Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Superżywność: Nasiona roślin strączkowych – czy są dobre dla każdego?

W cyklu Superżywność przyglądam się produktom, które mają wyjątkowe właściwości wspomagające leczenie organizmu, są źródłem witamin i minerałów bądź też wpływają na lepszą pracę niektórych organów. Jednak te same produkty niektórym mogą bardzo pomóc, innym zaś zaszkodzić. Tak jest w przypadku nasion roślin strączkowych. 

Pod tą długą nazwą – nasiona roślin strączkowych, kryją się pospolite i znane wszystkim produkty:

  • fasola,
  • groch,
  • bób,
  • cieciorka,
  • ciecierzyca,
  • soja.

Każdy zdrowy człowiek powinien brać je pod uwagę przy komponowaniu swojej codziennej, zrównoważonej diety. Głównie ze względu na wysoką zawartość błonnika. Nasiona te zawierają od ok. 9 – 16 gram błonnika w 100g. Wiedząc, że zapotrzebowanie dorosłego, zdrowego człowieka na błonnik wynosi 20-40 g/ na dobę, warto sięgnąć po opisywane nasiona.

Wskazówka: 

Więcej o dobroczynnym działaniu błonnika na na nasz organizm przeczytasz we wpisie dotyczącym tzw. dobrych węglowodanów.

Jak mogą pomóc?

Nasiona roślin strączkowych są prawdziwym źródłem zdrowia! Bogate w białko, błonnik pokarmowy, wapń, fosfor, żelazo, magnez wspomagają szczególnie osoby, będące na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. 

Ze względu na swe właściwości powinny być profilaktycznie spożywane przez osoby z wysokim poziomem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. A to ze względu na wspomniany już błonnik, który obniża poziom złego cholesterolu we krwi. 

Dodatkowo nasiona roślin strączkowych są także doskonałym rozwiązaniem dla osób będących na diecie odchudzającej. Wysoka zawartość błonnika zapewnia na dłużej uczucie sytości, dzięki czemu łatwiej ograniczyć spożywanie nadmiernej ilości pokarmów. 

Jak mogą zaszkodzić?

Tak jak wspomniałam na początku to co jednym może pomagać, innym może szkodzić. I tak też błonnik pokarmowy nie jest zalecany wszystkim. Nie powinno się go spożywać będąc na diecie lekkostrawnej, która stosowana jest m.in. przy chorobach układu pokarmowego oraz po różnorodnych zabiegach chirurgicznych. Zwłaszcza tych, które przeprowadzane są na narządach układu pokarmowego. 

Kolejnym minusem nasion roślin strączkowych są właściwości wzdymające. Ta nieprzyjemna dla naszych organizmów właściwość bierze się z zawartości w nasionach węglowodanów, takich jak stachioza, rafinoza czy werbaksoza, których człowiek nie trawi. Bakterie zamieszkujące jelito grube, w procesie rozkładania tych węglowodanów wytwarzają m.in. gazy. To one właśnie wzdymają, a następnie muszą… ulecieć z organizmu. Dlatego w towarzystwie lepiej unikać spożywania tego typu produktów lub też zastosować jedną z dwóch wartościowych rad. 

Wskazówki: 

Namaczanie nasion roślin strączkowych przed ugotowaniem, ma na celu częściowe wypłukanie wspomnianych, nietrawionych przez organizm, węglowodanów. Zawsze więc je namaczaj, a następnie wylej wodę użytą do moczenia. Ugotuj nasiona roślin strączkowych w nowej partii wody.

Warto także pamiętać, że usprawnienie procesu trawienia nasion roślin strączkowych, odbywa się poprzez dodanie do potraw z nimi ziół. Szczególnie polecany jest majeranek oraz kminek, które zniwelują przykre efekty uboczne. 

***

Źródło zdjęcia: Fotolia