Przeliczanie ocen wg. nowych ustawień profilu Zakładanie konta

Właściwe nawodnienie organizmu – nie tylko latem!

Ciało człowieka składa się w 70% z wody. Już sam ten fakt powinien każdemu uświadomić jaką rolę woda odgrywa w naszym życiu. A jednak wciąż wiele osób nie umie się do niej przekonać. Czas to zmienić!

Według badań PBS przeprowadzonych w 2014 roku aż 80% Polaków pije niewystarczającą ilość wody. Co dziesiąty z nas w ogóle wody nie pije. Większość nie ma nawet świadomości jaka jest zalecana dzienna dawka spożycia wody przez osobę dorosłą. Odpowiedzmy więc na kilka niewiadomych.

Ile i jak powinno się pić wodę? 

Powszechnie panuje przekonanie, że dorosła osoba powinna wypijać ok 2 – 2,5l płynów dziennie. To ogólnie przyjęty wskaźnik, jednak dla obliczenia dokładnego, indywidualnego, dziennego spożycia płynów należy przyjąć przelicznik 1 litr na każde 30 kg masy ciała. Wówczas ma się pewność, że dostarcza się swojemu organizmowi odpowiednią ilości wody. Jednak nie tylko ilość ale też jakość dostarczanych płynów sprawia, że można utrzymać właściwy poziom nawodnienia.

Pamiętaj:

 • wodę należy przyjmować regularnie – podziel sobie dzienną ilość na mniejsze dawki,
 • pij małymi łykami i powoli – dzięki temu woda nie przeleci przez organizm i właściwie go nawodni,
 • nie czekaj aż pojawi się uczucie pragnienia – to znak, że organizm jest już w jakimś stopniu odwodniony.

Dlaczego picie wody jest ważne?

Nawet lekkie odwodnienie sprawia, że organizm przestaje właściwie funkcjonować. Towarzyszą temu bóle i zawroty głowy, spadek koncentracji, niepokój i brak sił. Co ważne odwodnienie może nastąpić nie tylko latem, kiedy znacznie bardziej odczuwamy pragnienie i potrzebę dostarczania płynów, ale także zimą. Gorące i suche powietrze w pomieszczeniach i zmiany temperatur  wpływają na to, że znacznie łatwiej się odwodnić. Zatem o piciu wody należy pamiętać przez cały rok!

Jakie korzyści daje właściwe nawodnienie organizmu?

Woda ma zbawienne oddziaływanie na każdego. Woda zapewnia:

 • łatwiejsze utrzymanie dobrej sylwetki i wsparcie w procesie odchudzania, 
 • pozbycie się toksyn z organizmu, 
 • nawilżenie skóry od wewnątrz dzięki czemu jest jędrna i miła w dotyku,
 • lepszą pracę mózgu,
 • mniej bólów głowy,
 • ogólnie lepsze samopoczucie!

Jak rozpoznać odwodnienie?

Odwodnienie może przyjąć trzy stadia – lekkie, umiarkowane i ciężkie odwodnienie. Pierwszemu towarzyszy suchość w ustach, ból głowy i ogólna drażliwość. W umiarkowanym stadium dodatkowo pojawia się osłabienie i przyspieszone bicie serca. Z ciężkim odwodnieniem mamy do czynienia w bardzo skrajnych przypadkach. Pojawiają się wówczas wymioty, niskie ciśnienie, a czasem nawet wstrząs.

Jaką wodę wybrać – krótki podręcznik

Mam nadzieję, że już przekonałam Cię o tym jak ważne jest picie wody. Jednak warto pamiętać o tym, że także to jaką wodę pijesz ma znaczenie. Powinieneś znać oznaczenia pojawiające się na etykietach, po to aby wybrać odpowiednią wodę dla siebie. Często nie zwracamy uwagi na nazewnictwo i poziom składników mineralnych, które pojawiają się na etykiecie, a to błąd! 

 • Przede wszystkim osoby dorosłe powinny sięgać po wodę mineralną. Woda źródlana przeznaczona jest dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dla dzieci.
 • Wybierając wodę źródlaną dla siebie lub dziecka należy kierować się oznaczeniami na etykiecie takimi jak rekomendacja Instytutu Matki i Dziecka bądź Centrum Zdrowia Dziecka.
 • Również jeśli chcesz mieć pewność właściwego poziomu składników mineralnych w wodzie koniecznie sprawdzaj ich skład na etykiecie!
 • Wody mineralne dzielą się na bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l – dobre dla dzieci powyżej 6 roku życia), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (ponad 1500 mg/l). 
 • Nie tylko poziom mineralizacji jest ważny ale także ilość poszczególnych składników mineralnych jest istotna przy wyborze właściwej wody. 
 • Na etykiecie szukaj zwłaszcza poziomu wapnia, magnezu, sodu.

Wskazówka:

 • Wapń – wpływa na wzmocnienie kości, zębów i mięśni, jeśli masz problemy np. z osteoporozą szukaj na etykiecie butelek z wodą informacji o poziomie zawartości wapnia (wybieraj wodę, która ma powyżej 150g wapnia na litr)
 • Magnez – polecany szczególnie osobom narażonym na stres oraz mającym często skurcze (wybieraj wodę, która ma powyżej 50g magnezu na litr)
 • Sód – w przeciwieństwie do dwóch pozostałych składników mineralnych na sód trzeba uważać. Zwłaszcza jeśli masz problemy z nadciśnieniem lub jesteś na diecie ubogiej w sód. Wówczas dobrze jest wybierać wodę niskosodową (poniżej 20 mg/l)

***

Źródło zdjęcia: Fotolia