Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Napoje roślinne – zdrowa alternatywa dla wegan i osób z nietolerancją laktozy

Kawa z mlekiem, płatki na mleku, sosy na bazie mleka – wszystkie te apetyczne smakołyki, niestety są niewskazane dla osób z nietolerancją laktozy. Jednak nie oznacza to, że muszą one całkiem zrezygnować z tego rodzaju przyjemności. Wystarczy krowie mleko zastąpić napojem roślinnym, który będzie także atrakcyjnym zamiennikiem dla wegan.

Coraz częściej, w różnorodnych kawiarniach, bariści serwują kawę nie tylko z mlekiem krowim, ale także tym bez laktozy czy też napojem roślinnym. O ile mleko krowie bez laktozy, (czyli takie do którego dodany jest enzym laktazy), pozwala osobom z nietolerancją spożyć mleczny posiłek, to weganie nie mogą już skorzystać z tej opcji. W ich przypadku, a także jako urozmaicenie w diecie bez laktozy, odpowiednim rozwiązaniem będą napoje roślinne. Które mają szereg korzyści zdrowotnych. 

Czym są napoje roślinne?

Napoje roślinne są przygotowywane głównie:

– z orzechów:

  • laskowych,
  • nerkowców,
  • migdałów, 
  • kokosa.

– roślin strączkowych, ziaren i zbóż:

  • ryżu,
  • soi,
  • owsu,
  • gryki.

Niegdyś nazywane były mlekami roślinnymi. Jednak ostatnio zmiany w przepisach prawnych doprowadziły do tego, że nazwa „mleko”, zarezerwowana została tylko dla produktów mlecznych. Dawne mleka roślinne, zyskały więc przydomek napój. 

Wskazówka:

Jeśli do tej pory kupowałeś czy spożywałeś mleko roślinne, które zmieniło nazwę na napój roślinny, nie oznacza to, że zmienił się skład produktu. Wciąż jest to ten sam produkt!

Czym różnią się napoje roślinne?

Co ważne, o ile zmiana nazwy mleko na napój, nie zmieniła składu czy jakości konkretnego produktu, to jednak produkt produktowi nie równy. Poszczególne napoje, odmiennych producentów, różnią się składem. Warto przed zakupem danego napoju sprawdzić zawartość głównego składnika np. orzechów czy ryżu. Rozbieżność jest bowiem duża. Napoje ryżowe mają od 10 do 17% ryżu, a np. migdałowe od 2 do 8% migdałów.

Kolejną różnicą jest pełny skład napoju. Najlepsze są takie napoje, które mają prosty skład (do czterech składników). Niestety można się spotkać z takimi napojami, które mają wiele niezdrowych substancji dodatkowych.

Wskazówka:

Aplikacja FiFiFo, wśród swoich licznych funkcji, posiada również taką, która pomaga ograniczać spożywanie produktów z nadmierną ilością substancji dodatkowych. Po wyborze tej opcji, obniża się ocena produktu, w którym jest dużo niezdrowych dodatków.

Napoje roślinne a zdrowie

Skoro o zdrowiu już mowa warto przyjrzeć się bliżej temu aspektowi napojów roślinnych. Ich główną, prozdrowotną zaletą jest to, że nie zawierają cholesterolu, a dodatkowo posiadają wielonienasycone kwasy tłuszczowe ( głównie w napojach orzechowych).

Dodatkowo nie trzeba się martwić o składniki odżywcze, bowiem napoje są wzbogacane składnikami naturalnie występującymi w mleku krowim. Takimi jak np. wapń. 

To także przewaga napojów sprzedawanych w formie gotowych produktów, od tych, które zdecydujemy się przygotować w domu. 

Co nie zmienia jednak faktu, że o ile własnoręczne wytworzenie mleka krowiego w domowych warunkach nie jest możliwe, to roślinne napoje możemy przygotować bez większego problemu. Choć jest to zadanie łatwe, niestety jest także czasochłonne, ponieważ wymaga długiego namaczania nasion czy orzechów. Jednak po wyprodukowaniu w domowych warunkach takiego napoju, możemy być pewni, że nasz organizm otrzyma moc witamin i minerałów w smacznej formie!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia