Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Moje dziecko – tak jak ja – będzie wegetarianinem!

Jeśli tytułowe zdanie powtarzasz każdego dnia z pewnością nie raz spotkałaś się z falą zarzutów ze strony otoczenia. Wciąż jeszcze w naszym otoczeniu krążą mity, które już dawno zostały obalone. Jeśli chcesz mieć oręż w ręku i przeciwstawić się krytyce, zapraszam do lektury!

Choć krąży wiele plotek na temat tego, że dieta wegetariańska jest niewskazana dla dzieci, to w rzeczywistości jeśli jest to dieta dobrze zbilansowana można ją wprowadzić na każdym etapie życia. Wprowadzenie takiej diety nie może być po prostu rezygnacją z produktów mięsnych, musi być to proces przemyślany i oferujący Twojemu maleństwu odpowiednie składniki mineralne i uzupełnienie niedoborów, które mogą pojawić się wskutek nie podawania czy odstawienia mięsa. Jak więc powinien wyglądać proces wprowadzania dziecka do wegetarianizmu?

Karmienie piersią

W początkowym okresie życia dziecka wybór jeśli chodzi o karmienie jest prosty. Zaleca się by niemowlęta karmić piersią przynajmniej do 6 miesiąca życia. Mleko matki jest najlepsze dla jego rozwoju. Po okresie niemowlęcym tj. po 1 roku życia warto stopniowo rozszerzać dietę o produkty wegetariańskie. 

Rozszerzenie diety

Początkowe rozszerzanie diety bogate jest w wiele produktów wegetariańskich jak kasza, warzywa, owoce. Po skończeniu przez dziecko roku możesz wzbogacić jego dietę w: 

  • mleko sojowe,
  • mleko krowie (które niektórzy wegetarianie akceptują w diecie),
  • kiełki zbóż,
  • orzechy (zmielone).

Witaminy i minerały

Po okresie karmienia piersią staraj się powoli przyzwyczajać dziecko do nowych smaków, jednocześnie dbając o dostarczenie mu odpowiednich witamin i minerałów. Szczególnie ważne dla rozwoju dziecka są wapń i witamina D. Warto więc przede wszystkim zdecydować się na produkty bogate we wspomniane substancje. 

Białko, potrzebne każdemu do odpowiedniego rozwoju, można dostarczać nie tylko poprzez produkty zwierzęce, ale także roślinne. Choć część badań wykazuje, że dzieci na diecie wegetariańskiej rosną wolniej i mogą być szczuplejsze od dzieci jedzących mięso, osiągają pełny wzrost i rozwój w okresie dojrzewania, jeśli tylko dieta jest zbilansowana. Warto także suplementować, zarówno siebie jak i dzieci, witaminą B12, która zawarta jest tylko w mięsie, aby ograniczyć jej niedobór w organizmie.

Niebezpieczne braki

Wprowadzając do diety nowe produkty powinieneś wiedzieć, że dla zdrowia i prawidłowego rozwoju maleństwa nie powinno ograniczać się spożycia przez nie tłuszczy zwierzęcych. Przynajmniej do ukończenia drugiego roku życia.

Dodatkowo warto pamiętać, że skrajne diety wegetariańskie takie jak frutarianizm i witarianizm u dzieci nie powinny być w ogóle stosowane, ponieważ mogą opóźnić rozwój fizyczny dziecka. 

Warto także pamiętać, że prawidłowe żywienie w diecie wegetariańskiej jest kosztowne – zarówno pod kątem finansów, jak i czasu. Aby dziecko dobrze się rozwijało, nie miało braków w witaminach i minerałach, należy dostarczać mu naprawdę przemyślane i dobrze skomponowane posiłki. Jeśli nie masz pewności jak powinna wyglądać odpowiednia dieta wegetariańska dla dziecka możesz zasięgnąć informacji w odpowiednich poradniach lub u dietetyka.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia