Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Po co komu etykieta? Produkty eko  – co to oznacza? 

W Polsce ekologia od lat przegrywa z ekonomią. Jednak wbrew temu fanów ekologicznej żywności z roku na rok przybywa. Wciąż jednak wielu rodaków nie wie co cechuje poszczególne oznaczenia i certyfikaty nadawane ekologicznej żywności. Czas rozwiać te wątpliwości.

Spożywanie ekologicznych produktów jest korzystne dla naszego zdrowia, przede wszystkim ze względu na proces ich powstawania i sposób uprawy.

Produkt ekologiczny to taki, który musi zawierać co najmniej 95 proc. składników ekologicznych, czyli m.in.:

  • niemodyfikowanych genetycznie, 
  • uprawianych bez sztucznych nawozów,
  • z zastosowaniem ograniczonej liczby substancji dodatkowych.

Cechy szczególne

Te obostrzenia sprawiają, że produkty ekologicznie często wyglądają mniej atrakcyjnie od żywności tradycyjnej. Wszystko ze względu na zakaz stosowania wielu substancji poprawiających wygląd produktów, np. poprawiających strukturę, konsystencję czy barwę. Jednak z tych powodów zyskują na wartości pod kątem zdrowotnym. 

Dodatkowo produkty ekologiczne są mniej trwałe ze względu na zakaz stosowania konserwantów. Warto więc zawsze sprawdzać informację o przydatności do spożycia oraz datę minimalnej trwałości żywności.  

Miejsce pochodzenia

Bio, eko, organic – produkty oznakowane takimi wyrażeniami to te, które powinny pochodzić z rolnictwa ekologicznego. Co to oznacza?

Rolnictwo ekologiczne wyróżnia to, że produkty w nim uprawiane są na czystej ziemi, bez zanieczyszczeń metalami ciężkimi. Do nawożenia używa się kompost i obornik, stosuje się płodozmian. Dodatkowo nawet pasza dla zwierząt w gospodarstwie ekologicznym pochodzi z gospodarstwa eko. Żywność z takiego rolnictwa jest wolna od skażeń i antybiotyków.

Dodatkowo producenci eko są często kontrolowani w celu utrzymania jakości i wytycznych związanych z certyfikatem. Dzięki temu konsument ma pewność, że dane produkty eko zachowują wysoką jakość.

Sposób oznaczania

Oznaczenie na etykiecie produktu eko powinno być złożone z dwóch elementów:

  • logo produkcji ekologicznej, którym jest listek złożony z gwiazdek na zielonym tle;
  • oznaczenie słowne – bio, eko lub ekologiczny.

Dodatkowo jeśli produkty są sprzedawane luzem, a posiadają informację o tym, że są eko, sprzedawca musi posiadać aktualny certyfikat tego produktu. 

Wzmożona kontrola

Aby móc otrzymać taki certyfikat producent musi przejść przez skomplikowany proces certyfikacji w jednej z wielu polskich instytucji. 

Niestety wielu producentów próbuje obejść te zasady i na etykietach umieszczają certyfikaty ekologiczne, które nie mają żadnego pokrycia w rzeczywistości. Przez ten proceder, często to na kupującym ciąży odpowiedzialność upewnienia się czy dany produkt faktycznie pochodzi z rolnictwa ekologicznego. 

Chcąc upewnić się, że dany produkt jest rzeczywiście eko, należy wejść na stronę internetową firmy certyfikującej i sprawdzić czy dany produkt znajduje się w jej bazie. Informacja o tym, która firma nadała oznaczenie eko danemu produktowi, powinna znajdować się na etykiecie, pod logo z zielonym listkiem.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia