Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Post leczniczy – czy warto?

Jeśli myślisz o zastosowaniu postu leczniczego, powinieneś pamiętać o tym, że nie jest to stałe przejście na wegetarianizm, ani też restrykcyjna głodówka. To ograniczenie spożywanych kalorii w ciągu dnia. Taki post obejmuje wiele zasad i nie jest wskazany dla każdego. Przyjrzymy się mu bliżej. 

Posty lecznicze to dość kontrowersyjny temat. Z jednej strony, zwolennicy tej metody przekonują o jej wpływie na oczyszczanie organizmu. Z drugiej strony brak jest wystarczających dowodów na potwierdzenie tej tezy. Zatem do postów leczniczych trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Szczególnie, że nie każdy może sobie pozwolić na ograniczenie spożywanych posiłków.

Dla kogo?

Posty lecznicze nie są wskazane w okresie ciąży i karmienia piersią. Powinni z nich zrezygnować także dzieci i młodzież oraz osoby starsze. Jak również te osoby, które chorują na poważne, obciążające organizm choroby.

Po post leczniczy zwykle sięgają osoby, które chcą szybko schudnąć. Jednak to nie jest podstawowy cel postów leczniczych, ale niejako ich efekt dodatkowy. Krótkotrwałe posty, powtarzane co jakiś czas, przyczyniają się do wzrostu bakterii Akkermansia w jelitach, mających związek z spadkiem wagi. 

Efekty?

Jednak tym podstawowym skutkiem jest oczyszczenie organizmu oraz wprowadzenie nowych nawyków żywieniowych do swojej diety. Po okresie postu ważne jest aby nie wracać do wcześniejszego, niezdrowego trybu odżywania. Ale trwale zmienić swoje przyzwyczajenia. Oznacza to m.in. unikanie produktów wysokoprzetworzonych i częste sięganie po warzywa i owoce. Zmiana przyzwyczajeń pozwoli także zachować odpowiednią sylwetkę po utracie kilogramów w czasie postu. Dzięki czemu nie będzie groził Ci efekt jo-jo.

Co jeść?

Warto również pamiętać, że post leczniczy nie jest to dieta jednoskładnikowa. Oznacza to, że nie może się ona opierać na jednym produkcie (np. dieta kapuściaciana). Post leczniczy dopuszcza spożywanie wielu produktów w różnorodnych konfiguracjach. Z uwzględnieniem jednak kilku zasad – w zależności od jego rodzaju. 

Dieta owocowo-warzywna

Chyba najbardziej znanym postem leczniczym jest dieta owocowo-warzywna. Polega ona na krótkookresowym ograniczaniu spożywanych kalorii do ok. 600-800 kcal/dobę przez osobę dorosłą. 

Ograniczeniu podlega przede wszystkim spożywanie tłuszczy. W efekcie czego cały organizm zmienia swoją pracę z nastawieniem na spalanie, oczyszczanie i regenerację. W poście tym nie powinno się także spożywać warzyw skrobiowych oraz większości owoców, które mają dużą zawartość naturalnych cukrów. Te wskazane w diecie to jabłka, kiwi czy grejpfruty. 

Spożywanie tych owoców oraz warzyw jest istotne w trakcie postu, ponieważ zawierają one duże ilości błonnika, który wspomaga rozwój dobroczynnych bakterii jelitowych.

Efekty, które taki post może przynieść to zmniejsza ryzyka występowania chorób cywilizacyjnych, takich jak:

  • choroby serca,
  • cukrzyca,
  • nowotwory,
  • otyłość,
  • choroba Alzheimera.

Post intermittent fasting

Innym rodzajem postu jest tzw. intermittent fasting. W jego trakcie spożywa się posiłki jedynie w ciągu 8 godzin doby, a przez pozostałe 16 nic się nie je, tylko pije. W konsekwencji może pomóc to w regulacji masy ciała oraz zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy.

Jednak część badań dowiodła, że ten model żywienia może zwiększyć stan zapalny w organizmie. Z tego postu oprócz wymienionych wcześniej osób, nie powinni korzystać także sportowcy. 

Kiedy stosować?

Posty mogą trwać od jednego dnia do kilku tygodni, jednak wówczas najlepiej aby je realizować pod nadzorem lekarza. Radykalne zmiany w odżywianiu mogą bowiem bez kontroli przynieść więcej szkody niż korzyści. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia