Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Wiosna na talerzu – jak zmienić swoją dietę?

Niegdyś nasi przodkowie żywili się w zgodzie z naturą. Pory roku wyznaczały żywieniowe trendy. Sezonowe warzywa i owoce stanowiły nie tylko bogactwo smaku, ale i witamin. Czy w dzisiejszych czasach pora roku ma wpływ na to co, i jak jemy? 

Obecnie sytuacja nieco się zmieniła. Głównie ze względu na fakt, że warzywa i owoce sprowadzane są często zza granicy, przez co dostępne są przez cały rok. Truskawki zimą nie stanowią już więc żadnego problemu. Jednak ich smak oraz wartości odżywcze pozostawiają wiele do życzenia. Proces zbiorów i transportu w specjalnych warunkach różni się od naturalnego środowiska dojrzewania. Dlatego mimo wszystko lepiej sięgać po produkty będące częścią naturalnie zmieniających się pór roku.

Postaw na sezonowe warzywa i owoce

Bób, kalafior, botwinka, szparagi, szpinak, truskawki, sałata czy rzodkiew – to wszystko dary wiosny. A jest ich znacznie więcej! Dzięki sięganiu po sezonowe warzywa i owoce zapewnisz swojemu organizmowi potrzebną mu różnorodność, mnóstwo witamin, a także przyjemność z jedzenia. Ponieważ warzywa i owoce spożywane w sezonie mają intensywny smak i zapach.

Wskazówka:

Wiosna i lato to także dobry moment na pomyślenie o przetworach z dojrzałych warzyw i owoców. Wówczas w okresie jesienno – zimowym będziesz mógł rozkoszować się smakami ciepłych miesięcy.

Słuchaj swojego organizmu

To co nadal mamy wspólne z naszymi przodkami to wewnętrzne zapotrzebowanie organizmów na konkretne dania, w określonych porach roku. Zimą potrzebowaliśmy dużo węglowodanów i tłuszczów, aby ogrzać swój organizm i dostarczyć mu niezbędnych składników. Wiosną, a także latem chętniej spożywamy lekkie posiłki, na bazie wspomnianych już warzyw i owoców.  Szczególnie warto postawić w tym czasie na różnego rodzaju sałatki i surówki. 

Zmień nawyki

Dzięki temu wewnętrznemu głosowi, który podpowiada nam, że w ciepłe, słoneczne dni nie ma potrzeby zjadać tłustych i ciężkich potraw, można zadbać także o swoja sylwetkę. Do sezonu letniego zostały jeszcze trzy miesiące. To dobry czas aby zacząć zmieniać swoje nawyki żywieniowe, dzięki czemu zrzucisz zbędne kilogramy. Mając na względzie zdrowe zasady tracenia na wadze w ciągu miesiąca można się pozbyć nawet do 2 kg. A to oznacza, że latem będzie można cieszyć się z 6 kg mniej! Zmiana nawyków na zdrowsze to długotrwały proces, ale efekty tej zmiany będą zauważalne nie tylko latem, ale i przez lata, jeśli będziesz im wierny.

Pora na ruch!

Wiosna to także czas, kiedy słońce i ciepła temperatura zachęcają do aktywności ruchowych. Spacery, rower, rolki i inne sporty na świeżym powietrzu to sposób na wzmocnienie procesu utraty zbędnych kilogramów. Ale ruch wpływa także na naszą dietę. Musimy bowiem zapewnić mięśniom odpowiednią pożywkę do pracy. Niezbędne jest więc: 

  • Białko, które zapewni mięso, nabiał i nasiona roślin strączkowych;
  • Wapń, zawarty w żółtym serze, soi, migdałach, fasoli czy jarmużu;
  • Żelazo, które organizmowi najlepiej dostarczać poprzez zielone warzywa liściaste i mięso;
  • Witaminy z grupy B, zawarte w roślinach zielonych, nasionach roślin strączkowych i zbożach.

Smacznego!

***

Źródło zdjęcia: Fotolia