Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Testy genetyczne a dieta – jak stworzyć idealnie spersonalizowaną dietę?

Od wielu lat poszukiwano sposobów na to aby znaleźć dietę dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Dieta dopasowana do grupy krwi, wagi, a nawet znaku zodiaku! Żadna z nich jednak nie jest tak skuteczna jak spersonalizowana dieta tworzona na bazie testów genetycznych.

Diety ogólne, które przez lata funkcjonowały w dietetyce jako standardowe sposoby zdrowego odżywiania, przeżywają metamorfozę. Nie generalizuje się już diet na bazie potrzeb ogółu społeczeństwa. Ponieważ wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną oraz psychiczną poszczególnych osób ma wiele czynników środowiskowych, społecznych czy genetycznych. Do tego dochodzą także takie czynniki jak warunki ekonomiczne czy wykształcenie. W związku z takim podejściem prawidłowe wydaje się układanie diety w spersonalizowany sposób, tak aby i sposób odżywiania i styl życia zapobiegały chorobom cywilizacyjnym.

Testy genetyczne a dieta

Sposobem na odpowiednie ułożenie diety, według indywidualnych potrzeb są testy genetyczne. Wykrywają one stany zapalne, będące konsekwencją nietolerancji pokarmowych. Warto pamiętać, że testy genetyczne są badaniami diagnostycznymi, które odpowiednio przeprowadzone, a następnie przeanalizowane przez dietetyka, pomagają dostosować dietę do potrzeb poszczególnych osób. Prowadzi to do poprawy jakości i długości życia.

Przebieg testów

W zależności od wybranego pakietu i typu badania, w czasie testów analizowanych jest kilkadziesiąt genów, co pozawala na ocenę nawet 1000 produktów spożywczych pod kątem personalnego profilu genetycznego. W ten sposób określa się reakcje organizmu na substancje odżywcze i składniki pokarmowe. A także sposób ich metabolizmu w organizmie. 

Wyniki testów

Dzięki wynikom takich badań, można ustalić dokładną dietę wykluczającą bądź zmniejszającą ilość składników oddziałujących negatywnie na organizm. W konsekwencji zniweluje to niepokojące objawy nietolerancji pokarmowych lub innych chorób układu trawiennego (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).

Bardzo ważnym etapem po przeprowadzeniu testów i otrzymaniu wyników, jest ich analiza z dietetykiem, który odpowiednio dobierze dietę. Nie wystarczy tylko zrezygnować ze składników, które zostały wykryte w czasie badania, jako negatywnie oddziałujące na organizm. W diecie eliminacyjnej należy zastąpić złe składniki innymi, tak aby bilans wartości odżywczej zgadzał się i nie wpływał negatywnie na samopoczucie oraz zdrowie.

Przykład: 

Jeśli ktoś ma nietolerancję na laktozę i wykluczyłby mleko i wszystkie produkty mleczne, jednocześnie pozbawia się dobrego źródła m.in. białka i wapnia, należy go więc zastąpić innymi produktami o dużej ilości powyższych makro- i mikroskładników.

Wybór badania

Na rynku występuje wiele ofert badań genetycznych pozwalających na określenie indywidualnych predyspozycji do konkretnych składników diety. Jednak przed wyborem konkretnego pakietu oraz placówki badań należy dokładnie przeanalizować oferty, bo można wydając wiele pieniędzy, nie uzyskać rzetelnych wyników. Badania genetyczne kosztują od kilkuset złotych – za te najprostsze (dotyczące kilkunastu składników), do nawet kilku tysięcy złotych (dotyczące szerokiego spektrum badań). 

Dlatego warto przed ich wykonaniem poczytać opinie online o konkretnych ofertach, a także skonsultować się z dietetykiem, który doradzi na jakiego rodzaju badania warto się zdecydować.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia