Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Mleko bez laktozy — czy jest bezpieczne?

Coraz częściej na sklepowych półkach możemy zauważyć produkty z etykietą „bez laktozy”. Pierwszym tego typu wyrobem było mleko, po którym zaczęły pojawiać się różnorodne serki, jogurty, masła czy twarożki niezawierające tego składnika. Mimo szerokiego dostępu takich produktów i przystępnych cen, powinniśmy zadać sobie pytanie dla kogo tak naprawdę mleko bez laktozy jest odpowiednie oraz bezpieczne?

Produkty bez laktozy są przede wszystkim przeznaczone dla osób nietolerujących laktozy, czyli tych z upośledzoną produkcją enzymu laktazy w organizmie. W Polsce to aż 30% społeczeństwa. Objawy nietolerancji są bardzo widoczne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Laktaza jest niezbędna do prawidłowego rozkładu przyswajanej laktozy na glukozę i galaktozę. Jeśli po spożyciu nabiału męczą Cię bóle brzucha, wzdęcia, gazy, kolki, biegunki oraz nudności warto sprawdzić czy nie jesteś uczulony na ten składnik oraz wybrać się na konsultację medyczną. Wówczas warto też stosować specjalną dietę bez laktozy oraz czytać etykiety na produktach.

Różne produkty a zawartość laktozy

Wybierając produkty nabiałowe warto również pamiętać o tym, że obecność laktozy nie jest jednakowa w każdym z nich, dlatego niektóre mogą wpływać bardziej lub mniej na Twój organizm i samopoczucie.

 Zobacz ile laktozy zawartej jest w popularnych produktach (na 100g): 

  • Mleko w proszku — 51g
  • Świeże mleko 2% tł. —  4,7g
  • Mleko owcze —  5,1g
  • Maślanka 0,5% tł. — 4,7g
  • Twaróg — 3,1g
  • Ser Feta —  1g
  • Masło extra — 0,6g
  • Ser Brie — 0,1g

Te liczby jasno pokazują, że nie każdy nabiał jest szkodliwy dla osoby z tą konkretną nietolerancją pokarmową. 

Mleko z czy bez laktozy?

Jednak podstawowym, najczęściej spożywanym i wykorzystywanym w wielu potrawach produktem jest mleko — krowie, owcze czy kozie. Niestety zawiera ono w sobie dużą dawkę szkodliwej laktozy. Dlatego tak dużą popularnością cieszy się wspomniane w tytule mleko bez laktozy. Kto nie powinien z niego korzystać?

Mleko bez laktozy jest nieodpowiednie dla osób które nie mają stwierdzonej nietolerancji. Jeżeli osoby te przestaną spożywać produkty z laktozą to ich organizm rozleniwi się i będzie produkował coraz mniejsze ilości laktazy, co może prowadzić do rozwoju wtórnej nietolerancji. Zatem dla tych osób mleko bez laktozy jest niebezpieczne. Jednak jeśli cierpisz na wspomniane wcześniej dolegliwości po spożyciu mleka warto abyś najpierw skorzystał z oferty produktów o niższej zawartości laktozy, takich które prawie nie zawierają laktozy — sery i masła.

Należy także zaznaczyć, że mleko bez laktozy nie jest odpowiednim produktem dla osób cierpiących na alergią na mleko. Dla nich niezależnie od tego czy mleko zawiera czy też nie zawiera laktozy jest szkodliwe ze względu na występujące w nim białka, a nie cukier czyli laktozę. 

Zatem odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi: mleko bez laktozy pite przez osoby bez uzasadnionych wskazań, w dłuższej perspektywie może zaszkodzić, ponieważ zmniejszy się wydzielanie enzymu laktazy. Natomiast dla osób ze stwierdzoną nietolerancją spożywanie takiego mleka jest w pełni bezpieczne i zalecane. 

***

Źródło zdjęcia: Stock