Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Tłuste jedzenie jest zdrowe? Jak nie dać się zwieść niepotwierdzonym badaniom żywieniowym?

Co jakiś czas w prasie pojawiają się różnorodne rewelacje dotyczące odżywiania. Jakiś czas temu głośno było o badaniu, które wskazywało, że tłuste jedzenie jest zdrowe. Jak śledzić trendy żywieniowe i nie popaść jednocześnie w przesadę, ani nie dać się nabrać „amerykańskim naukowcom”?

W pogoni za sensacją często gubi się podstawowe fakty. W czasach, gdy media przepełnione są fake newsami, po stronie odbiorcy spoczywa obowiązek uwiarygodnienia danego źródła oraz zawartych tam informacji. To samo dotyczy rewelacyjnych doniesień o działaniu i wpływie na organizm różnorodnych produtków spożywczych. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci trzymać się faktów, a nie sensacji.

1. Wielość źródeł

Tak jak dziennikarze, aby móc o czymś napisać powinni sprawdzić daną informację w kilku źródłach, tak samo i Ty nie powinieneś wysnuwać wniosków na podstawie jednego badania. Słysząc kontrowersyjne informacje żywieniowe bądź czujny. Bo aby ktokolwiek mógł zmienić panujące dotychczas zasady żywienia powinien pracować przez wiele miesięcy i udokumentować cały proces wieloma badaniami. Po przeczytaniu sensacyjnego newsa wstrzymaj się ze zmianami w swoich zwyczajach żywieniowych i zobacz jak ta historia się rozwinie. 

2. Odpowiednia próba

Każde badanie powinno mieć odpowiednie podłoże oparte na dobrze ustalonej hipotezie, metodzie badań i zakresie, tak aby było jak najbardziej wiarygodne i rzetelne. Równie istotne jest przprowadzenie badania na konkretnej grupie osób. Jednak sama informacja na jak dużej grupie robiony był dany eksperyment czy badanie to za mało. Nie liczy się bowiem ilość, a jakość uczestników. Grupa powinna być wzorcowa dla danej populacji, i mieć podobne parametry, aby wyciągane wnioski, można było nieco zgeneralizować. Jeśli w grupie badanych są osoby z różnych zakątków świata, innych grup społecznych, na żywienie których miały wpływ różne czynniki, wówczas wyniki badań mogą być zakłamane i nie należy w nie wierzyć. 

3. Właściwa analiza

Wyciąganie wniosków z badań nawet na odpowiednio dobranej grupie i po przeprowadzeniu wielu testów nadal może być niewłaściwe. Np. w przypadku wspomnianego we wstępie badania dotyczącego tłustego jedzenia, analizie poddane zostały węglowodany jako całość. Tymczasem jest to bardzo różnorodna grupa, do której należą cukry proste oraz węglowodany złożone. Każda z tych grup ma inny wpływ na zdrowie i inaczej należy je postrzegać w ramach badania. Wyciąganie takich samych wniosków w stosunku do cukrów prostych, które mają negatywny wpływ na zdrowie oraz np. kasz bogatych w węglowodany złożone to błąd, który całkowicie dyskwalifikuje tego rodzaju badania. 

Ciężko bez odpowiedniego wykształcenia czy chociażby bez amatorskiej, ale dobrze ugruntowanej wiedzy dotyczącej jedzenia, od początku wiedzieć czy dane badanie należy traktować poważnie czy też nie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest powściągliwość. Znajdź swoje wiarygodne źródła informacji, obserwuj dietetyków i profile w mediach społecznościowych różnorodnych organizacji żywieniowych, i sprawdzaj jak reagują na takie doniesienia. Wówczas możesz być pewien, że jeśli wnioski z danego badania są błędne, Ty na tym nie ucierpisz.

***

Źródło zdjęcia: Fotolia