Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Weganizm lub wegetarianizm Ci szkodzi? Jak wrócić do mięsnej diety?

Podjąłeś odważną decyzję o przejściu na wegetarianizm czy nawet weganizm, ale czujesz jednak, że taka dieta Ci nie służy? Radykalna zmiana odżywiania nie jest prosta ani bezpieczna dla organizmu dlatego podpowiadamy jak w pełni bezpiecznie i smacznie przejść przez ten proces, aby cieszyć się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. 

Powrót do diety mięsnej

Coraz więcej osób decyduje się na wycofanie ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego i przejście na wegetarianizm lub weganizm. Powodów jest wiele — kwestie etyczne, zdrowotne, upodobania smakowe czy moda. Również chęć powrotu do diety mięsnej ma wiele przyczyn. Dla jednych to problem monotonii dań, dla innych brak energii w trakcie uprawiania wyczynowego sportu, jest to również kwestia zbyt wysokich kosztów diety wege bądź vegan, jeszcze inni robią to pod wpływem zmiany stylu życia lub nowego związku z partnerem stosującego tradycyjną dietę, kolejną przyczyną może być ciąża. Wśród wielu kobiet panuje mit, że dieta wege nie dostarczy odpowiednich ilości składników, w tym białka, wymaganych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jednak jeśli się dobrze do tego przygotujesz nie musisz rezygnować z bezmięsnej diety w ciąży.  Niemniej niezależnie od sytuacji życiowej, zdrowotnej czy finansowej, jeśli wracamy do diety mięsnej musimy pamiętać o tym, aby zrobić to bez szkody dla naszego organizmu.

Na co zwrócić uwagę rezygnując z wegetarianizmu?

Dieta jarska jest ogólnie uważana za dietę zdrową i lekkostrawną. Jednak jak pewnie słyszałeś, a nawet praktykowałeś będąc wegetarianinem trzeba przy takiej diecie szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie zbilansowanie posiłków. Tyczy się to również diety mięsnej. Nie możemy zapomnieć o odpowiednim planowaniu posiłków i racjonalnym żywieniu, także po powrocie do jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego. Może Ci się wydawać, że przy diecie tradycyjnej będzie to łatwiejsze, ze względu na znane od dziecka dania, świadomość wartości odżywczych popularnych składników oraz większy zasób produktów, które można spożywać. Jednak często się zdarza, że odwrót od wegetarianizmu może mieć wpływ na naszą sylwetkę. Ponieważ przestajemy przejmować się tym co pojawia się na naszym talerzu. Powinniśmy zapomnieć na stałe o smażeniu, dodawaniu do potraw dużej ilości tłuszczu, soli czy kupowaniu gotowych produktów wysoko przetworzonych. 

Krok po kroku do diety mięsnej

Powrót do diety mięsnej z natury wydaję się bardzo prosty — wystarczy zacząć spożywać posiłki zawierające mięso, ryby, jaja, nabiał. Niestety w odróżnieniu od dań wegańskich i wegetariańskich dania zawierające mięso są częściej dużo bardziej obciążające dla układu pokarmowego. Dlatego niektórzy z nas mogą czuć się ociężali, przejedzeni i zmęczeni po ponownym wprowadzeniu mięsa do diety. Dlatego najlepiej zacząć stopniowo wprowadzać do jadłospisu produkty zwierzęce i zacząć na przykład od zjedzenia rosołu drobiowego. Dodatkowo należy pamiętać, że dania mięsne zawierają o wiele mniej błonnika niż te jarskie. Dlatego musisz pamiętać o tym, by nadal szukać jego źródeł i spożywać błonnik w odpowiedniej ilości. A także aby dostosować dietę do wymagań i potrzeb swojego organizmu. 

***

Źródło zdjęcia: Stock