Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Kiedy dziecko zaczyna tyć – jak temu przeciwdziałać?

„Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” – to stare powiedzenie, tyczy się każdej umiejętności nabytej w dzieciństwie. W tym także prawidłowego odżywiania. Otyłość stanowi coraz powszechniejszy problem we współczesnym świcie. Na szczęście głównie to od nas zależy czy go pokonamy i czy nasze dzieci w przyszłości będą cieszyć się zdrowiem.

W Polsce ok. 9% dzieci ma nadwagę, zaś ok. 5% jest otyłych, jednak ta liczba z roku na rok rośnie w zastraszająco szybkim tempie. Niezdrowe przekąski, wysoko przetworzona żywność, słodkie napoje, dania typu fast-food – popularne wśród dzieci, zabójcze dla ich zdrowia. Stały dostęp do tego typu produktów w sklepach oraz coraz rzadsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu przez dzieci, sprawia, że nadwaga i otyłość częściej występują w województwach bardziej rozwiniętych. Jak temu przeciwdziałać? Jak sprawić by Twoje dziecko mogło się cieszyć zdrowiem, dobrym samopoczuciem i atrakcyjnym wyglądem, także w przyszłości? Sprawdź!

Zacznij od pierwszych dni

Warto pamiętać, że o wagę dziecka i jego rozwój należy zatroszczyć się już od pierwszych chwil jego życia. Będąc w ciąży należy pamiętać o właściwym odżywianiu, gdyż ma to ogromny wpływ na późniejsze życie dziecka. Wpływ ten związany jest z programowaniem płodowym, czyli zmianami fizjologicznymi płodu, które przystosowują go do życia i zmiennych warunków w macicy. Oznacza to, że zarówno nadmierna otyłość matki (BMI powyżej 30) jak również niedowaga matki w ciąży, przekłada się na nadwagę lub otyłość u dzieci w przyszłości. 

Fakty!

Badania wskazują, że waga rodziców ma bezpośredni wpływ na otyłość dzieci: 

  • jeśli rodzice mają prawidłową wagę – otyłość u dzieci wynosi ok. 9% 
  • jeśli jedno z rodziców jest otyłe – otyłość u dzieci pojawia się w przypadku ok. 50% 
  • jeśli dwoje rodziców jest otyłych – otyłość dotyka ok. 75% dzieci.

Daj przykład

Powyższe zależności jasno wskazują, że dziecko uczy się przez naśladowanie i to rodzic w głównej mierze wpływa na to co dziecko zje i jak będą się kształtowały jego upodobania i nawyki żywieniowe. Szczególnie istotne w wyrabianiu tych nawyków, są pierwsze 3 lata życia dziecka. Wówczas rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę co ląduje na dziecięcym talerzu i jak wprowadzane są poszczególne potrawy do jego menu. Nawyki warto wyrabiać również poprzez danie dziecku dobrego przykładu. Jeśli rodzice odżywiają się zdrowo, dzieci mają znacznie mniejszą szansę na otyłość zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym.

Fakty!

Otyłość w dzieciństwie bardzo często przekłada się na otyłość w dorosłym wieku. 

  • jeśli dziecko jest otyłe do 6 roku życia ok. 25% takich osób jest otyłych także w dorosłym życiu, w przypadku nastoletniego okresu odsetek ten wynosi aż 75%!

Wskazówki

Jak przeciwdziałać otyłości u dzieci?

  • Zadbaj o zachowanie prawidłowej wagi ciała będąc w ciąży, przy zachowaniu zróżnicowanej i odpowiednio dostosowanej diety (dowiedz się więcej z artykułu: Pełna kontrola – ile można przytyć w czasie ciąży?)
  • kształtuj zdrowe nawyku żywieniowe u najmłodszych, poprzez:

– dostosowanie porcji dań do wieku maluszka,

– używanie świeżych warzyw i owoców, 

– regularne podawanie posiłków dziecku,

– stosowanie technik kulinarnych, które pozwolą na łagodne trawienie pokarmów – najlepiej lekkostrawnych (gotowanie w wodzie, na parze, pieczenie, czasami grillowanie)

  • ograniczcie (najlepiej całą rodziną) spożywanie:

– wysoko przetworzonej żywności, 

– słodyczy, 

– słodkich napojów (w tym wód smakowych), 

– jedzenia typu fast food, 

– cukru, soli i tłuszczu 

–  starajcie się unikać przekąsek między posiłkami.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia