Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

„Należy spożyć do…” jak odczytywać terminy przydatności do spożycia?

Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób producent określa termin ważności swojego produktu? A może zwróciłeś uwagę na to, że sposób zapisu takich terminów się różni? Skąd wiadomo do kiedy powinieneś spożyć dany produkt? Jaka jest różnica pomiędzy „należy spożyć do…”, a „najlepiej spożyć przed…”? Sprawdźmy!

Informacja o terminie przydatności do spożycia czy też data minimalnej trwałości to obowiązkowy element, który powinien znaleźć się na niemal każdej etykiecie. Wyjątki od tej reguły stanowią takie produkty jak:

  • świeże warzywa i owoce ( zasada ta nie dotyczy kiełków),
  • wina oraz napoje alkoholowe z zawartością alkoholu 10% i więcej,
  • pieczywo i wyroby cukiernicze, które ze względu na swoją specyfikę spożywane są zwykle w ciągu 24 godzin,
  • ocet, sól kuchenna, cukier,
  • gumy do żucia. 

Wszystkie pozostałe produkty powinny zawierać jeden z podstawowych zapisów. Czym się one różnią? 

Należy spożyć do…

Informacja „należy spożyć do” jest terminem przydatności do spożycia. Dotyczy ona produktów, które mają krótki okres zdatności. Termin taki zawiera dzień, miesiąc i ewentualnie rok. Jeśli na etykiecie znajduje się konkretny termin przydatności do spożycia, oznacza to, że produkt, który trzymasz w dłoniach szybko się psuje. W dodatku jego spożycie po upływie wskazanego terminu może stanowić zagrożenie z punktu widzenia mikrobiologicznego. 

Wówczas jeśli wskazany na etykiecie termin minął, kategorycznie nie powinno spożywać się danego pokarmu. Stanowi on zagrożenie dla zdrowia i jest traktowany jako niebezpieczny. Na ten wskaźnik należy więc szczególnie uważać. Termin przydatności może być zawarty na   takich produktach jak np. surowe mięso, ryby czy wyroby germażeryjne i gotowe dania czy nabiał.

Najlepiej spożyć przed…

„Najlepiej spożyć przed…” – z datą lub też „najlepiej spożyć przed końcem” – we wszystkich pozostałych przypadkach, to informacja o miminalnej trwałości produktów. Data taka może mieć format w postaci dnia i miesiąca, miesiąca i roku bądź też tylko roku. Wszystko zależy od długości okresu – może być to krótki okres lub też długi okres do spożycia, tj. powyżej 18 miesięcy. Oznacza to, że w podanym czasie produkt zachowuje swoje walory smakowe, zapachowe etc. 

Jak powstają terminy przydatności? 

To czy produkty spożywcze nadają się do zjedzenia w określonym czasie zależy od szeregu czynników. Wpływ na to ma nie tylko skład, ale również sposób pakowania, a także przechowywania przez konsumentów. Jednak za bezpieczeństwo produktów odpowiedzialny jest zawsze producent. Dlatego to on zgłasza swój produkt do laboratorium w celu zbadania i ustalenia terminu przydatności do spożycia. Data, która znajduje się na etykiecie jest efektem wielu badań, które dokonuje się w kilku powtórzeniach. Obejmują one m.in. przechowywanie w różnych warunkach, określenie wzrostu drobnoustrojów oraz ocenę organoleptyczną, czyli wygląd, smak i zapach.

Koniecznie zatem zwracaj uwagę na etykietę, oraz dbaj o to, żeby spożywać produkty zgodnie z ich przydatnością. Zatroszczysz się tak nie tylko o swoje zdrowie, ale również nie będziesz marnował żywności.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia