Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Makaron, kasza, ziemniaki, a może ryż – jaki „wypełniacz” będzie najmniej kaloryczny, a jaki najzdrowszy?

Kotlet, ziemniaki i surówka – kto przynajmniej raz nie zjadł takiego, typowego, polskiego obiadu? Jednak to do czego przyzwyczaiły nas nasze mamy czy babcie, wcale nie musi być stałym elementem świadomej diety. Sprawdźmy więc czy rzeczywiście taki zestaw to najlepsze rozwiązanie? 

Ziemniaki, makaron, kasza to produkty, które stanowią węglowodanową część spożywanych posiłków. Ich celem jest dostarczenie nam niezbędnej do życia energii. Dlatego warto aby na obiadowym talerzu pojawiły się jakiegoś rodzaju „wypełniacze”. Pytanie brzmi, który z nich będzie najlepszy? 

Kaloryczność

Najbardziej kaloryczne są makarony – bezjajeczny, dwu – oraz czterojajeczny.  Porównywalną ilość energii dostarczają kasze. Te jednak pod względem wartości odżywczej, dzięki bogactwu różnorodnych mikroskładników, są znacznie lepsze dla naszego organizmu. Warto więc sięgać po różnego rodzaju kasze – gryczaną, jaglaną, jęczmienną czy nawet mannę. 

Ciekawostka:

Warto pamiętać, że kasze mają dodatkowo szerokie zastosowanie kulinarne, począwszy od dań obiadowych, skończywszy na deserach (budynie, ciasta np. z kaszy jaglanej lub z użyciem mąki gryczanej).

A co ze wspomnianymi na początku ziemniakami? Te, wpisane niejako w tradycję naszego kraju, warzywa nie wykazują zbyt wielkich walorów odżywczych. 

Ciekawostka:

A jednak przeciętny Polak, jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w ostatnich latach zjada około 100 kg ziemniaków rocznie! Ta zawrotna ilość sprawia, że to ziemniaki stanowią znaczące źródło witaminy C dla organizmów Polaków. 

Zatem podsumowując kwestię kaloryczności, zestawienie trzech „wypełniaczy” będzie wyglądało następująco:

  • makaron – ok. 380 kcal w 100 g; węglowodany ok 78 g na 100 g produktu
  • ziemniaki – ok. 80 kcal w 100 g; węglowodany ok 18 g na 100 g produktu
  • kasze – ok. 350 kcal w 100 g ; węglowodany ok 75 g na 100 g produktu,
  • ryż – ok. 340 kcal w 100 g ; węglowodany ok 77 g na 100 g produktu

Zdrowie

Jak już wspomniałam, kasze wypadają najlepiej w zestawieniu wartości odżywczej. Poniższa tabela przedstawia, jak wiele dobrych składników dostarczyć mogą kasze, i jak na ich tle kształtują się pozostałe „wypełniacze”.

 

*  kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, manna

** makaron bezjajeczny, dwu- i czterojajeczny,

 

Warto jednak, na temat produktów dostarczających węglowodany naszemu organizmowi, spojrzeć z nieco innej perspektywy. Chodzi o wykluczenia żywieniowe i specjalistyczne diety. 

  • Na diecie bezglutenowej najlepiej spożywać kasze (jaglaną, gryczaną bądź kukurydzianą), ryż oraz ziemniaki.

Wskazówka:

Najlepiej sięgać po kaszę gryczaną, ponieważ zawiera najwięcej składników mineralnych.

  • Na diecie lekkostrawnej zalecane są gotowane ziemniaki, makarony i ryż. Wszystko ze względu na ich niższą zawartość błonnika. Przez co te produkty są bardziej delikatne dla naszego układu pokarmowego. 

Na koniec jeszcze kilka słów o ryżu, którym żywi się prawie połowa świata. Ten lekkostrawny produkt znakomicie sprawdzi się zarówno przy ograniczeniach żywieniowych, jak i różnorodnych dietach. Dzięki wysokiej zawartości różnorodnych składników odżywczych poprawia odporność, reguluje pracę układu nerwowego i układu trawiennego. 

W Chinach na powitanie napotkanej osobie zadaje się pytanie – „czy jadłeś dzisiaj ryż?” W Polsce warto się zastanowić nad tym pytaniem, a także nad tym czy zjadane z takim umiłowaniem ziemniaki, to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Zwłaszcza, gdy istnieje cały wachlarz zdrowszych zamienników. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia