz zrobić by odżywiać się zdrowiej to… jeść częściej! Pięć posiłków dziennie to absolutne minimum. Oczywiście powinny być one mniejsze niż tradycyjne trzy dania. 
  2. Podjadanie między posiłkami – gdy wprowadzisz pięć posiłków do swojej codziennej diety unikaj podjadania między nimi. Zwłaszcza słodyczy i ostrych przekąsek, które mogą sprawić, że efektów nie zobaczysz nigdy.
  3. Śniadania i kolacje – wiele osób popełnia poważny błąd przygotowując sobie zarówno śniadania jak i kolacje. W pierwszym przypadku duże grono osób w ogóle nie je posiłku, a to w końcu najważniejsze danie dnia! Dzięki pożywnemu śniadaniu będziesz mieć siłę na cały dzień. Kolacja zaś po całym dniu spędzonym poza domem często jest momentem kiedy w końcu spokojnie wiele osób może się najeść. Ale wieczorem najadać się nie powinno. Zjedz lekką, ale sytą kolację, która zapewni Ci spokojny sen.
  4. Zajadanie stresu – to niezwykle trudny do oduczenia się nawyk. Organizm zestresowany i przyzwyczajony do słodyczy czy ostrych, tłustych przekąsek będzie domagał się ich bardzo wyraźnie. Dobrze jest więc zastąpić to przyzwyczajenie innym – zdrowszym. Zamiast słodyczy warto zjeść np. małe marchewki, które będą drobną przekąską i podniosą poziom cukru w Twoim organizmie. Możesz zamiast przekąski zdecydować się na szklankę wody lub kubek uspokajających ziół. Albo też przekierować energię pojawiającą się podczas sytuacji stresowych np. na sport. Gdy przyzwyczaisz swój organizm do treningu znacznie rzadziej będziesz potrzebować niezdrowych przekąsek. Nie będziesz miał na nie nawet ochoty!
  5. Wybór produktów – zdrowe odżywianie to świadome odżywianie. Dlatego wybierając produkty na swój talerz warto decydować się na te najmniej przetworzone. Oprócz tej podstawowej zasady powinieneś nauczyć się czytać etykiety i prawidłowo dobierać produkty pod kątem potrzebnej Twojemu organizmowi wartości energetycznej. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego cyklu – Po co komu etykieta?. W tym procesie pomoże Ci także aplikacja FiFiFo.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia