Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Pełna kontrola – ile można przytyć w czasie ciąży?

Twój mężczyzna, jak i Ty sama z pewnością macie swoje zdanie na temat tego jak powinna wyglądać Twoja figura w czasie i po ciąży. Jednak w tym przypadku, z całym szacunkiem, nie Wasze potrzeby się liczą, ale Waszego maleństwa. Jak pogodzić oczekiwania całej trójki?

Z pewnością znasz powiedzenie, że w ciąży jesz za dwoje. W tym momencie radzę Ci o nim całkowicie zapomnieć. Prawda jest taka, że nie jest za dwoje, ale dla dwojga, a to ogromna różnica. Wprowadza ona spore zmiany w sposobie myślenia o odżywianiu w czasie ciąży. Ponieważ jak w wielu obszarach życia, także i tutaj liczy się jakość posiłków, nie zaś ich ilość.

Wartości odżywcze

Prawidłowa dieta w czasie ciąży powinna więc zakładać zrównoważone i zdrowe odżywianie. Powinnaś bardziej niż kiedykolwiek zwracać uwagę na wartości odżywcze poszczególnych produktów i czytać etykiety. W doborze odpowiednich produktów korzystnych dla kobiet w ciąży pomoże Ci także aplikacja FiFiFo. Wybierając profil „W ciąży” będziesz miała pewność, że unikniesz szkodliwych dla zdrowia produktów.  Zadbaj także o regularność spożywanych posiłków, a także zapomnij o niezdrowych przekąskach – dla dobra dziecka i Twojej figury! 

Niezbędne kilogramy

Nawet przy prawidłowym odżywianiu, co oczywiste, i tak w czasie ciąży przytyjesz. Szczególnie w drugim trymestrze, kiedy po tygodniach mdłości organizm się nieco unormuje. Musisz się psychicznie przygotować na zmieniające się ciało, bo dodatkowe kilogramy nie są tylko związane z tym co jesz. Wzrost Twojej wagi to także rozwój Twojego maleństwa, zwiększona ilość krwi w organizmie, zatrzymana w nim woda, a także większe ilość wód płodowych. Dodatkowo jako matka zaczynasz gromadzić także zapasy! Natura dba o to abyś mogła wykarmić swoje maleństwo, w związku z tym na okres karmienia piersią możesz zgromadzić nawet dodatkowe 3 kg. Przygotuj się więc na poważne i zdrowe zmiany! 

Kontrola wagi 

Jednak aby wrócić do prawidłowej wagi po ciąży nie powinnaś bezkarnie pozwalać sobie na przyrost wagi. Dobrze jest ją kontrolować w czasie ciąży według przyjętych standardów i zasad. A te nie są takie same dla każdej kobiety. Przede wszystkim zależą od figury i wagi sprzed ciąży. Aby wiedzieć ile możesz przytyć w czasie ciąży aby było to zdrowe dla Ciebie i dziecka potrzebne jest wyliczenie swojego BMI przed ciążą. 

Jeśli miałaś niedowagę, całkowity przyrost masy ciała w kilogramach może wynieść od 12,5 nawet do 18 kg. Przy otyłości zaś wystarczyć może jedynie 5 kg aby dziecko rozwijało się prawidłowo. Poniższa tabela będzie dla Ciebie odpowiednim drogowskazem przy kontrolowanym tyciu podczas ciąży.

BMI przed ciążą

Całkowity przyrost masy ciała [kg]
niedowaga                              12,5 – 18
prawidłowe BMI                              11 – 16
nadwaga                              6,8-11
otyłość                                 5-9

  

 

Niebezpieczne kilogramy

Jak widzisz proces zwiększania wagi Twojego ciała w czasie ciąży jest złożony. I warto go cały czas mieć na uwadze, zwłaszcza, że w każdym trymestrze tyjesz inaczej. Kiedy powinnaś się martwić o przyrost kilogramów? Wówczas gdy w danym miesiącu przybyło Ci więcej niż 5 kg, a w dodatku widzisz, że Twój organizm zatrzymuje coraz więcej wody, przez co puchną Ci ręce i nogi. Wówczas koniecznie powinnaś skonsultować to z lekarzem, ponieważ nadmiar kilogramów w tym przypadku może powodować problemy z kręgosłupem, układem trawiennym oraz żylnym.

***

żródło zdjęcia: Fotolia, https://pl.fotolia.com/id/168511176#