Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Substancje w żywności szkodliwe dla zdrowia. Jak sobie z nimi radzić i czego unikać?

Niektóre są wynikiem zanieczyszczeń biologicznych, inne dodawane są celowo do żywności, jeszcze inne powstają na skutek przemian chemicznych w organizmie – wszystkie jednak mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawdź jak sobie radzić ze szkodliwymi substancjami

Pierwszą, podstawową wskazówką radzenia sobie z substancjami, z którymi możesz się zetknąć w kontakcie z żywnością jest… mycie rąk. Zawsze przed oraz po przetworzeniu czy nawet dotykaniu surowego mięsa, ryb, jajek, warzyw i owoców należy umyć ręce. Warto umyć także same produkty ponieważ na mięsie mogą znajdować się niepożądane drobnoustroje, na jajkach bakterie Salmonelli, a na owocach i warzywach pozostałości środków ochrony roślin. Wszystkie te substancje mają negatywny wpływ na nasz organizm – możesz być przez nie narażony na zatrucie, biegunkę czy zmagać się z innymi problemami ze strony układu pokarmowego. Na myciu rąk i zatruciach jednak nie koniec.

Słabsze wchłanianie

Warto wiedzieć, że w niektórych produktach zawarte są substancje antyodżywcze, które utrudniają wchłanianie witamin i minerałów. W niektórych produktach występują  one naturalnie. 

Przykłady:

  • tiaminaza – obecna w rybach i skorupiakach utrudnia wchłanianie Witaminy B1,
  • szczawiany – obecne w herbacie, szpinaku, szczawiu, kakao czy kawie utrudniają wchłanianie niektórych składników mineralnych.

Szkodliwe dodatki

Do innych produktów substancje te dodawane są celowo. Są to, dozwolone w Europie, substancje dodatkowe, które mają za zadanie zachować określone walory produktów. Większość ma ustalone dopuszczalne dawki dziennego spożycia w przeliczeniu na każdy kilogram masy ciała człowieka (ADI). Niestety na etykiecie producenci nie umieszczają informacji o tym ile dodatków zawartych jest w danym produkcie. Dlatego też konsument nie wie ile ich spożył w ciągu dnia. A nadmierne spożycie tego rodzaju substancji może przynieść negatywne konsekwencje dla zdrowia i samopoczucia.

Wskazówka:

Niektóre z substancji objęte są dodatkowymi normami prawnymi. Producenci, którzy dodają je do żywności mają obowiązek umieszczania informacji dodatkowych o tym jaki wpływ ich spożycie ma na organizm człowieka. Np. dodatki E104, E110 „mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.

Związki rakotwórcze

Proces przetwarzania produktów również ma wpływ na wydzielanie się różnorodnych substancji. Na przykład w czasie grillowania czy smażenia wydzielają się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które są związkiem rakotwórczym. Dlatego lepiej unikać tego sposobu przetwarzania żywności. Również niewłaściwe przechowywanie jedzenia powoduje pojawienie się niechcianych substancji i drobnoustrojów. Dlatego też warto wiedzieć „Jak zabezpieczyć żywność przed zepsuciem”.

Substancje śmiercionośne

Mało o tym się mówi, ale również procesy chemiczne zachodzące w organizmie człowieka, po kontakcie z żywnością, mogą wytworzyć szkodliwe substancje.

Uwaga na:

amygdalinę – obecną w pestkach moreli czy wiśni. W organizmie człowieka zamienia się w kwas cyjanowy. Po spożyciu, przez dorosłego człowieka, ilości zawartej w ok. 20 nasionach, może on spowodować nawet śmierć.

Tych produktów koniecznie trzeba unikać!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia