Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Co się kryje w płatkach? Pobierz raport!

Sięgając rano po płatki śniadaniowe mamy nadzieję, że dostarczymy naszemu organizmowi pożywne, zdrowe i smaczne śniadanie. Tymczasem badania FoodRentgen wskazują, że scenariusz może nie być aż tak optymistyczny. Marka prześwietliła 197 płatków śniadaniowych, analizując dokładnie ich skład. Do jakich wniosków doszli twórcy raportu „Prześwietlamy: płatki śniadaniowe”? 

Od dawna zachęcam Was na blogu aby uważnie przyglądać się etykietom produktów. Świadome wybory pozwolą Ci na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze, a w konsekwencji zadbasz o swoje zdrowie i sylwetkę. Do tych korzyści dochodzi jeszcze jeden element – wybierając produkty korzystne dla nas, z biegiem czasu wyeliminowani z rynku zostaną ci producenci, którzy tworzą niezdrową żywność. Z tego samego założenia wyszli autorzy raportu, którzy pragnąc uświadamiać konsumentów tworzą listę produktów dobrych jakościowo. Na pierwszy ogień poszły płatki śniadaniowe. 

Krok 1: wybór

FoodRentgen analizie poddał 197 rodzajów płatków śniadaniowych, które są oferowane w Polsce przez 37 producentów. Wśród nich znalazło się:

  • 75 rodzajów musli,
  • 105 płatków śniadaniowych,
  • 17 płatków kukurydzianych.

Warto podkreślić, że spośród nich 15 produktów posiadało certyfikat eko. 

Krok 2: analiza

Następnie spośród wybranych płatków specjaliści FoodRentgen przeanalizowali składy produktów, umieszczone na etykietach. Już na tym etapie okazało się, że większość płatków jest sztucznie dosładzana!

  •  31 rodzajów płatków nie zawiera substancji słodzących,
  • 90 rodzajów posiada jedną lub dwie substancje słodzące,
  • 86 zawiera trzy i więcej substancji słodzących.

Dodatkowo oprócz substancji słodzących, mających poprawić smak, ale niekoniecznie pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, w niektórych płatkach znalazło się także miejsce na emulgulatory, przeciwutleniacze, substancje konserwujące, barwniki, niezdrowe tłuszcze czy regulatory kwasowości. 

Po odrzuceniu produktów o wątpliwej jakości składach wytypowanych zostało 47 rodzajów płatków, (w których znalazło się 12 płatków eko) od 25 producentów. A następnie wyselekcjonowanych zostało 26 rodzajów płatków, tak aby przebadany został przynajmniej jeden produkt od każdego producenta. Do ostatecznych badań wybranych zostało 20 produktów, które są dostępne obecnie na sklepowych półkach.

Krok 3: badanie

Za szczegółową analizę składu odpowiedzialny był Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, jedno z najlepszych w Europie laboratoriów specjalizujących się w tego typu analizach.

Badaniom poddane zostały płatki następujących producentów: Allos, Bakalland, Benus, Bezgluten, Biedronka, Bio Planet, Biolife, Bionaturo, Britta, Chaber, Crispy Food , Crownfield – Lidl, Emco, Foodcare, Granex, Intenson, Kaufland, Kubara, Lubella, Melvit, Milzu Sante, Mixit, Molino Nicoli, Natu, Naturavena, Nestle, Piotr I Paweł, Pliczko, Radix-Bis, Saluteo, Sonko, Symbio, Targroch, Tesco, Verival, Vivi.

Wybrane płatki zostały przebadane na obecność ponad 400 różnych pestycydów.

Krok 4: wnioski 

Badacze ustalili, które płatki są wolne od pestycydów, a także stworzyli szczegółowy ranking płatków śniadaniowych, ukazując te, które będą najzdrowsze dla Twojego organizmu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się po jakie produkty warto sięgać i co kryje się w płatkach śniadaniowych koniecznie pobierz raport „Prześwietlamy: płatki śniadaniowe”. Cena raportu to 24,90 zł.

Polecam!

***

Program FoodRentgen powstał po to, by przeciwdziałać zjawisku wypierania z rynku produktów lepszych przez produkty gorsze. Takie zjawisko ma związek z asymetrią informacji na rynku spożywczym. W efekcie tracą na tym zarówno konsumenci, jak i producenci wysokojakościowych produktów, którzy są wypierani z rynku. Chcemy dostarczyć konsumentom godne zaufania źródło wiedzy na ten temat produktów, co pomoże w ich codziennych decyzjach zakupowych i wskaże najlepsze wybory w poszczególnych kategoriach. Więcej informacji na stronie: www.foodrentgen.eu

RADA NAUKOWA PROGRAMU:

Prof. dr hab. Małgorzata Korbin – Dyrektor, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Prof. dr hab. Andrzej Posyniak – Kierownik Zakładu Farmakologii i Toksykologii, Państwowy Instytut Weterynaryjny Puławy

Prof. dr hab. Jan K. Ludwicki – Zastępca Dyrektora ds. Zdrowia Środowiskowego, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Dr hab. Paweł Struciński – prof. NIZP-PZH, Zakład Toksykologii i Oceny Ryzyka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny

Dr inż. Katarzyna Świąder – Katedra Żywności Funkcjonalnej, Ekologicznej i Towaroznawstwa, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 

Dr Artur Miszczak – Kierownik, Zakład Badania Bezpieczeństwa Żywności, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Dr Jarosław Markowski – Kierownik, Zakład Przechowalnictwa i Przetwórstwa Owoców i Warzyw –  Laboratorium Badania Jakości Produktów Ogrodniczych, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach

Mgr Wojciech Szapiel – Prezes Zarządu, Fundacja Inventity

*** 

źródło zdjęcia: Fotolia